Açık

Yahudi Aleyhtarı Nefret Söylemine Ceza

GÜNCEL HABER - 9 Kasım 2021 11:28 A A

Yahudi Aleyhtarı Nefret Söylemine Ceza

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 09 Kasım 2021

 

April Benayoum. Fotoğraflar: Purepeople ve MISS & CIE

 

Bir Fransız mahkemesi, son Fransa Güzellik yarışmasına katılan April Benayoum hakkında sosyal medya hesaplarında Yahudi aleyhtarı paylaşımlar yapan yedi kişiyi mahkûm etmiştir. Fransız güzel, babasının İsrail’li olduğunu açıklamasının ardından hedef alınmıştır.

Özellikle Twitter üzerinden yapılan ‘‘Hitler bunu unutmuş’’ ve ‘‘Bir Yahudi’ye oy vermeyin’’ paylaşımları, ülkede birçok politikacı ve kurumun sert protestolarına neden olmuştur.

Paris mahkemesi verdiği kararla; dördü kadın olan yedi zanlıyı 300 ile 800 Euro arasında değişen para cezalarına çarptırmıştır.

Yargılama esnasında bütün sanıklar mesajları paylaştıklarını kabul etmiş, ancak Yahudi aleyhtarı oldukları yönündeki suçlamaları reddetmiştir.

Mahkûmların her biri ayrıca April Benayoum ve davaya dâhil olan birkaç ırkçılık ve Yahudilik karşıtı kuruma birer Euro tazminat ödeyecektir.

Mahkeme heyeti, halen yaptıklarının ciddiyetinin farkında olmayan dört mahkûma iki günlük yurttaşlık ve medeniyet dersi alma cezası da vermiştir.

Davaya MRAP ırkçılık karşıtı örgüt adına katılan avukat Jean-Louis Lagarde, verilen cezaların hafif olmasına rağmen yeterince ‘‘EĞİTİCİ’’ olduğunu ifade etmiştir. Lagarde, Twitter sosyal ağ hizmeti şirketine de olaydaki ihmalkârlığı nedeniyle benzer bir davanın açılacağını sözlerine eklemiştir.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SON YAZILARI
Önceki Makale  İsrail Ordusundan Golan Tepelerindeki Bomba Sığınaklarının Açılması Emri
GÜNCEL HABER - 11:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: