Site Rengi

Sun Savunma Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Brifingi Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Brifingi

Türkiye

Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 17 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Mayıs 2018

 

SORU: Türkiye hakkında bir soru. Dışişleri bakanı, Manbij hakkında Bakan Tillerson zamanında varılan bir ön anlaşma olduğunu ifade etti. O zamanlar siz böyle bir anlaşma olmadığını söylemiştiniz. Pozisyonunuz hâlâ Manbij hakkında ABD ile Türkiye arasında bir anlaşma olmadığı şeklinde midir?

BAYAN NAUERT: Evet doğru. Manbij hakkında görüşmeler sürüyor ve henüz hiçbir şey sonuçlanmadı. Bunu Dışişleri Bakanı NATO’da paydaşı ile Brüksel’de bir araya geldiğinde de dile getirdi, yani bu konuda sizin için herhangi bir güncellememiz yok.

SORU: Bildiğiniz gibi Türkiye, Birleşik Devletler ve İsrail büyükelçilerini geri çağırdı. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Bu durum ABD-Türkiye ilişkilerini germiyor mu? Ve Papaz Andrew Brunson olayı lütfen.

BAYAN NAUERT: Elbette. İlk olarak Papaz Brunson, onun davası çok dikkatlice ve yakın bir şekilde izlediğimiz bir davadır, sadece burada dışişleri bakanlığında değil. Başkan Yardımcısının bu olayı çok yakın takip ettiğini biliyorum. Dışişleri Bakanlığından meslektaşlarımız mahkeme salonunda Papaz Brunson ile bir aradaydılar ve ailesi ile konuştular. Bu olay, Başkanın da çok yakından ve dikkatlice takip ettiği bir davadır. Bu dava, başkanın yönetimi tarafından Türk Hükümeti ile yapılan ikili görüşmelerde sürekli olarak dile getirilmektedir ve bir sonraki fırsatta da bunun tekrar gündeme gelmesi beni hiç şaşırtmayacaktır. Kongre de bu davayı çok yakından ve dikkatli bir şekilde takip etmektedir. Bu davayla ilgili yeni bilgi yok. Bu davayı günlük olarak takip etmekte olan bazı uzmanlarla konuşup size daha fazla bilgi verip veremeyeceğime bakacağım.

SORU: Tamam, büyükelçiliğin taşınmasına karşı reaksiyon ve Türkiye’nin büyükelçisini geri çağırması?

BAYAN NAUERT: Bakın, Türkiye’nin büyükelçisini geri çağırdığını biliyoruz. Bunu yapmak Türkiye’nin hakları arasındadır. Ve ben bunu Türk Hükümeti ile olan ilişkilerimiz azalıyor şeklinde görmüyorum. Biz, onlar önemli bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyorlar. Bu durum muhafaza ediliyor ve biz, Türk Hükümeti ile gelecek görüşmeleri dört gözle bekliyoruz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    “We won’t allow this effort to turn into a new Manbij roadmap, to be a new delaying-tactic,” he said. That deal had set a timetable for the Kurdish fighters’ withdrawal from the town of Manbij, which lies on the western banks of the Euphrates River. Mevlüt Çavuşoğlu

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Isı Güdümlü Füzeler ve Helikopterler

Isı Güdümlü Füzeler ve Helikopterler Yazar: Tyler Rogoway, The War...

İslam Düşmanı Michael Flynn Milyon Dolarlık Türkiye Anlaşması Nedeniyle Mercek Altında

İslam Düşmanı Michael Flynn Milyon Dolarlık Türkiye Anlaşması Nedeniyle Mercek...

Yemen’de Houthi ayrılıkçıları Suudi Abrams tankını havaya uçurdu

Yemen’de Houthi ayrılıkçıları Suudi Abrams tankını havaya uçurdu Houthi isyancıları,...

Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor

Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor Türkiye’nin Erdoğan’ı, ‘‘milli ve yerli’’ üretim...

Kapat