Açık

İsrail-Kıbrıs Yakınlaşması

SAVUNMA - 9 Kasım 2021 11:03 A A


İsrail-Kıbrıs Yakınlaşması

KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki 180 kilometre uzunluğundaki Yeşil Hat 1974 yılında tesis edilmiştir ve Birleşmiş Milletler kontrolündedir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 09 Kasım 2021

 

KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi’ni ayıran Yeşil Hat bölgeinde yaşayan yabani koyunların sayısı giderek artmakta ve kendilerine güvenli bir sığınak bulan hayvanlar  tarım alanlarına zarar vermektedir. Fotoğraf: Mathieu Clavel/AFP

 

 

İsrail ve Kıbrıs hükümetleri arasında imzalanan anlaşma kapsamında İsrail Elbit Systems firması Kıbrıs için bir kara gözetleme sistemi geliştirecektir. Anlaşma İsrail Savunma bakanlığı Uluslar arası Savunma İşbirliği Direktörü Yair Kulas ile Kıbrıs’lı mevkidaşı arasında imzalanmıştır.

İsrail Savunma bakanlığı anlaşmayla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Kıbrıs Savunma bakanlığı sözcüsü Yarbay Christos Pieris, sistemin üç yılda geliştirileceğini ve değerinin 32 milyon dolar olduğunu açıklamıştır.

Kulas, Kıbrıs’lı mevkidaşı Savunma Bakanı Andreas Louka ile bir araya gelmiş ve İsrail hükümeti tarafından yapılan açıklamada, tarafların savunma işbirliğini geliştirmeyi müzakere ettikleri ifade edilmiştir. Benzer bir açıklama Kıbrıs tarafından da yapılmıştır.

Elbit Systems firması tarafından geliştirilecek olan elektronik gözetleme sistemi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Kıbrıs Rum Kesimi’ni ayıran Yeşil Hat üzerinde kullanılacaktır.

İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki ilişkiler son yıllarda giderek gelişmektedir. İsrail dron imalatçı firması Aeronautics 2019 yılında Kıbrıs’a dron satmış, Haziran 2020’de ise İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, Kıbrıs’lı mevkidaşı Nikos Christodoulides ile Yunanistan’ı da kapsayan üçlü Doğu Akdeniz boru hattı projesini görüşmek maksadıyla bir araya gelmiştir.

Şubat 2021’de ise zamanın İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu, Kıbrıs Rum kesimi lideri Nicos Anastasiades ile bölgede ‘‘barış ve güvenlik’’ meselelerini müzakere etmek üzere bir araya gelmiştir.

Kıbrıs Rum Kesimi yetkililerinin iddialarına göre kurulacak gözetleme sistemi 7/24 görev yapacak ve ülkeye kaçak yollardan girmeye çalışan mültecilere karşı kullanılacaktır.

Kıbrıs Rum Kesimi yetkilileri Mayıs 2021’de Suriyeli göçmen sayısının kabul merkezlerindeki artan sayısı nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiştir. İltica talebinde bulunanların sayısı nüfusun %4’ünü aşmış durumdadır, diğer AB üyesi ülkelerde ise bu oran sadece %1 seviyesindedir.

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  SAVAŞ ALANINDA SÜRÜ KONSEPTİ
SAVUNMA - 11:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: