13° Az bulutlu

HAVELSAN Sanal Eğitim Çözümleri Geliştirmek İçin DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ Platformunu Seçti

SAVUNMA - 24 Ocak 2018 22:37 A A

HAVELSAN Sanal Eğitim Çözümleri Geliştirmek İçin DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ Platformunu Seçti

Azeri Defence

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Ocak 2018

Dünyanın önde gelen 3D sanal eğitim çözümleri sağlayıcısı olan DiSTI Corporation, müşterek olarak 3D (3 boyutlu) sanal eğitim çözümleri gerçekleştirmek üzere, özel bir şirket ve Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı kuruluşu olan, Ankara-Türkiye merkezli HAVELSAN ile stratejik bir iş birliği yaptığını açıkladı. HAVELSAN, savunma, uzay ve bilişim teknolojilerinde sistem entegrasyonu alanında uzmanlaşmış bir firmadır.

Sanal eğitim çözümlerine olan küresel talep nedeniyle, firmalar çalışanlarının eğitimini geliştirmek maksadıyla yenilikçi yollar ararken, DiSTI firması yeni endüstri çözümleri geliştirmek maksadıyla, küresel bağlamda genişlemeyi yeni stratejik ortaklıklar vasıtasıyla sürdürmektedir. HAVELSAN ve DiSTI firmaları, ortaklık vasıtası ile bu talebe zamanında ve maliyet etkin çözümler sunacaktır. HAVELSAN, DiSTI ile Ankara-Türkiye’de müşterek bir HAVELSAN/DiSTI Sanal Eğitim Mükemmeliyet Merkezi kurmak için çalışacaktır. Kurulacak olan bu mükemmeliyet merkezi, eğitim ve sertifikasyon kursları ile müşterilerine hızlı demonstrasyon gelişimi ve prototipleme yapma imkânı sağlayacaktır.

HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Akif Naçar yaptığı açıklamada; HAVELSAN’ın Doğu Avrupa ve Orta Doğuda savunma sistemlerini modernize eden müşterilerinden, sanal eğitim sistemlerine giderek büyüyen bir talep almakta olduğunu ve DiSTI firması ile simülasyon çözümlerini geliştirmek maksadıyla yıllardır birlikte çalıştıklarını, geçtiğimiz günlerde F-16 hava aracı için bir sanal eğitim çözümü geliştirmek maksadıyla DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ çözümünü kullanarak bir program geliştirdiklerini ifade etmiş ve bu projenin başarısı nedeniyle DiSTI ile olan iş birliğini geliştirme kararı ve ‘‘VE Studio’’ çözümünü bir teknoloji platformu olarak standartlaştırmak maksadı ile stratejik bir iş birliği kurma ve ürünlerini sanal eğitim çözümleri talep eden müşterilere ortak pazarlama kararı aldıklarını açıklamıştır. Naçar sözlerini; ‘‘Doğu Avrupa ve Orta Doğudaki müşterilerine yakın bir tesis ve uzmanlığa sahip olmak, bizim müşterilerimizi destekleme ve yeni programlar kazanma şansımızı artıracaktır. Sanal eğitim teknoloji potansiyeli ve DiSTI ile olan iş birliğimiz hakkında çok heyecanlıyız’’ şeklinde sürdürmüştür.

Bakım eğitimleri için tasarlanan solda HAVELSAN, sağda ise DiSTI Firması imali sanal bakım ortamları.

Günümüzde eğitim ve uzman personel yetiştirmek; esneklik ve günün her zamanı, dünyanın her yerinde sınıflardaki masaüstü bilgisayarlar, mobil dizüstü bilgisayarlar veya tabletler gibi değişik platformlar vasıtası ile içeriklerin kullanıcılara ulaştırılmasını gerektirmektedir. Eğitim sistemleri, birbirlerine entegre platformları içeren karışık, sanal veya artırılmış gerçeklik gibi son sürükleyici teknolojiyi kullanmak zorundadırlar. DiSTI Firması tarafından geliştirilen VE Studio çözümü, içerik ve eğitim prosedürleri geliştirmek için veri tabanı yaklaşımını kullanmakta ve Unity gibi ticari render motorlarından, esnek ve gerçekçi bir sanal ortam sağlamak maksadıyla faydalanmaktadır.DiSTI Firması Gelir Departmanı Başkanı John Cunnigham yaptığı açıklamada;
 ‘‘HAVELSAN’ın sanal eğitim çözümlerini geliştirmek için özellikle VE Studio çözümünü seçmesinden çok mutlu olduklarını ve sanal eğitim çözümlerini geliştirmek için onlarla iş birliğini dört gözle beklediklerini ifade etmiştir. Cunnigham’a göre; içerik geliştirmek ve bunu yönetebilmek, başarılı bir teslimat, eğitimi geliştirmek ve sahaya teslim için anahtar konumdadır.

DiSTI firması, askeri ve havacılık pazarı için sanal eğitim çözümleri geliştirmede son 15 yıldır lider konumdadır. DiSTI firması patentini de aldıkları sanal eğitim sürecini geliştiren bir teknoloji platformu geliştirmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAVUNMA - 22:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: