Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

HAVELSAN Sanal Eğitim Çözümleri Geliştirmek İçin DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ Platformunu Seçti

HAVELSAN Sanal Eğitim Çözümleri Geliştirmek İçin DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ Platformunu Seçti

Azeri Defence

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Ocak 2018

Dünyanın önde gelen 3D sanal eğitim çözümleri sağlayıcısı olan DiSTI Corporation, müşterek olarak 3D (3 boyutlu) sanal eğitim çözümleri gerçekleştirmek üzere, özel bir şirket ve Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı kuruluşu olan, Ankara-Türkiye merkezli HAVELSAN ile stratejik bir iş birliği yaptığını açıkladı. HAVELSAN, savunma, uzay ve bilişim teknolojilerinde sistem entegrasyonu alanında uzmanlaşmış bir firmadır.

Sanal eğitim çözümlerine olan küresel talep nedeniyle, firmalar çalışanlarının eğitimini geliştirmek maksadıyla yenilikçi yollar ararken, DiSTI firması yeni endüstri çözümleri geliştirmek maksadıyla, küresel bağlamda genişlemeyi yeni stratejik ortaklıklar vasıtasıyla sürdürmektedir. HAVELSAN ve DiSTI firmaları, ortaklık vasıtası ile bu talebe zamanında ve maliyet etkin çözümler sunacaktır. HAVELSAN, DiSTI ile Ankara-Türkiye’de müşterek bir HAVELSAN/DiSTI Sanal Eğitim Mükemmeliyet Merkezi kurmak için çalışacaktır. Kurulacak olan bu mükemmeliyet merkezi, eğitim ve sertifikasyon kursları ile müşterilerine hızlı demonstrasyon gelişimi ve prototipleme yapma imkânı sağlayacaktır.

HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Akif Naçar yaptığı açıklamada; HAVELSAN’ın Doğu Avrupa ve Orta Doğuda savunma sistemlerini modernize eden müşterilerinden, sanal eğitim sistemlerine giderek büyüyen bir talep almakta olduğunu ve DiSTI firması ile simülasyon çözümlerini geliştirmek maksadıyla yıllardır birlikte çalıştıklarını, geçtiğimiz günlerde F-16 hava aracı için bir sanal eğitim çözümü geliştirmek maksadıyla DiSTI’nin ‘‘VE Studio’’ çözümünü kullanarak bir program geliştirdiklerini ifade etmiş ve bu projenin başarısı nedeniyle DiSTI ile olan iş birliğini geliştirme kararı ve ‘‘VE Studio’’ çözümünü bir teknoloji platformu olarak standartlaştırmak maksadı ile stratejik bir iş birliği kurma ve ürünlerini sanal eğitim çözümleri talep eden müşterilere ortak pazarlama kararı aldıklarını açıklamıştır. Naçar sözlerini; ‘‘Doğu Avrupa ve Orta Doğudaki müşterilerine yakın bir tesis ve uzmanlığa sahip olmak, bizim müşterilerimizi destekleme ve yeni programlar kazanma şansımızı artıracaktır. Sanal eğitim teknoloji potansiyeli ve DiSTI ile olan iş birliğimiz hakkında çok heyecanlıyız’’ şeklinde sürdürmüştür.

Bakım eğitimleri için tasarlanan solda HAVELSAN, sağda ise DiSTI Firması imali sanal bakım ortamları.

Günümüzde eğitim ve uzman personel yetiştirmek; esneklik ve günün her zamanı, dünyanın her yerinde sınıflardaki masaüstü bilgisayarlar, mobil dizüstü bilgisayarlar veya tabletler gibi değişik platformlar vasıtası ile içeriklerin kullanıcılara ulaştırılmasını gerektirmektedir. Eğitim sistemleri, birbirlerine entegre platformları içeren karışık, sanal veya artırılmış gerçeklik gibi son sürükleyici teknolojiyi kullanmak zorundadırlar. DiSTI Firması tarafından geliştirilen VE Studio çözümü, içerik ve eğitim prosedürleri geliştirmek için veri tabanı yaklaşımını kullanmakta ve Unity gibi ticari render motorlarından, esnek ve gerçekçi bir sanal ortam sağlamak maksadıyla faydalanmaktadır.DiSTI Firması Gelir Departmanı Başkanı John Cunnigham yaptığı açıklamada;
 ‘‘HAVELSAN’ın sanal eğitim çözümlerini geliştirmek için özellikle VE Studio çözümünü seçmesinden çok mutlu olduklarını ve sanal eğitim çözümlerini geliştirmek için onlarla iş birliğini dört gözle beklediklerini ifade etmiştir. Cunnigham’a göre; içerik geliştirmek ve bunu yönetebilmek, başarılı bir teslimat, eğitimi geliştirmek ve sahaya teslim için anahtar konumdadır.

DiSTI firması, askeri ve havacılık pazarı için sanal eğitim çözümleri geliştirmede son 15 yıldır lider konumdadır. DiSTI firması patentini de aldıkları sanal eğitim sürecini geliştiren bir teknoloji platformu geliştirmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  BISim Firması Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Eğitim Çözümü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş Eğitimi

Hava El Yapımı Patlayıcı Düzenekleri Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 11 KASIM 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Haftanın tüm iğneleri Ulu Önder Atatürk’ü ölüm yıldönümünde...

Savaş Uçağı Mezarlığı

Savaş Uçağı Mezarlığı  Kaybolan 50 Alman Focke-Wulf Savaş Uçağı   ...

Türk Ortaklarımız Ağır Bir Bedel Ödüyor! Putin: ABD Kontrolündeki Bölgede 700 Rehine Alan DAESH 10 Kişiyi İnfaz Etti

Türk Ortaklarımız Ağır Bir Bedel Ödüyor! Putin: ABD Kontrolündeki Bölgede...

Baydın Yandaş!

Yine Dış Güçler Paranoyası Baydın Yandaş! (Biden Yazılır Baydın Okunur)...

Kapat