Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

BAE Khalifa Haftar’a İsrail Füzeleri Verdi

BAE Khalifa Haftar’a İsrail Füzeleri Verdi

 

2017-2019 yılları arasında Mossad temsilcileri Mısır’ın başkenti Kahire’de defalarca Haftar ile bir araya gelmiş ve kilit konumdaki subaylarının; savaş taktikleri, istihbarat elde etme ve analizinin yanı sıra komuta-kontrol tedbirleri alanlarında eğitimlerini sağlamıştır.

 

The New Arab Staff, 03 Eylül 2020

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 07 Eylül 2020

 

Savaş lorduna yakın kaynakların The New Arab gazetesinin Arapça yayın yapan servisine bildirdiğine göre; İsrail yapımı füze sistemleri Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Libya savaş lordu Khalifa Haftar’a verilmiştir.

 

Israel Military Industries (IMI) tarafından geliştirilen ve imal edilen beş adet İsrail yapımı LYNX roket fırlatma sistemi, ülkenin doğusunda hüküm süren generale Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından verilen son parti silah ve askeri donanım arasında yer almıştır.

 

Körfez ülkesi, Haftar’ın Libya Ulusal Ordusu (LNA-Libyan National Army) olarak bilinen milis kuvvetleri ve yabancı paralı askerlerine silah sağlayan ülkelerin başında gelmektedir.

 

BAE tarafından sağlanan roket fırlatma sistemleri Haftar güçleri tarafından, uluslar arası toplum ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA-Government of National Accord) ile yaptığı çatışmalarda kullanılabilir.

 

Haftar’a bağlı unsurlar Nisan 2019’da Tripoli kentini Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden almak maksadıyla bir saldırı başlatmıştır. Fakat Haftar’ın saldırısı Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerinin galip gelerek Haftar unsurlarını Tripoli kenti ve diğer batı kasabaları dışına sürmesi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

 Beş adet İsrail yapımı LYNX füze sistemi, BAE tarafından müttefiki Libyalı diktatöre yapılan İsrail yapımı ilk silah sevkiyatı değildir.

 

Özel kaynakların geçmişte The New Arab gazetesinin Arapça yayın yapan servisine verdiği bilgilere göre; Abu Dhabi geçmişte de Haftar unsurlarına İsrail yapımı insansız hava araçları vermiştir.

 

Önceki Makale  Lockheed Martin’den İsviçre’ye F-35 Teklifi

Son yıllarda; Haftar yanlısı milislere 2019 yılında İsrail ordusu tarafından verilen Şehir Savaşları eğitimi dâhil İsrail’in Haftar’a sağladığı örtülü yardıma yönelik birkaç haber ortaya çıkmıştır.

 

BAE bunun yanı sıra, Haftar güçlerine keskin nişancı tüfekleri ve gece görüş donanımı dâhil askeri yardım sağlamak maksadıyla İsrail gizli servisi Mossad ile yapılan bir anlaşmada arabuluculuk yapmıştır.

 

Libyalı General Haftar; birçok ülkenin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından desteklenmektedir.

 

Petrol zengini Libya’daki durum, dış güçlerin, aksi yönde söz vermelerine rağmen, müdahalelerin arttığı son aylarda iyice kötüleşmiş durumdadır. Ülkedeki rakip taraflar 21 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilen ateşkese uyacaklarını ilan etmelerine rağmen Libya’da gerginlik hâlâ sürmekte ve ateşkes anlaşmasının geleceği belirsizliğini korumaktadır.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://english.alaraby.co.uk/english/news/2020/9/3/uae-delivers-israeli-rocket-launchers-to-libya

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?

Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?     Yazar:...

Türk Asıllı Kahraman Subay

Türk Asıllı Kahraman Subay Editör, Sun Savunma Net, 8 Kasım...

Avrupa’nın İslami Geleceği

Avrupa’nın İslami Geleceği Avrupalı liderler ülkelerinin bazı bölgelerinin düşman arazisine...

Türk ve Türkiye’de Üretilen Mallara Boykot

Türk ve Türkiye’de Üretilen Mallara Boykot   Suudi Arabistan’a derhal...

Yazarımız Ercan Caner MEB kongresine katıldı

Yazarımız MEB Kongresinde Yazarımız BİTES Savunma Proje Yöneticisi ve Havacılık Projeleri...

Kapat