Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Anlaşmazlıklar Uluslararası Yasalara Göre Çözülmelidir

Anlaşmazlıklar Uluslararası Yasalara Göre Çözülmelidir

 

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Pazar günü yaptığı açıklamada; deniz yetki alanları anlaşmazlıklarının çözülmesi için taraflara diyalog ve müzakere çağrısında bulunmuştur.

 

Greek City Times, 10 Ağustos 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 10 Ağustos 2020

 

 

‘‘Doğu Akdeniz’deki son askeri hareketlenmeler son derece endişe vericidir. Bu hamleler kesinlikle çözüm bulunmasına katkı sağlamayacaktır. Aksine daha büyük düşmanlıklar ve güvensizliklere yol açacaktır. Deniz yetki alanı sınırları, tek taraflı hamleler ve deniz kuvvetlerinin harekete geçirilmesi yerine diyalog ve müzakereler yoluyla belirlenmelidir. Anlaşmazlıklar uluslararası yasalara uygun olarak çözülmelidir. Avrupa Birliği, hayati öneme haiz güvenlik çıkarının olduğu bu bölgede bu tür anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların çözülmesine yardıma hazırdır. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak diyalogun yeniden başlaması ve yeniden bir araya gelinmesi için gereken bütün adımları atacağım. Mevcut hareket tarzları ne Avrupa Birliği ne de Türkiye’nin çıkarları açısından uygun değildir. Akdeniz’in güvenliği için birlikte çalışmak zorundayız.’’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Perşembe günü Mısır’ın Kahire kentinde imzalanan Yunanistan-Mısır Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşmasını büyük bir ulusal başarı olarak nitelendirmiştir.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias attığı Twitter mesajında; ‘‘Mısır ile yapılan bu anlaşma avantajlı bir ulusal anlaşma ve 17 yıldır sürmekte olan Yunan diplomasisine ait büyük bir ulusal başarıdır. Çok mutlu bir andır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Kaynak: DEFENCE ReDEFİNED

 

Twitter mesajında sözlerini; ‘‘Bu adil bir anlaşmadır ve yasaldır. Ve bu anlaşmada önemli olan uluslararası topluma Türkiye-Libya Mutabakatının ne kadar illegal, gerçek dışı ve Uluslararası Hukuk ile Deniz Yasalarından uzak olduğunu net bir şekilde göstermesidir’’ şeklinde sürdüren Dendias Türkiye’ye Yunanistan ile anlaşma çağrısında bulunmuştur.

‘‘İtalya ile anlaştığımızda da Türkiye’ye aynı şeyi söyledik, fakat öfkeli tepkilerini görüyorsunuz’’ diyen Dendias; ‘‘Yasal bir anlaşmanın, bölgede istikrar ve güvenliğe katkı sağlayan ve örnek olabilecek bir anlaşmanın Türkiye’de nasıl böylesine tepkiler yaratabileceğini anlamıyorum’’ ifadeleri ile sözlerini sürdürmüştür.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://greekcitytimes.com/2020/08/10/disputes-must-be-solved-in-accordance-with-international-law-says-eu-foreign-affairs-chief/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İran ve Çocuk İdamları

İran ve Çocuk İdamları   Ölüme mahkûm edilen çocuklar hücrelerinden...

TSK’ya Terhis PKK’ya Petrol

TSK’ya TerhisPKK’ya Petrol   Müyesser Yıldız, Sincan Kadın Kapalı Ceza...

Müyesser Yıldız’dan Açıklama

Müyesser Yıldız'ın gözaltından, avukatları aracılığıyla yaptığı 11 Haziran tarihli açıklama:...

Isı Güdümlü Füzelere Karşı Koruma

Isı Güdümlü Füzelere Karşı Korunma Sistemleri ve Test Yöntemleri Günümüz...

Suni Yapraklar ile Fotosentez

Suni Yapraklar ile Fotosentez   Bilim insanları, havadaki karbondioksit (CO2)...

Kapat