Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

SIG – Sauer Silahları

SIG – Sauer Silahları

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Ekim 2017

Hikâye 1853 yılında başlamıştır, Friederich Peyer im Hof, Heinrich Moser ve Conrad Neher İsviçre’de bir vagon fabrikası kurmayı planlarlar, gelecekte kurdukları fabrikanın dünyanın en ünlü silah üreticilerinden bir tanesi olacağını bilmiyorlardır. İsviçre ordusu için açılan ihaleyi Prelaz-Burnand tüfeği ile kazanırlar ve adlarını Schweizerische Industrie-Gesellschaft, bütün dünyada bilinen adıyla SIG olarak değiştirirler.

Demek ki neymiş? SIG firmasının doğum yeri İsviçre’ymiş. 1970’li yıllarda SIG firmasının küçük silah departmanı, İsviçre Lenzburg kentindeki Hämmerli Target Arms firmasını ve dünyaca ünlü av tüfekleri ile tanınan Batı Almanya Eckernförde kentindeki J.P. Sauer & Sohn, GmbH firmasını bünyesine katar. İsviçre hudutları kendisine dar gelen firma ilk olarak Almanya topraklarına açılmıştır.

Firma gelişmeyi ve dünya çapında bir marka olmayı hedeflediğinden, 1980’li yıllarda da Birleşik Devletlere açılır. Amerika topraklarındaki üretimine önce Virginia Tyson’s Corner’de başlayan firma, büyümesini sürdürerek, 1987 yılında Virgin, Herndon’a ve 1990 yılında da New Hampshire, Exeter’e taşınır. 1 Ekim 2007 tarihinde adını SIG – Sauer olarak değiştirir. Birleşik Devletlerde giderek büyüyen firma son olarak da New Hampshire, Newington’daki tesislerine taşınır.

Günümüzde SIG Sauer üretim tesisleri, Almanya ve Birleşik Devletlerde bulunmaktadır. Firma tarafından üretilen silahlar, halen Kanada, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, İran, İrlanda, Lüksemburg, Malezya, Yeni Zelanda, Polonya, Singapur, İspanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler güvenlik güçleri (polis ve ordu) tarafından kullanılmaktadır.


Türkiye güvenlik güçleri de SIG Sauer marka silahları kullanmaktadır. Kazakistan dönüşü uçakta gazeteciler ile sohbet eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘‘Bize parayla vermedikleri silahları teröristlere dağıtıyorlar.’’ ifadelerini kullanır. Ne mi olmuştur? Erdoğan ABD’deyken, korumaları için satılacak silahlarla ilgili tasarı geri çekilmiştir, fakat stratejik ortak ve NATO müttefikimiz ABD, gözümüzün içine baka baka YPG’yi silahlandırmayı, bu terör örgütüne bedava silah vermeyi sürdürmektedir.  Bir önceki ABD ziyaretinde göstericileri tartaklayan ve tekme atan korumalara ise ABD silah satmak istememektedir.

Emniyet yetkililerinin kalitesiz silah üretmekle suçladığı ve tabanca tedarik ihalesine davet dahi etmediği; TİSAŞ, GİRSAN, SARSILMAZ, ARSAN gibi Türk silah üreticileri dururken, yine de SIG Sauer almak gibi bir niyetiniz varsa, belki bilmiyorsunuz da haber vereyim dedim; ABD’nin yanı sıra Almanya’dan da SIG Sauer alabilirsiniz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  BAE Khalifa Haftar’a İsrail Füzeleri Verdi
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Rakka’yı Kim Kurtaracak?

Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte savaşan ABD’li bir savaşçı elinde...

Lübbey Köyü

LÜBBEY KÖYÜ TERK EDİLMİŞLİĞİN FOTOĞRAFI Yazı ve Fotoğraflar: Olay Salcan,...

Çocuk Gelin miydi?

Çocuk Gelin miydi? Elon Musk’ın eski eşi İngiliz aktris Talulah...

Orta Doğu Uzmanı Batılı Akademisyenler Erdoğan’ın Hizmetinde

Orta Doğu Uzmanı Batılı Akademisyenler Erdoğan’ın Hizmetinde Yazar:A.J. Caschetta, The...

İsrail güvenlik görevlisini bıçaklayan Müslüman Türk hemen öldürüldü

İsrail güvenlik görevlisini bıçaklayan Müslüman Türk hemen öldürüldü Cihat turizmi...

Kapat