savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2964
EURO
35,1126
ALTIN
2.407,00
BIST
10.412,86
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
34°C
Ankara
34°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

ABD Başkanı Trump’ın Savaş Kokan Savunma Bütçesi

ABD Başkanı Trump’ın Savaş Kokan Savunma Bütçesi
A+
A-

ABD Başkanı Trump’ın Savaş Kokan Savunma Bütçesi

Başkan Donald Trump, 2019 mali yılı savunma bütçesi için, harcamalar ve geçmiş yıllarda yaşanan askeri yıpranmayı onarmak maksadıyla 686,1 milyar ABD dolar talebinde bulundu.

Yazar: Jim Garamone, DoD News, Defense Media Activity, 12 Şubat 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Şubat 2018

ABD Savunma Bakanlığı 2019 mali yılı savunma bütçesinde nükleer imkân ve kabiliyet kazandırılması öngörülen B-21 bombardıman uçağı ile Columbia sınıfı denizaltı.

‘‘Artan tehditlerle birlikte, büyük değişimlerin yaşandığı bir dünyada gevşekliğe kesinlikle yer yoktur. 2018 mali yılı Ulusal Savunma Stratejisini uygulamaya koymakta veya fon ayırmaktaki bir başarısızlık bize son savaşta üstünlük kurmamızı sağlayabilir, fakat gelecekteki güvenliğimizi sağlamaktan çok uzaktır. Çok uzun bir süreden beri sabırsız bir şekilde ordumuzun ne pahasına olursa olsun başarıyla muhafaza edilmesini talep etmekteydik. Kongre ve Amerikan halkına, muslukları açarak vazifemiz ile orantılı fonları bize sağladığı için minnettarız’’ Birleşik Devletler Savunma Bakanı James Mattis.

Savunma bütçesinde askerlerin maaş ödemeleri için 2,6 oranında bir artış öngörülürken sivil çalışanlar için herhangi bir artış talep edilmemiştir.

Ana bütçe 617 milyar dolar ve deniz aşırı operasyonlar için de fon 69 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Savunma Bakanlığı Hesap Uzmanı ve Mali Şefi David Norquist, genel olarak bakıldığında, savunma bütçesinin gayri safi yurtiçi hasılaya olan 3,1 oranının, tarihteki en düşük seviye yakınlarında olduğunu açıklamıştır.

Vergi ödeyenlerin paralarını çok iyi harcamak maksadıyla gerekli reformlara bağlı kalacaklarını ifade eden Norquist, strateji esaslı bütçe için kongrenin muslukları açmasından memnunluk duyduklarını ve savunma bütçesinin temel hedeflerinin:

 • Anayurdu korumak,
 • Orduyu çok daha öldürücü bir hale getirmek,
 • Eski ittifakları güçlendirmek ve
 • Yeni ittifaklar oluşturmak olduğunu açıklamıştır.

Yaptığı açıklamada Norquist, savunma bütçesinin; Beyaz Ev Ulusal Güvenlik Stratejisi ve Ulusal Savunma Stratejisinin bir ürünü olduğunu ve Savunma Bakanlığının odak noktasını değiştirdiğini ifade etmiştir.

Norquist’e göre terörden ziyade, ‘‘Büyük Güç Rekabeti’’ Birleşik Devletlerin güvenlik ve refahı için en önemli tehdit olarak ortaya çıkmış durumdadır. Norquist ayrıca; Çin ve Rusya’nın, II. Dünya Savaşından günümüze kadar geçen sürede küresel güvenlik ve refahı sağlayan özgür ve açık düzen yerine giderek artan oranda dünyayı kendi otoriter değerleri ile şekillendirmek maksadıyla çabaladıkları açık bir şekilde ortaya çıkmış durumdadır.

 

ABD Savunma Bakanlığı 2019 mali yılı savunma bütçesinde, Avrupa’ya ikinci bir zırhlı tugay gönderilmesi planlanmıştır.

Birleşik Devletlerin bütün rakipleri ile iş birliği alanları oluşturmaya çalışacağını, fakat bunu güçlü bir pozisyonda yapacağını ifade eden Norquist, gerekenlerin yapılmaması durumunda; yıpranan ABD silahlı kuvvetlerinin, Çin ve Rusya karşısındaki askeri avantajını kaybedeceğini ve stratejik bölgelerdeki tecavüz ve baskıları caydırma imkân ve kabiliyetini yitireceğini ileri sürmüştür.

Savunma Bakanlığı 2019 mali yılı bütçesi, Savunma Bakanı James N. Mattis’in üç stratejik hedefinin gerçekleşmesi için fon sağlayacaktır:

 • Daha öldürücü, esnek, atak ve her an göreve hazır müşterek bir kuvvet oluşturmak,
 • Mevcut ittifakları güçlendirmek ve yeni ortaklıklar oluşturmak,
 • Daha iyi performans ve ekonomiklik maksadıyla bakanlık uygulamalarında reformlar yapmak.

Savunma bütçesi 2019 yılı sonuna kadar 25.900 ilave askeri personel alımını öngörmektedir. 2019 yılı sonuna kadar savunma bakanlığı bünyesinde aktif görevdekilerin sayısı 1.338.000 ve ihtiyat kuvvetinin sayısı da 817.000 olarak planlanmıştır. Bu miktarda personel rakamları, özellikle pilot, bakım teknisyeni ve siber güvenlik uzmanı personeli açıklarını kapatacak ve Ulusal Güvenlik Stratejisini güçlendirmek maksadıyla yeni birlikler kurulmasını da sağlayacaktır.

 

İncirlik Hava Üssünün durumu ne olacak? ABD Savunma Bakanlığı 2019 mali yılı savunma bütçesinde önceliklerden bir tanesi de yeni hava üslerinin kurulmasıdır.

Yeni savunma bütçesinde Kara Kuvvetlerine 143.314.452, Deniz Kuvvetlerine 179.065.809 ve Hava Kuvvetlerine 169.767.948 dolar tahsis edilirken, savunma bakanlığı ajanslarına da 104.925.839 ABD doları kaynak ayrılmıştır.

Silahlı kuvvetlerin hazırlık seviyesini yükseltmek maksadıyla; operasyon ve bakım fonlarında büyük bir artış sağlanmıştır. Savunma Bakanlığı genelinde operasyon ve bakımlar için ayrılan kaynak, 2018 yılı mali bütçesine göre 15,3 milyar ABD doları daha fazladır.2019 mali yılı savunma bütçesinde aslan payını; 24 milyar dolarlık artışla 131,1 milyara ulaşan tedarik ve 18 milyar dolarlık artışla 90,6 milyar dolara ulaşan araştırma ve geliştirme fonları almıştır. Araştırma ve geliştirme fonlarına ayrılan kaynak; hipersonik teknoloji, siber-entegre savunma, uzay sistemlerinin daha esnek hale getirilmesi, yönlendirilmiş enerji silahları ve yapay zekâ alanlarında harcanacaktır.

Askeri personel harcamaları için 12,2 milyar daha fazla kaynak ayrılmış ve 148,2 milyar ABD dolarında sabitlenmiştir. Korgeneral Anthony Ierardi’nin açıklamalarına göre; 2019 mali yılı savunma bütçesindeki Asya ile ilgili gelişmeler; hava ve uzay üstünlüğüne sürekli yatırım, denizaltı ve P-8 alımları dâhil ilave silah sistemlerinin tedarik edilmesi ve altyapı dâhil Pasifik Okyanusunda askeri varlığın artırılmasını öngören strateji için çalışılmasını öngörmektedir.

F-35 Lightning savaş uçağı ve AH-64 modeli taarruz helikopteri.

Avrupa’da yapılacaklar arasında ise ikinci bir zırhlı tugayın kurulması, savaş stoklarının daha ölümcül gelişmiş mühimmatlar ile ikmali ve yürütülen operasyonları desteklemek maksadıyla yeni hava üslerinin oluşturulmasını da içeren silahlı kuvvetler stokları ve esnekliğinin artırılması maksadıyla yatırımların sürdürülmesini öngörmektedir.

Solda KC-46 Pegasus ve solda denizaltı katili lakaplı P-8 Posedion

Silahlı kuvvetler envanterine alınması planlanan ilave harp silah araç ve gereçleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Hava ve deniz kuvvetlerine 77 adet F-35 Lightning II,
 • 24 adet F/A-18 savaş uçağı,
 • 60 adet yeni AH-64 Apache taarruz helikopteri,
 • 15 adet KC-46 Pegasus havada yakıt ikmal uçağı,
 • 19 adet yeni P-8 Posedion hava aracı,
 • 10 adet yeni gemi,
 • 8 adet CH-53K King Stallion helikopteri,
 • 6 adet VH-92 başkanlık helikopteri,
 • 5,113 adet yeni müşterek hafif taktik araç,
 • 135 adet M-1 Abrams tankı, 30 adet amfibi araç ve 197 adet çok maksatlı zırhlı personel taşıyıcının modernizasyonu ile çok sayıda uzay ve siber yeteneğin kazanılmasıdır.

Savunma Bakanlığı 2019 mali yılı bütçesinde, çeşitli hedefleri imha edebilmek maksadıyla;

 • 43,594 adet Müşterek Direkt Saldırı Mühimmatı,
 • 9,733 adet Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi,
 • 6,826 adet Küçük Çaplı Bomba,
 • 1,260 adet Küçük Çaplı Bomba,
 • 7,045 adet Hellfire Füzesi,
 • 300 adet Müşterek Hava-Yer Füzesi ve
 • 1,121 adet Müşterek Hava-Yer Füzesi tedarik edilmesi de öngörülmüştür.

Savunma Bakanlığının 2019 mali yılı bütçesinde ele alınan ilk süreç envanterde bulunan üç ana silah sistemine nükleer imkân ve kabiliyet kazandırılmasıdır:

 • Hava kuvvetleri envanterindeki B-21 bombardıman uçakları için 2,3 milyar dolar,
 • Columbia sınıfı denizaltılar için 3,7 milyar dolar ve
 • Kara esaslı stratejik caydırıcılık için 300 milyon dolar kaynak ayrılmıştır.

Çevirenin Notları: Jim Garamone tarafından kaleme alınan yazı ABD Savunma Bakanlığı sitesinden alınmış ve aslına sadık kalınarak çevrilmiştir.

 Yazının çevrilmesinde ve Sun Savunma Net sitesinde paylaşılmasının maksadı; ABD’nin 2019 yılı ve gelecekteki planları ile yapmak istedikleri hakkında okuyuculara fikir vermektir.

 ABD’nin, 2019 yılındaki stratejik öncelikleri arasında yer alan, yeni ittifaklar oluşturma hedefi kapsamında, 550 milyon doların PYD/YPG terör unsurlarına verileceğini vurgulayalım, fakat yazıda ifade edilen ‘‘Büyük Resmi’’ de asla gözden kaçırmayalım.

 Son olarak da ABD’nin 686,1 milyar dolarlık savunma bakanlığı bütçesine karşılık, Millî Savunma Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin de 40,402,239,000 lira (10,629.415.698 ABD Doları – 13 Şubat 2018) olduğunu belirterek sözümüzü bitirelim.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.