Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor

Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor

 

Defence Blog, 30 Kasım 2018

Derleyen: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 2 Aralık 2018

 

Modern aero-hidrodinamik biliminin kurucu babası olan ünlü Rus bilim insanı Profesör Nikolay Yegorovich Zhukovsky’nin adı verilen Merkezi Aero-Hidrodinamik Enstitüsü (TsAGI), Rusya tarafından yeni yüksek süratli bir helikopter geliştirildiğini teyit eden bir açıklama yapmıştır.

Roscosmos televizyon stüdyosu tarafından yayınlanan tanıtım videosuna göre, TsAGI bilim insanları uzun süreden beri gelişmiş yüksek hızlı helikopter üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Yayınlanan görüntülerde yeni Rus yapımı yüksek hızlı helikopterin 3D (3 boyutlu) görüntüleri de yer almaktadır.

27 Kasım 2018 tarihinde Zhukovsky Merkezi Aero-Hidrodinamik Enstitüsü CEO’su Kirill Sypalo TASS haber ajansına yaptığı açıklamada; Ka-52 helikopteri esas alınarak yeni yüksek süratli bir helikopter geliştirileceğini de ifade etmiştir.

Kirill Sypalo yaptığı açıklamada; Kamov Tasarım Bürosu baş tasarımcısı Sergei Mikheyev’in yakın bir gelecekte Ka-52 helikopterini esas alarak modern ve yüksek süratli bir helikopter geliştirme çabalarına başlayacağını ifade etmiştir.

TsAGI başkanına göre yüksek süratli helikopter geliştirme çabaları iki yönlü olarak sürdürülmektedir. Çalışmanın bir bölümünde yeni tasarlanan pal ve rotor sistemlerinin hâlihazırda kullanılmakta olan ‘‘Mi serisi’’ helikopterler üzerine takılması planlanmıştır. Sypalo’nun verdiği bilgilere göre geliştirilen pal ve rotor sistemleri ile ortalama hızları saatte 320-330 kilometre olan helikopterlerin hızları saatte 400 kilometreye ulaşacaktır. Diğer alanda ise Kamov Tasarım Bürosu tarafından yürütülen bir proje kapsamında uzmanlar yeni bir helikopter geliştirecektir.

Ekim 2018’de Rus sosyal medyasına yanlışlıkla sızan fotoğraflarda, Kamov Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen gelişmiş yüksek süratli bir helikoptere ait bilgiler yer almıştır.

Kamov Tasarım Bürosu tarafından geliştirilmesi planlanan yeni yüksek hızlı helikopter; delta sabit kanatlı, eş eksenli rotor sistemi olan, pilotların yan yana oturdukları bir kokpite sahip olacak ve Sikorsky S-97 Raider ile Bell V-280 Valor hava araçlarına benzer şekilde geride itici motorlar kullanılacaktır. Eş eksenli rotor sistemine güç iki adet motor tarafından sağlanacaktır.

Geliştirilen yüksek hızlı modern helikopterin saatte azami 400 kilometre hıza ulaşması planlanmaktadır. Hava aracının seyahat süresi ise saatte 360 kilometrenin üzerinde olacaktır.

 

TsAGI confirms development of a new Russian advanced high-speed helicopter

The Central Aerohydrodynamic Institute named after N.E. Zhukovsky (TsAGI) has confirmed the development of a new Russian advanced high-speed helicopter. According to the promo video release put ou…

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Hava Aracı Yazılım Testleri

Boeing 737 MAX 8 Mürettebat ve Yolcuları Yazılım Kurbanı mı?...

Erdoğan’ın Türkiye’yi Sıfır Sorundan Sıfır Dosta Götüren Serüveni

Sen Kiminle Dans Ettiğinin Farkında Değilsin! Erdoğan’ın Türkiye’yi Sıfır Sorundan...

Hizbullah lideri: Beyaz Saraydaki ‘‘aptal’’ Trump’ın kendisini iyimser yaptığını açıkladı

Hizbullah lideri: Beyaz Saraydaki ‘‘aptal’’ Trump’ın kendisini iyimser yaptığını açıkladı...

Avcı Kaska Entegre Kumanda Sistemi

AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi Yazan: Ercan CANER Foto: ASELSAN...

İslamcılığa Karşı Savaş Henüz Başlamadı

Pipes: Huntington bazı çok büyük hatalar yaptı.   Global Review:...

Kapat