Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

DRONLARIN FAYDALARI

 DRONLARIN FAYDALARI

Yazan: Ercan Caner, 16 Ocak 2018

Hayat Kurtarma

Doğal ve insan kaynaklı felaketlerde dronlar hasar tespiti, dağılmış ve yaralı kurbanların yerlerinin belirlenmesi ve mevcut tehlikelerin değerlendirilmesi maksatları ile kurtarma tim personeli ve olaylara müdahale edenlerin hayatlarını riske atmadan emniyetli  bir  şekilde kullanılabilir.

Kasırga Avcılığı

Dronlar, insan hayatını ve uzuvlarını riske atmadan, araştırmacılara oluşmakta olan fırtına üzerinde inceleme yapmak ve doğal felaketleri  önceden tahmin etmek maksatları ile bilgi toplamak üzere bir bulutun tam merkezine gönderilebilirler.

Altyapı Bakımları

Bir köprünün alt kısmını, gökdelenlerin çatılarını ve yüksek gerilim hatlarını kontrol etmek gerçekten zor, maliyetli ve riskli işlerdir. Bu kontrol ve muayeneler dronlar ile yapıldıklarında; iskele, vinç ve başka ekipmanların kullanımına kesinlikle gerek yoktur. Dronlar kullanılarak altyapı sistemleri uzaktan emniyetli bir şekilde kontrol edilebilir.

Tarım Uygulamalarını Kolaylaştırma

Bir ürün yönetim sistemi kullanarak çiftçiler her bir ürünü takip edebilir ve gereken ölçümleri yaparak gereken müdahalelerde bulunabilirler. Bakım gereken alanların belirlenmesi sadece buralara müdahale edilerek maliyet etkin bir bakım,  ürün kalitesinin artırılması, kaynakların korunması ve tasarruf sağlamaktadır.


Güvenlik Güçlerini Destekleme

Dronlar kayıp çocukların aranması, taktik seviyede gözlem yeteneği ve şüphelilerin izlenmesi gibi görevlerde etkin olarak kullanılabilirler. Yüz tanıma sistemleri ile donatılan dronlar, kalabalıkların izlenmesi ve suçluların yakalanmasında kullanılabilir. Kaza incelemeleri ve büyük kalabalıkların kontrolünde de etkin bir şekilde kullanılabilirler.

Hava Fotoğrafçılığı ve Film Çekimi

Dronlar medya çalışanlarının ulaşılması zor yerlere kolayca nüfuz etmelerini sağlamaktadır. Haber için havadan fotoğraf çekimleri etkin ve ekonomik bir  şekilde yapılabilir. Dünyanın birçok yerinde film çekimlerinde dronlar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kargo Dağıtımı

Dronlar, özellikle doğal ve insanın neden olduğu felaketlerden etkilenen uzak mesafelerdeki insanlara çeşitli paket, ilaç ve gıdaların gönderilmesi maksadıyla kullanılabilirler. Evlere servis ve acil tıbbi yardım gereken hastalara müdahale edilmesinde çok süratli ve avantajlıdırlar.

Doğal Yaşamı Koruma

Dronlar, orman alanlarının yok olması, kaçak avcılar, suç çeteleri gibi hayvanlara tehdit oluşturan olayların kontrol  ve takip edilmesinde kullanılabilirler.  Bunun yanı sıra yok olma tehdidi altında olan hayvan ırklarının yerlerinin belirlenmesi ve izlenmesi maksadıyla da kullanılabilirler.

Üç Boyutlu (3B) Haritalama

Dronlar geniş arazi kesimlerinin araştırılması ve yüksek kalite ve ayrıntıda, sonradan bir araya getirilerek üç boyutlu haritalara dönüştürülen binlerce fotoğraf çekme faaliyetinde etkin bir  şekilde kullanılabilirler.

Rehber Hizmeti

Dronlar rehberlik hizmetlerinde de maliyet etkin çözümler sunarak işin geliştirilmesine katkı sağlamaktadırlar. Turizm, emlakçılık gibi iş sektörlerinde dronlar geniş alanlarda  etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Reklam

Dronlar iş geliştirme ve gelire katkı sağlamak maksadıyla kullanılabilirler. Örneğin bir spor müsabakasını izlemekte olan Halkın üzerine kuponların havadan atılması veya üzerinde firmanın adı olan reklam afişi taşınması tanıtımda oldukça maliyet etkin bir çözümdür.

Envanter Yönetimi

Dronlar kullanıcılara, masalarından ayrılmadan çok geniş depolama alanlarını görmelerini sağlarlar. Birçok araba satıcısı için bu imkan ve kabiliyet depolarında bulunan bütün parçaların envanterinin tutulması için çok faydalıdır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  SAS Keskin Nişancı IŞİD Liderini Bir Milden Yaptığı Gece Atışıyla Hakladı
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Giuliani ve Türkiye Lideri Arasındaki Gizli Toplantı

Giuliani ve Türkiye Lideri Arasındaki Gizli Toplantı "Reza Zarrab benim...

Deneysel Tedavi HIV Hücrelerini Yok Etti

Deneysel Tedavi HIV Hücrelerini Yok Etti Yazan: Ercan Caner ÜMİT...

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazarı 2020 Yılına Kadar 150 Milyar Dolara Ulaşacak

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazarı 2020 Yılına Kadar 150 Milyar...

Bunu Bir Hâkim Söyledi: “Adalet Her Zaman Tecelli Etmez Avukat Bey”!..

Bunu Bir Hâkim Söyledi: “Adalet Her Zaman Tecelli Etmez Avukat...

Squad X Programı ve Geleceğin İndirilmiş Piyade Mangası

SQUAD X Squad X Programı ve Geleceğin İndirilmiş Piyade Mangası...

Kapat