Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Garip Bir Örgüt Al-Hasdh al-Shaabi

Garip Bir Örgüt

 Al-Hasdh al-Shaabi [1]

Kendi adıma, bütün Iraklılar adına ve özellikle de Al-Hasdh al-Shaabi kahramanları adına bu mesajı, Türkiye Başkanı Erdoğan’a gönderiyorum. Irak topraklarındaki güçlerini hemen geri çekmeliler. Tekrarlıyorum, Erdoğan güçlerini Irak topraklarından derhal çekmelisin. Eğer bunu yapmazsan, vallahi de billahi de yanıtımız çok çok sert olacaktır. Bu yüzden bu kutsal topraktan güçlerini derhal çekmelisin.

Büyük Allah’a yemin ediyorum, eğer bunu yapmazsan Iraklı kahramanlar olarak sana ölümcül bir darbe indireceğiz. Özellikle de Al-Hasdh al-Shaabi’nin kutsal kahramanları sana ölümcül bir darbe indirecektir. Sorumluğunu almıyoruz çünkü seni uyardık. Bu yüzden güçlerini geri çek.

Mücahit kardeşiniz, patlayıcı uzmanı Hasan Plays, Ensarullah Hareketi Askeri Ofisi (Odatv.com’dan alıntıdır)

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Ekim 2017

Bir Garip Al-Hasdh al-Shaabi Örgütü

Iraklı Şiilerin çoğunluğu, İslami Devlet terör örgütüne karşı savaşmak için cepheye koşmaktadırlar. Fakat Şii gönüllüler, Irak Savunma Bakanlığı aracılığı ile Irak Ordusuna resmi olarak kaydolmak yerine, yarı askeri bir unsur olan Al-Hasdh al-Shaabi örgütüne katılmayı tercih etmektedirler.

Bu grup, Irak topraklarında İslami Devlet terör örgütüne karşı savaşan en büyük kara unsurlarına sahiptir. İnsan Hakları Koruma örgütlerinin, Al-Hasdh al-Shaabi örgütü şemsiyesi altındaki bazı grupların, yaygın ve sistematik bir şekilde insan haklarını ihlal ettiğine dair iddialarına karşın, bu örgüt Şii tabanındaki popülerlik ve meşruluğunu korumaktadır.

IKBY Peşmergelerinin IŞİD sonrası ele geçirdiği bölgeler. Foto: Stratejik Ortak

Son yapılan bir kamuoyu anketine göre, İslami Devlet terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede, Iraklı Şii nüfusun %99’u Al-Hasdh al-Shaabi örgütünü desteklemektedir.

Bağdat’taki çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere dayanan iddialara göre, Şii nüfusun yaşadığı yerlerdeki yaşları 18-33 arasındaki erkeklerin %75’i Al-Hasdh al-Shaabi örgütüne katılmıştır.

Al-Hasdh al-Shaabi Askere Alma Kampanyası

Örgütün askere alma faaliyetleri mevcut siyasi partiler ve silahlı gruplar, Şii dini kuruluşlar, imamlar ve giderek artan bir şekilde devlet yetkilileri tarafından yürütülmektedir.

Resmi olarak Nouri al-Maliki tarafından 2014 yılı başlarında kurulan Al-Hasdh al-Shaabi örgütü bünyesinde birçok siyasi parti ve silahlı paramiliter unsurlar barındırdığından, asker toplama faaliyetlerini büyük bir kolaylıkla yürütmektedir. Özellikle Musul kentinin düşmesi ve İslami Devlet terör örgütü eline geçmesi sonrasında bu örgüte yönelme olağanüstü bir şekilde artmıştır.

Al-Hasdh al-Shaabi örgütünün kolayca asker toplayabilmesinde dini kuruluşların da büyük etkisi bulunmaktadır. Halen Irak’taki en önemli Şii dini lider olan Ayetullah el-Uzma Seyyid Ali el-Hüseyni el-Sistani’nin verdiği dini bir fetva ile bu örgüt yasal bir statü de kazanmıştır. Örgüt tarafından kullanılan posterlerde ‘‘Sizinle birlikte biz kazanacağız’’ ve asker toplamak için hazırlanan videolarda da ‘‘Hizmetindeyiz Ya Hüseyin’’ gibi ifadeler yer almaktadır.

‘‘Irak’ın her parçası için savaşmaya hazırız.’’ Albay Tareq Abu Haider, Kerkük’ten Türkmen Hasdh al-Shaabi unsurları ile birlikte. Foto: Jeffry Ruigendijk

Al-Hasdh al-Shaabi örgütü, propaganda faaliyetlerinde çok sık olarak şehitlerin görüntülerini de kullanmaktadır. Verilmek istenen mesaj şehitlerin intikamlarının alınacağı ve geride kalan şehit ailelerine bakılacağıdır.

Irak Merkezi Yönetimi, 2014 yılı yaz aylarında Al-Hasdh al-Shaabi askere alma işlemlerini resmileştirmek ve kontrol altına almak maksadıyla Hay’at Al-Hasdh al-Shaabi direktörlüğünü kurmuştur.

Irak Merkezi Yönetim Başbakanı Haider al-Abadi dâhil birçok lider, asker olmak isteyenlere, siyasi partiler ve dini kuruluşlar yerine bu resmi devlet kuruluşu üzerinden asker olmaları yönünde çağrılarda bulunurlar. Haider al-Abadi, tahmin edilebileceği gibi böylesine büyük bir gücü kendi kontrolü altında tutmak istemektedir.

Ortada garip ve komik bir durum vardır: devlet, paramiliter bir gruba katılmayı teşvik etmekte ve bu işin Savunma Bakanlığı devreden çıkarılarak yapılmasına da göz yummaktadır. 2015 yılı ilk yarısında 24,000 kişiyi Irak ordusuna katmayı hedefleyen Irak Hükümeti, sadece 9,000 asker temin edebilmiştir.


Irak ordusunda, devletten maaş alan 50,000 hayalet askerin olduğu iddiaları ortalıkta dolaşmaktadır. Al-Hasdh al-Shaabi propaganda faaliyetlerini çok iyi yürütmektedir: örgüt teröre ve yolsuzluğa karşı savaşmaktadır. Irak ordusu etkisizdir, Musul kentinde, sayıca üstün olmasına rağmen İslami Devlet terör örgütü karşısında rezil olmuştur.

Sözün özü; Al-Hasdh al-Shaabi örgütü, Orta Doğu’da faaliyet gösteren diğer paramiliter unsurlar gibi düzenli ordu birliklerinden çok daha fazla asker toplayabilen ‘‘garip’’ bir güçtür.

Irak Başbakanı Haider al-Abadi de başlangıçta İslami Devlet terör örgütüne savaşmak için kullanmayı planladığı bu gücü, Barzani’nin referandum hamlesine karşı Kürtlere karşı kullanmıştır ve hâlihazırda Al-Hasdh al-Shaabi, önüne kattığı Peşmerge unsurlarını kovalamayı sürdürmektedir. Bu örgütün kimin tarafından ne zaman durdurulacağı da henüz belirsizliğini korumaktadır.

Yani sözün özü; Peşmergeyi tepeleyen Irak Ordusu değil, Al-Hasdh al-Shaabi örgütüdür. Asıl garip olan ise bu adamların kendilerini Türkiye Cumhurbaşkanını tehdit edebilecek kadar güçlü görmeleridir.

 

Önceki Makale  Almanya’da Siyasi Bir Cinayet ve Irkçı Combat 18 Örgütü

Ercan Caner

[1] Hasdhi Shabi: Arapça al-Hasdh al-Shaabi kelimeleridir, Türkçe anlamı ‘Halk Mobilize Güçleri’dir. ‘‘Garip Bir Örgüt’’ nitelendirmesi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İZMİR’DEKİ CAMİ, SEVDA NOYAN, FATİH TEZCAN VE DİĞERLERİNİN HATIRLATTIKLARI

İZMİR'DEKİ CAMİ, SEVDA NOYAN, FATİH TEZCAN VE DİĞERLERİNİN HATIRLATTIKLARI  ...

MED-7 Ülkelerinden Yunanistan’a Tam Destek

Ajaccio Deklarasyonu MED-7 Ülkelerinden Yunanistan’a Tam Destek Yunanistan, Fransa, İtalya,...

Musul’u IŞİD’ten Kurtaracak Savaş Başladı

Qayyarah yakınlarındaki bir askeri üste bir araya gelen Iraklı askeri...

Struma Faciası

Suçlanacak kimse yoksa herkes suçludur! Struma Faciası Ercan Caner, Sun...

SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19 Sorular ve Yanıtları

    SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19Sorular ve Yanıtları   İÇİNDEKİLER1....

Kapat