13° Az bulutlu

Çıplak Femen Eylemcisinden Donald Trump Protestosu

GÜNCEL POLİTİKA - 6 Şubat 2018 22:23 A A

Çıplak Femen Eylemcisinden Donald Trump Protestosu

Sevgili Başkanlar, Tanrı’nın sizden buton esirgemesi dünyayı yok etmeniz için geçerli bir neden değildir!

RT QUESTION MORE, 5 Ocak 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Şubat 2018

Üstsüz bir FEMEN eylemcisi, soğuk Ukrayna kışına meydan okuyarak Donald Trump kılığına girerek Kiev’deki Birleşik Devletler büyükelçiliği önünde bir protesto eylemi gerçekleştirmiştir.

İki giyinik eylemci, neredeyse tamamen çıplak olan ‘‘Trump’’ kılığındaki FEMEN eylemcinin, ‘‘The Embassy of The United States of America’’ yazılı duvar üzerine çıkmasına yardım etmiştir. ‘‘Trump’’ kılığındaki üstsüz kadın elinde, üzerinde ‘‘Nükleer Futbol’’ yazılı bir çanta taşırken, çıplak göğüslerine de ‘‘Bay Büyük Buton’’ kelimelerini yazmıştır.

Adı açıklanmayan ve Trumpvari bir peruk takan ve makyaj yapan FEMEN eylemcisi, Birleşik Devletler başkanının, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile sürmekte olan savaş söylemlerini protesto ederken seyircilere Trump’ın hareket ve mimiklerinin taklidini yapmıştır.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, yaptığı ‘‘Yeni Yıl’’ konuşmasında; ‘‘Birleşik Devletler nükleer vuruş menzilimiz içinde ve ofisteki masamın üzerinde daima bir nükleer buton durmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır. Trump da bir Twitter mesajıyla; ‘‘Benim de bir nükleer butonum var,  fakat benimki onunkinden daha büyük ve daha güçlü ve benim butonum işe yarıyor’’ ifadelerini kullanmıştır.

FEMEN eylemcisi protesto sonrasında yaptığı açıklamada, iki lider arasındaki ‘‘penis uzunluğu’’ yarışmasının durması gerektiğini belirterek, FEMEN’in gerçekleştirdiği protesto eylemiyle, Donald Trump ve onun ataerkil sistemine bir mesaj göndermek istediğini ifade etmiştir.

ABD Büyükelçiliği önünde Trump’ı taklit ederek, Birleşik Devletler ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderleri arasındaki nükleer atışmayı protesto eden FEMEN eylemci. Fotoğraflar: FEMEN OFFICIAL BLOG

FEMEN, 2008 yılında Ukrayna’da kurulmuştur. Grup, kadın eylemcilerin çıplak göğüsleri üzerine vermek istedikleri mesajları yazarak gerçekleştirdiği provakatif protesto gösterileri ile ün kazanmıştır. FEMEN Grubu; fahişelik, kadın hakları, faşizm ve dinsel hoşgörüsüzlük problemlerini öne çıkarmak maksadıyla bugüne kadar sayısız eylem gerçekleştirmiştir.


Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne ve FEMEN eylemci tarafından gerçekleştirilen protesto eyleminin video görüntülerine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

FEMEN resmi web sayfasında yapılan açıklamada paylaşılan aşağıdaki ifadeye tamamen katılıyor, FEMEN eylemcisini bu cesur protesto gösterisi nedeniyle kutluyorum.

‘‘FEMEN, dünya kamuoyunu, bu iki ünlü geri zekâlıyı cinsel organ yarıştırma sevdasından vazgeçirmeye davet etmektedir. Bu tür söylemler medeniyeti, nükleer sopalar ve tecavüzcü hegemonyanın moda olduğu Soğuk Savaş dönemine geri döndürmektedir.

Naked FEMEN activist goes full ‘Donald Trump’ in Kiev nuclear protest (VIDEO)

A topless FEMEN activist braved the cold Ukrainian winter to impersonate Donald Trump outside the US embassy in Kiev on Friday. The near naked ‘Trump’ was helped clambour onto the US embassy sign by two clothed activists. ‘Trump’ carried a ‘nuclear football’ with her and had the words ‘Mr Big Button’ emblazoned across her chest.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 22:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: