Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Trump Tarafından Ölüm Emri Verilen Kasım Süleymani – ABD İttifakı

Devrimin Yaşayan Şehidi Gölge Komutan

Trump Tarafından Ölüm Emri Verilen Kasım Süleymani – ABD İttifakı

 

Suriye’de İslami Devlet terör örgütünü çökerten İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin geçmişinden çok kısa bir kesit.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 04 Ocak 2020

Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 tarihinde, İran’ın güneydoğusunda yer alan Kerman Eyaletinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ailesinin geçimine yardım etmek maksadıyla 13 yaşındayken inşaatlarda çalışmaya başlamıştır.

Kasım Süleyman İran Devrim Muhafızlarına; Ayotollah Khomeini İran’a dönüp İslami Devrim ile şahın devrilmesini ateşlediği 1979 yılında katılmıştır. 1980’li yıllarda tam sekiz yıl süren İran-Irak arasındaki savaşa katılmış ve 1990’lı yıllarda da Devrim Muhafızlarının seçkin Kudüs Kuvvetlerinin başına getirilmiştir.

Takvim yaprakları 1998 yılını göstermektedir, Kasım Süleymani’nin Kudüs Kuvvetleri komutanlığına getirilmesinin üzerinden henüz birkaç ay geçmiştir. Taliban unsurları Afganistan’ın kuzeyinde, oldukça büyük bir Hazaras etnik grubuna ev sahipliği yapan Mezar-ı Şerif kentini basar. Hazaraslar, Farsça konuşan Şii Müslümanlarıdır. Taliban, kentteki azınlık Şii Müslümanlara inanılmaz vahşilikte bir katliam uygular. Evler yakılıp yıkılır, kadınlar ve kızlara tecavüz edilir ve yüzlerce Şii erkek, çocuklar dâhil öldürülür.

‘‘Ölüm hayatın sonu değil, başlangıcıdır – Kasım Süleymani’’

Taliban’ın acımasız katliamında hayatını kaybedenler arasında; sekiz diplomat ve bir gazeteci olmak üzere dokuz İranlı da bulunmaktadır. Bu açık ve net provokasyon karşısında her iki taraf da çılgına dönmüş durumdadır. İran Devrim Muhafızlarının o zamanki komutanı Yahya Rahim Safavi, dini lider Khamenei’den Taliban’ın cezalandırılması için izin ister. Planı; Afganistan’ın batısındaki Herat kentine ilerlemek ve Taliban kuvvetlerini öldürmek, cezalandırmak ve tamamen ortadan kaldırmaktır. İran, neredeyse 250.000 kadar askerini Afganistan sınırına konuşlandırmaya başlar.

Kasım Süleyman devreye girer ve daha fazla şiddete başvurmadan gerilimi yatıştırmayı başarır. Onun planı düşmanla direkt olarak karşı karşıya gelmek yerine Kuzey İttifakına daha fazla İran yardım ve desteğini sağlamaktır. Kendisi de savaş alanındadır ve ülkenin kuzey sınırındaki Tacikistan’dan Kuzey İttifakı unsurlarının yürüttükleri operasyonları yönlendirmektedir. Bu savaş yöntemi, Kasım sonraki yaşamında tekrar tekrar kullanacağı vekâlet savaşından başka bir şey değildir.

Hâlâ kimin yaptığı açıklanmayan 9/11 saldırıları dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuştur.

 Amerika’da gerçekleşen 9/11 saldırıları sonrasında Kasım Süleymani, Taliban’ı alt etmek için bir kez daha eline fırsat geçtiğini görür ve bu işte ortağı çok garip ama Amerika Birleşik Devletlerinden başkası değildir. Savaşın daha başında İranlı diplomatlara Taliban unsurlarının bulundukları yerleri Amerikalılarla paylaşmaları talimatını vermiştir. Amerikalılar ise karşılığında İranlılara doğu İran’da gizlenmekte olan bir El-Kaide iş bitiricisinin yerini söylemişlerdir.

Çok kısa bir süreliğine de olsa bu ilişki İran ve ‘‘Büyük Şeytan’’ olarak adlandırdıkları Amerika ile ilişkilerin yumuşamasına neden olacak gibidir. Gerçekten de İran’da kapalı kapılar arkasında Kasım Süleymani bu işbirliğinden çok memnun olduğunu ve en üst düzeydeki liderlere Amerikalılarla ilişkilerin yeniden değerlendirilme zamanının geldiğini ifade etmektedir.

Uzmanlara göre Kasım Süleymani’nin öldürülmesi bölge için bir dönüm noktası olacaktır. Kasım Süleymani yaşamı boyunca savaş alanındaki ‘‘Anlamsız Ölümlere’’ karşı olmuştur.

Fakat bu işbirliği, 2002 yılında Başkan George W. Bush İran’ı nükleer çoğaltıcı, terör ihracatçısı, baskıcı bir ülke ve Şeytan Ekseninin bir üyesi olarak değerlendirdiğinde Süleymani büyük bir olasılıkla Amerikalılar ile toplantılarını iptal etmiş ve büyük bir hayal kırıklığı yaşamış olabilir.

Yeni başladığı yaşamında ışıklar içinde uyusun efsane gölge komutan…

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Biden Yönetimi ve Erdoğan
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ercan Caner dedi ki:

    A stampede broke out at IRGC commander Qasem Soleiman’s funeral, killing 40 people and injuring about 213, the semi-official Fars news agency reported, citing an emergency services official. Iran’s ISNA news agency said the burial of Soleimani had been postponed, but did not say how long any delay would last.

    Cenaze töreninde yaşanan izdiham nedeniyle 40 kişi ölmüş, 213 kişi de yaralanmış. Ve cenaze töreni ertelenmiş.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Naci Beştepe, Sun Savunma Net, 15 Ağustos 2018...

Ruslar Neden Gülmezler?

  Ruslar Neden Gülmezler?   Yabancılar devamlı olarak Rusların şaşırtıcı...

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan KAMUOYU Açıklaması

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan KAMUOYU Açıklaması   Acıbadem Labcell Hücre...

Burmalı Genç Doktor Artık Mesleğini Yapamayacak

Burmalı Genç Doktor Artık Mesleğini Yapamayacak      Rohingya Müslümanlarına...

Yazıklar Olsun!

Yazıklar Olsun!   Kitapların her sayfasında bir zafer yazılı. Ama...

Kapat