Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Esper’in Malta ve Tunus Ziyaretleri


Esper’in Malta ve Tunus Ziyaretleri

 

ABD Savunma Bakanı Esper’in gerçekleştirdiği temaslarda Akdeniz’deki bölgesel güvenlik vurgusu dikkat çekti.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net,  01 Ekim 2020

 

Tunus Savunma Bakanı Ibrahim Bartagi (solda), Tunus’u ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Mark Esper’i karşılarken. 30 Eylül 2020. Foto: Hassebe Dridi/AP.

Tunus Ziyareti

Kuzey Afrika gezisine Tunus’tan başlayan Birleşik Devletler Savunma Bakanı Dr. Mark Esper 30 Eylül 2020 tarihinde Tunus Savunma Bakanlığında Savunma Bakanı Ibrahim Bartagi ile bir araya gelmiştir. Bakan Esper bakanlık görevine yeni atanan Bakan Bartagi’yi kutlamış ve iki ülke arasındaki ortak ilişkilerin önemini vurgulamıştır. Bakan Esper, mevkidaşı Bakan Bartagi ile iki ülke arasındaki güçlü, uzun süredir devam eden ve stratejik ortaklığa dayanan ve Birleşik Devletler ile Tunus’un önümüzdeki 10 yıl süresince Afrika ve ötesinde istikrar ve güvenliğe katkı sağlamak maksadıyla, birlikte nasıl çalışacaklarını ortaya koyan, 10 yıllık bir ‘‘Savunma İşbirliği Yol Haritası’’ imzalamıştır.

Birleşik Devletler Savunma Bakanı Esper Tunus ordusunun profesyonelliğini ve kabiliyetlerini övmüş ve demokratik yönetimi Aşırı Şiddet Yanlısı Organizasyonlara karşı savunmasındaki kritik role dikkat çekmiştir.

Bakan ayrıca, Birleşik Devletlerin, NATO dışındaki Önde Gelen Müttefiki Tunus ile ortaklığı güçlendirmek isteğini ifade etmiştir. Bakan Esper ve Bakan Bartagi, ülkelerinin demokratik değerler ve egemenliğe olan bağlılıklarını bir kez daha teyit etmişlerdir.

Malta Başbakanı Abela ve ABD Savunma Bakanı Esper. Kaynak: TIMES MALTA

Malta Ziyareti

Birleşik Devletler Savunma Bakanı Dr. Mark T.  Esper, 30 Eylül 2020 tarihinde Malta Cumhuriyeti Başbakanı Dr. Robert Abela ile Malta’nın başkenti Valletta’da bir görüşme yapmıştır. Savunma Bakanı Esper, Birleşik Devletler ile Malta Cumhuriyeti arasındaki Amerikan Devrimine kadar uzanan tarihi ortaklık için memnuniyetini ifade etmiştir. İki lider, her iki ulusun paylaştığı müşterek değerler ve ortak kaygıları paylaşmış ve Bakan Esper Malta’nın Akdeniz’deki stratejik rolüne dikkat çekmiştir. İki lider Akdeniz’de karşı karşıya olunan karmaşık güvenlik sorunları üzerinde görüş alışverişinde bulunmuş ve deniz güvenliği, terörizm ve yasa dışı kaçakçılık gibi karmaşık uluslararası sorunlar hakkında işbirliğini geliştirmenin yollarını değerlendirmiştir. Bakan Esper, benzer düşüncelere sahip egemen ülkeler olarak, Malta ile ikili ve çok taraflı savunma işbirliğini güçlendirme fırsatlarından duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.

Malta Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. George Vella ile de görüşen Bakan Esper sıcak karşılama ve iki ülke arasında neredeyse 50 yıldır sürmekte olan yakın bağlardan duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir. Bakan Esper ayrıca, uluslararası sorunları ele alma ve bütün Akdeniz’de bölgesel güvenliği güçlendirmek maksadıyla benzer düşüncelere sahip egemen uluslar olarak iki ülke arasındaki ortaklığı derinleştirmeye duyduğu ilginin de altını çizmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türkiye yeni bir fetret dönemine girmek üzere!

Türkiye yeni bir fetret dönemine girmek üzere!   Osman Başıbüyük,...

Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Şeytanla Mücadele Edecek İnsanın Eğitimi

Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Şeytanla Mücadele Edecek İnsanın Eğitimi  ...

Barzani Bağımsızlık Referandumunda Geri Adım mı Atıyor?

Barzani Bağımsızlık Referandumunda Geri Adım mı Atıyor? ABD birleşmiş bir...

KADINLARDA MENOPOZ VE KEMİK KIRILMA YAŞI

KADINLARDA KEMİK KIRILMA YAŞI Leğen, kalça ve bilek kemikleri… Hayatlarının...

İsrail’de İnsanlık Suçu

  İsrail’de İnsanlık Suçu   İsrail’in Eilat kentindeki bir otelde,...

Kapat