Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

ABD Savunma Bakanının RAND Corporation Konuşması


ABD Savunma Bakanının RAND Corporation Konuşması

 

İkinci Dünya Savaşının ardından, Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerimiz ve ortaklarımız, dünyanın her yerinde yetmiş yıldan fazla bir süredir istikrar ve refaha destek olan, kökleri ortak değerlerimizden kaynaklanan uluslararası kurallara dayanan bir düzenin oluşturulmasına öncülük etmiştir.

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 17 Eylül 2020


Birleşik Devletler Savunma bakanı Mark T. Esper North American Aerospace Defense Command’de düzenlenen emir-komuta devir töreninde konuşurken. Kaynak: Thomas Paul/U.S. DoD

Birleşik Devletler savunma Bakanı Dr. Mark T. Esper 16 Eylül 2020 tarihinde California Eyaleti Santa Monica’da bulunan RAND Corporation merkezinde bir konuşma yapmıştır. Aşağıda Dr. Esper’in yaptığı konuşmadan satır başlarını okuyabilirsiniz.

Burada, RAND Corporation’da Birleşik Devletlerin ulusal güvenliğine 70 yıldan fazla bir süreden beri büyük katkılar sağlayan birçok düşünce lideriyle birlikte olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum.

RAND askeri planlamaları araştırma ve geliştirme kararları ile bağlamakta, İkinci Dünya Savaşından sonra kurulmasından itibaren büyük bir rol oynamıştır.

Bugün içinde bulunduğumuz büyük rekabet ortamında Birleşik Devletler Savunma Bakanlığının önceliği stratejik rakiplerimiz olan önce Çin sonra da Rusya’dır. Bu değişimci güçler güç dengesini kendi lehlerine ve çoğu zaman diğerlerinin pahasına değiştirmek maksadıyla yağmacı bir ekonomi, politik yıkım ve askeri gücü kullanmaktadır.

Örneğin Çin; ‘‘Bir Kuşak Bir Yol’’ projesiyle habis nüfuzunu yaymak istemektedir. Çin Halk Cumhuriyetinin bu girişimi zayıf ulusları ağır bir borç yükü altında ezmekte ve bağımsızlıkları pahasına ekonomik rahatlığı seçmelerine zorlamaktadır.


Güdümlü füze taşıyan USS Chancellorsville kruvazörü USS Ronald Reagan uçak gemisinden yakıt ikmali yaparken. Kaynak: Kitle İletişim Uzmanı İkinci Sınıf Donanma Eri John Harris/U.S. Navy

Rusya Federasyonu da açık bir şekilde uluslararası sınırları yeniden belirlemektedir. Moskova’nın 2008 Gürcistan işgali ve 2014 yılındaki Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna’daki göstericilere süren baskısı uluslar arası kurallar ve normlara saygısızlığının bariz bir göstergesidir.

Giderek karmaşıklaşan ve zorlaşan bu ortamda planlarımızı yapabilmek, geleceğin savaş konseptlerini şekillendirebilmek ve rakiplerimizi geride bırakmak için; akademi ve RAND gibi düşünce kuruluşlarında sizlerin sınırların dışına çıkan düşüncelerinize, sizlerin araştırma ve analizlerinize ihtiyacımız bulunmaktadır.

Son olarak bütün dünyadaki ortaklarımız seslenmek istiyorum. Ortak hedeflerimize ulaşabilmek için savunma harcamalarınızı gayri safi yurtiçi hâsılanızın en az %2 oranına çıkarmanız ve tıpkı bizim yaptığımız gibi imkân ve kabiliyetleriniz ile kapasitenizi geliştirmeniz konusunda sizleri uyarıyorum. Bu, karşılıklı çıkarlarımızı korumak, güvenliğimizi sağlamak ve ortak değerlerimizi savunmak için bir zorunluluktur. Gelecekte karşımıza çıkacak zorluklara hazırlanmak kollektif bir sorumluluk gerektirmektedir.

ABD Savunma Bakanı Esper’in büyük bölümünü denizlerde hâkimiyet ve ABD donanmasına ayırdığı konuşmasının tamamına aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.defense.gov/Newsroom/Speeches/Speech/Article/2350362/secretary-of-defense-speech-at-rand-as-delivered/source/GovDelivery/

 

Önceki Makale  Teröristlerin Korkulu Rüyası Rus Yapımı Hermes-K Füzesi

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ 1 Nisan 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ     Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE...

Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği İçin İzlenecek Yol – İnsan Hakları

İNSAN HAKLARI Birleşik Devletler Ulusal Güvenliği için İzlenecek Yol İnsan...

Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş Eğitimi

Hava El Yapımı Patlayıcı Düzenekleri Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş...

Kıbrıs Harbinde Helikopter Pilotu Olmak

Kıbrıs Harbinde Helikopter Pilotu Olmak   Kıbrıs harekâtındaki başarımızın sırrı...

Nükleer Silahlar Ölümün Diğer Adıdır

Nükleer Silahlar Ölümün Diğer Adıdır   “3. Dünya Savaşı’nın hangi...

Kapat