13° Az bulutlu

Avcı Kaska Entegre Kumanda Sistemi

SAVUNMA - 23 Ekim 2016 17:04 A A

AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi

Yazan: Ercan CANER

avci-kask

Foto: ASELSAN

Avcı Kaska Monteli Entegre Kumanda Sistemi,  ATAK T-129 modeli Türk  taarruz helikopter projesi kapsamında, milli ve yerli kuruluşumuz ASELSAN tarafından geliştirilmiş, pilotların karmaşık muharebe sahasında durumsal farkındalıklarını artıran ve düşmanı,  düşmandan önce görerek etkisiz hale getirmesini  sağlayan gece görüş, video  oynatım, hassas baş konum takibi ve düşman ve muharebe sahasıyla ilgili bilgilerin semboller halinde gösterim özellikleri olan son modern bir görüş ve atış sistemidir.

ASELSAN’ın en büyük ve haklı gururlarından bir tanesi  olan AVCI Kaska Monteli Entegre Kumanda Sistemi, pilotun o anda icra ettiği göreviyle ilgili çeşitli bilgileri gözünün önüne getirerek pilot yükünü azaltmasının yanı sıra, parça tesirli dış etkenlere karşı yüzü ve başını da korumaktadır. AVCI’nın en büyük özelliklerinden bir tanesi de her pilotun kendi baş  yapısına uygun iç kaplama sayesinde, ergonomik açıdan mükemmel bir tasarıma sahip olmasıdır. Ağırlığın kafa yüzeyine eşit olarak dağıtılması, özellikle uzun süreli uçuş  görevlerinde pilotları rahatlatmakta, uzun dönemde de pilotlarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan olan boyun ağrılarına engel olmaktadır.


avci-kaski-1 helmet-sight-subsystem

Helmet Sight Subsystem (HSS)

AVCI Kaska Monteli Entegre Kumanda Sistemi sayesinde yukarıda görülen formalitelerden kurtulan ATAK T-129 pilotları, başlarını serbestçe hareket ettirebilecek ve artık üst kanopiye zarar vermemek maksadıyla kasklarının tepesine taktıkları sarı renkli tenis toplarını kullanmayacaklardır.

 

 

Oledya Led Aydınlatma - Reklam

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAVUNMA - 17:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: