31° Açık

ABD Türkiye’yi İşgal mi Edecek?

AMERİKA - 8 Eylül 2017 06:30 A A

ABD Türkiye’yi İşgal mi Edecek?

Doğu Avrupa’da NATO Tatbikatları

NATO tatbikatlarında hava savunma atışları, arazi ve atış eğitimi, nehir geçiş harekâtı ve kitlesel kayıp senaryoları oynanacaktır. Bu yaz boyunca, Karadeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın korunması ve desteklenmesi maksadıyla, bölgede küçük çaplı birçok tatbikat icra edilecektir. Saber Guardian (Kılıç Muhafızı) tatbikatları 2013 yılından itibaren Karadeniz bölgesinde yıllık olarak icra edilmektedir.

The Associated Press, 11 Temmuz 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Ağustos 2017 

Saber Guardian 2017 NATO askeri tatbikatına katılan Amerikan askerleri, Budapeşte’nin 120 km batısındaki Gyor’da harita incelemesi yaparken. 3 Temmuz 2017. Yedi ülkeden yaklaşık olarak 40.000 asker, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan’da Haziran-Ağustos aylarında icra edilen NATO tatbikatına katılmaktadır. Csaba Krizsan/MTI via AP.

BÜKREŞ, Romanya – NATO’nun Avrupalı üyelerine güvence vermek isteyen ABD’nin de katıldığı, Doğu Avrupa’da icra edilen NATO tatbikatları Bulgaristan’da başladı. NATO tatbikatına, müttefik ve ortak 20’den fazla ülkeden 25.000 kadar askeri personel katılmaktadır.

ABD Avrupa Ordusu tarafından liderlik edilen NATO Saber Guardian 17 tatbikatlarının 20 Temmuz 2017 tarihine kadar sürmesi planlanmaktadır. Eğitim ve tatbikatlar, Macaristan ve ülkenin Karadeniz kıyısı yakınlarındaki Mihail Kogalniceanu Hava Üssünü de içine alacak şekilde Romanya’da da icra edilecektir. NATO tatbikatlarının açılış seremonisi güney Bulgaristan’daki Novo Selo askeri garnizonunda icra edilmiştir.

Saber Guardian 2017 NATO Tatbikatından bir görünüm.

NATO tatbikatı, katılan ülkelerin birlikte çalışabilirlik imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini ve Karadeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın desteklenmesi maksadıyla kararlılık ve hazırlık seviyesinin gösterilmesini hedeflemektedir. NATO manevraları esnasında toplam 18 adet özel tatbikat icra edilmesi planlanmıştır.

ABD Avrupa Komutanlığından (USAREUR – U.S. Army Europe) bir yetkili, icra edilecek tatbikatın NATO’nun caydırıcılığını göstermek maksadıyla tasarlandığı açıklamasını yapmıştır. ABD, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın Kırım Yarımadasını ilhakı sonrasında, daha önce Moskova’nın etki alanı içinde olan NATO’nun Doğu Avrupalı üyelerine güvence vermek maksadıyla, Doğu Avrupa’da askeri varlığını artırmıştır.


 

Çevirenin Notları: Bir Türk vatandaşının çektiği görüntüler İnternet ortamında dolaşmakta ve ABD’nin Türkiye’yi işgal hazırlıkları yaptığı iddia edilmektedir. ABD’nin güney sınırımızda YPG’ye yaptığı silah yardımlarının kuzeyde Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’da icra edilen NATO Saber Guardian 2017 tatbikatı ile aynı zamana denk gelmesi sayısız komplo teorisi üretilmesine neden olmuştur.

NATO tatbikatına, Strategic Airlift Capability (Stratejik Hava Ulaştırma kabiliyeti) unsurları da iki adet C-17 uçağı ile katılmıştır. 2008 yılında kurulan bu unsur çok uluslu bir programdır ve üye olan 12 adet ülkeye üç adet Boeing C-17A Globemaster III uzun menzilli uçak ile stratejik hava taşıma imkân ve kabiliyeti sağlamaktadır. SAC NATO üyesi ülkeleri, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, Slovenya ve Birleşik Devletleridir. Programa Barış İçin Ortaklık (BİO) ülkelerinden Finlandiya ve İsveç üyedirler.

Yazı sadece bilgi vermek maksadıyla çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.militarytimes.com/news/pentagon-congress/2017/07/11/nato-military-drills-in-eastern-europe-begin-in-bulgaria/

 

Önceki Makale  Trump Rahip Brunson’un Dramatik Salıverilmesi İşini Nasıl Başardı?

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
AMERİKA - 06:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Yeni Bir Soğuk Savaş mı Başladı?

Yeni Bir Soğuk Savaş mı Başladı? Soğuk Savaş teriminin bugünün...

İstanbul’da Helikopter Pilotu Olmak

  İstanbul’da Helikopter Pilotu Olmak   Ali Seymen, Sun Savunma...

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Merkezi Açıklaması

KAMUOYUNUN DİKKATİNE Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, devletin birçok kurumunun...

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ VE KADINLAR

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ VE KADINLAR Ercan Caner Suriye ve Irak’ta...

MISIR TÜRKİYE İÇİN CASUSLUK YAPTIKLARI ŞÜPHESİYLE 29 KİŞİYİ TUTUKLADI

MISIR TÜRKİYE İÇİN CASUSLUK YAPTIKLARI ŞÜPHESİYLE 29 KİŞİYİ TUTUKLADI Yazar:...

Kapat