25° Açık

Merkel: Almanya, Türkiye’deki Tutuklamalara Kararlı Bir Tepki Göstermeli

AVRUPA - 7 Eylül 2017 14:52 A A

Merkel: Almanya, Türkiye’deki Tutuklamalara Kararlı Bir Tepki Göstermeli

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, iki Alman vatandaşının daha siyasi suçlamalar ile tutuklanması sonrasında, hükümetinin Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendirebileceğini ifade etti.
Euronews, 1 Eylül 2017
Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Eylül 2017

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Cuma günü yaptığı açıklamada, iki Alman vatandaşının daha siyasi suçlamalar nedeniyle tutuklanması sonrasında, hükümetinin Türkiye ile olan ilişkileri yeniden değerlendirebileceğini ifade etmiştir.
İki gazeteci ve bir insan hakları eylemcisi dahil toplam 12 Alman vatandaşı halen Türkiye’de cezaevlerinde tutulmaktadır. 12 Alman vatandaşının çoğu geçtiğimiz yıl Türkiye’de gerçekleşen başarısız askeri darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla suçlanmaktadır.
Angela Merkel, bu şartlar altında Ankara ile Türkiye’nin Avrupa Birliği gümrük birliğine katılma görüşmelerini daha fazla sürdürmenin uygun olmayacağını ifade etmiştir.

Nuremberg’de icra edilen bir iş toplantısında yaptığı açıklamada Merkel; ‘‘Kararlı bir tepki göstermeliyiz’’ ifadelerini kullanarak, Almanya’nın Ankara ile olan ilişkilerinde temel düzeltmeler yaptığına dikkat çekmiştir. Merkel açıklamasında, son olaylar göz önüne alındığında ilişkilerde ilave düzenlemeler yapılmasına gerek duyulabileceğini de kaydetmiştir.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Adebahr’ın muhabirlere verdiği bilgiye göre; Almanya, Perşembe günü Antalya havaalanında gerçekleşen son iki tutuklama hakkında resmi olarak bilgilendirilmemiş ve İzmir’de bulunan Alman Konsolosluğu tutuklamaları devlet dışı kaynaklar kanalı ile öğrenmiştir.

Adebahr yaptığı açıklamada; ‘‘Ne ile suçlandıklarını öğrenmeye çalışıyoruz, sanırım, diğerlerinde olduğu gibi terör şüphesi ile siyasi bir suçlama ile karşı karşıyayız’’ ifadelerini kullanmıştır.
Geride kalan bir yıl içinde birçok Avrupa ülkesi vatandaşı Türkiye’de tutuklanmıştır. İnsan hakları savunucuları Türkiye’yi, muhalefeti ezmek maksadıyla Temmuz 2016 başarısız askeri darbesini kullanmakla suçlamaktadır.

Gelecek ay yapılacak olan seçimlerde Merkel’in esas rakibi olan Sosyal Demokrat Martin Schulz dahil üst düzey Alman politikacılar, Berlin hükümetinin Türkiye’ye gidecek Alman vatandaşlarına resmi bir seyahat uyarısı yapması çağrısında bulunmaktadırlar.

Bu uyarı, geçtiğimiz dokuz yıla göre, geçen yıl yabancı ziyaretçi sayısında en büyük düşüşü yaşayan Türkiye açısından çok büyük bir darbe olacaktır. Bu yıl Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin %10’u Alman vatandaşıdır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Euronews kuruluşunun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin yayın kuruluşunun görüşlerini paylaştığı anlamına gelmemektedir. Yazını orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.euronews.com/2017/09/01/merkel-germany-must-react-decisively-to-detentions-in-turkey

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
Önceki Makale  Bu Millete Bir “Çözüm Sürecini” Daha Kabul Ettirebilirler Mi?
SON YAZILARI
AVRUPA - 14:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE DİN Yeni Şafak...

Neden S-400 ve F-35 Birlikte Kullanılamaz?

Günümüzün radar sistemleri ve hava araçları birçok bilgiyi paylaşmak zorundadır....

Dunning-Kruger Sendromu

Size En İyi Yalan Söyleyen Kendinizsiniz Dunning-Kruger Sendromu İşinde çok...

Türkiye IMF Dışında Borç Para mı Arıyor?

  ABD Merkez Bankasından Ret Türkiye IMF Dışında Borç Para...

ACİL, ACİL, ACİL… SEÇİM SONUÇLARI DOĞRULANMALI

ACİL, ACİL, ACİL… SEÇİM SONUÇLARI DOĞRULANMALI RTE, ”Seçim önceden kazanılır”...

Kapat