Açık

Dondurma Devinin İsrail ile Savaşı

GÜNCEL HABER - 21 Temmuz 2021 14:46 A A

Dondurma Devinin
İsrail ile Savaşı

 

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail yerleşim birimlerinden ürünlerini çekeceğini açıklayan ABD dondurma devi Ben & Jerry’s şirketini ağır misillemeyle tehdit etmiştir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Temmuz 2021

 

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Batı Şeria’daki illegal İsrail yerleşim birimlerinde ürünlerinin satışını durdurma kararı alan ABD dondurma devi Ben & Jerry’s şirketini sert sözlerle eleştirmiştir. Filistinliler tarafından övgüyle karşılanan şirketin kararı hakkında açıklama yapan Naftali boykot kararının yasal ve diğer alanlarda ciddi sonuçları olacağını açıklamıştır.

Naftali, Ben & Jerry’s şirketinin kendisini İsrail karşıtı bir marka olarak tanımladığını ve alınan bu kararın şirketin yolunu tamamen kaybettiğini yansıttığını ve boykotun hiçbir işe yaramayacağını iddia ederek bütün güçleriyle savaşacaklarını ifade etmiştir.

ABD dondurma devi Ben & Jerry’s şirketi Pazar günü yaptığı açıklamada; ürünlerinin İşgal Altındaki Filistin Topraklarında satılmasının şirketin değerleriyle uyuşmadığını açıklamıştır.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de yaptığı açıklamada; Ben & Jerry’s şirketi tarafından alınan, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim birimlerinden çekilme yönündeki kararın tam bir Yahudi düşmanlığı örneği olduğunu savunmuş ve şirkete karşı misilleme önlemleri tehdidinde bulunmuştur.

Filistinli sivillerin öldürülmesi çağrısını yapan ve bağımsız Kürdistan’ı savunan İsrail İçişleri bakanı Ayelet Shaked ve sağda Shenkar College of Engineering and Design Okulu öğrencisi Yam Amrani tarafından yapılan ve sansürlenen tablosu. Fotoğraflar: Arnon Ben Dror/ TimeOut

Geçmişte attığı bir Twitter mesajında Filistinli sivillerin öldürülmesi çağrısında bulunan ve Kürdistan’ın bağımsızlığını savunan Demir Leydi lakaplı İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Shaked de yaptığı açıklamada dondurmanın damak zevklerine uymadığını ve Ben & Jerry’s olmadan da iyi olacaklarını ifade etmiştir.

Önceki Makale  Milli Eğitimde Neler Oluyor?

Ortada, gerçekten nefis görünen Ben & Jerry’s Dondurması, solda ve sağda ise StopAntisemitism adlı web sitesinde yapılan paylaşımlar. Solda Unilever Şirket yöneticileri, Ben Jerry’s şirketinin Yahudi Ulusuna ayrımcılık yapan kararının derhal geri alınması çağrısı yapmakta, sağdaki paylaşımda ise İsrail’e boykot çağrısı yapan Ben Jerry’s şirket yöneticileri hedef gösterilmektedir.

Ben & Jerry’s şirketi yönetim kurulu başkanı Anuradha Mittal ise yaptığı açıklamada şirketin yıllardır ürünlerini işgal altındaki Filistin topraklarından çekmek için çaba gösterdiğini, ancak ana şirket olan Unilever’in buna karşı çıktığını iddia etmiştir. Yukarıdaki fotoğrafta sunulan; StopAntisemitism adlı web sitesinde Unilever ve Ben Jerry’s yöneticileri hakkındaki paylaşımlar göz önüne alındığında Sayın Mittal’ın haklı olduğu görülmektedir.

Solda Ben Jerry’s şirketi tarafından Birleşik Devletler eski Başkanı Donald Trump yönetiminin gerici ve ayrımcı politikalarına karşı direnmek ve farklı renklerden insanlar, mülteciler ve göçmenler için eşitlik ve adalet değerlerini öne çıkarmak için tasarlanan ve piyasaya sürülen bir dondurma kabının görüntüsü. Sağda ise elinde Hıristiyanlık dininin kutsal kitabı ile kameralara gururla poz veren Trump görülmektedir.

Ben & Jerry’s şirketinin geçmişi ırkçı ve sosyal adalet meselelerinde takındığı sert tutumların örnekleriyle doludur. ABD merkezli ‘‘Filistin’de Adalet için Vermonter’liler’’ adlı grup da geçmişte Ben & Jerry’s şirketine ürünlerini 10 yıllık bir süre için işgal altındaki Batı Şeria’dan çekmeye çağıran bir kampanya yürütmüştür.

1978 yılında sadece 5 ABD doları değerinde bir dondurma yapım kursu ve ardından 4.000 doları borç olmak üzere 12.000 dolar sermaye ile kurulan ve günümüzde bir dondurma devi haline gelen Ben & Jerry’s şirket yöneticilerini aldıkları bu örnek karar nedeniyle kutluyor ve bu cesur kararın bazılarına örnek olmasını diliyorum.

Önceki Makale  NEDEN MİLLİ YAS İLAN EDİLMİYOR?

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 14:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: