Açık

Yüzde Üç Buçukluk Maraş Açılımı ABD’ye Üç Buçuk Attırdı

GÜNCEL POLİTİKA - 21 Temmuz 2021 14:20 A A

ABD’den Sert Kınama

Yüzde Üç Buçukluk Maraş Açılımı ABD’ye Üç Buçuk Attırdı

 

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu, Ç.1974 Müze Gemisi, Maraş Bilalağa Mescidi ile Maraş Millet Bahçesi açılış töreninde yaptığı konuşmada; açılımın öncelikle Kapalı Maraş’ın yüzde üç buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olmasının Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyduğunu ifade etmiştir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Temmuz 2021

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken tarafından 20 Temmuz 2021 tarihinde yapılan ve ABD Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesinde paylaşılan açıklama aşağıdadır.

‘‘Amerika Birleşik Devletleri, Türk Kıbrıs lideri Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Maraş’ın bazı bölümlerinin Kıbrıs Türk kontrolüne devredilmesine yönelik açıklamayı kınamaktadır. Bu hamle, Maraş’ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yönetilmesini öngören BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 saylı kararları ile uyuşmamaktadır.

Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin desteğiyle Maraş sahil şeridinin açıldığını ilan ettiği ve bu kararı uygulamak için harekete geçmeye başladığı Ekim 2020’den bu yana, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye, uluslararası toplum ve BM Güvenlik Konseyi’nin atılan tek taraflı adımların geri alınması yönündeki çağrılarını görmezden gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’nin desteği ile Maraş’ta attığı adımları provakatif ve kabul edilemez ve geçmişte verdiği çözüm müzakerelerine yapıcı şekilde katılma yönündeki taahhütleriyle bağdaşmaz olarak görmektedir. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi atılan bütün adımları geri almaya çağırıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri bu endişe verici durumu BM Güvenlik getirmek maksadıyla benzer düşüncede olan ortaklarıyla birlikte çalışmaktadır ve güçlü bir tepki gösterecektir.

Adadaki gerginliği artıran ve BM Güvenlik Konseyi kararları gereği Kıbrıs’taki çözüm müzakerelerini yeniden başlatma çabalarını engelleyen provokatif tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bütün Kıbrıslılar ve daha geniş bir bölgenin faydası için, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmeyi hedefleyen Kıbrıs liderliğindeki kapsamlı çözümü desteklemeye devam ediyoruz.’’

 

  

Önceki Makale  Demokrasi ve Atılım Partisi Programı Temel Haklar ve Özgürlükler

 

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 14:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: