savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2955
EURO
35,1308
ALTIN
2.407,21
BIST
10.397,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
34°C
Ankara
34°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Açık
27°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

COVID-19 Aşıları ve Kalp Rahatsızlıkları

COVID-19 Aşıları ve Kalp Rahatsızlıkları
A+
A-

COVID-19 Aşıları ve Kalp Rahatsızlıkları

 

 

California Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, genç erkeklerin aşılara karşı hastalıktan daha fazla risk altında olduklarını ve COVID-19 aşılarından kaynaklanan kalp problemlerinden muzdarip olma olasılıklarının, COVID-19 hastalığı nedeniyle hastaneye yatırılmaktan altı kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Eylül 2021

 

Erika Edwards tarafından kaleme alınan ve 10 Haziran 2021 tarihinde NEWS web sitesinde paylaşılan ‘‘Evidence grows stronger for Covid vaccine link to heart issue, CDC says – CDC, COVID aşısının kalp sorunuyla bağlantısı için kanıtlar güçleniyor’’ başlıklı yazıda; Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention) tarafından yapılan bir açıklamaya yer verilmiştir. Açıklamada, özellikle ikinci doz mRNA aşısını takiben genç erkeklerde görülen bir tür kalp iltihabı vakalarının normalden fazla olduğu ifade edilmiştir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Bağışıklık Güvenliği Ofisi genel müdür yardımcısı Dr. Tom Shimabukuro, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne yaptığı bir sunumda; 30 yaşından küçük insanlarda aşılama sonrası 226 kalp kası ya da zarı iltihabı vakasının doğrulandığını ifade etmiştir.

Aşılamanın kalp sorunlarına neden olup olmadığının doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Dr. Shimabukuro, bu yaş grubunda beklenen vaka sayısının normalde 100’den az olduğunu ve ortada açık bir şekilde dengesizlik olduğunu ifade etmiştir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Direktörü Rochelle Walensky, aşılamanın yararını vurgulamak maksadıyla şu örneği vermektedir: 12-17 yaş arasındaki bir milyon insan aşılandığında 30-40 kadar hafif kalp kası iltihabı vakası görebiliriz. Aynı bir milyon insan içinde aşılama sayesinde 8.000 COVID-19 vakası, 200 hastaneye yatış, 50 yoğun bakım ünitesine alınma ve bir ölüm vakasından kaçınmaktayız. Aşılamanın sağladığı faydalar risklerden çok fazladır.

California Üniversitesi’nde Dr. Tracy Høeg liderliğindeki bir ekip tarafından yapılan çalışma da genç erkeklerin aşı nedeniyle kalp sorunları yaşama olasılıklarının COVID-19 hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılığından altı kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çalışma bunun yanı sıra, sağlıklı erkek çocukların, kalp iltihabına neden olan Pfizer/BionTech aşısının nadir görülen bir yan etkisi nedeniyle hastaneye yatırılma olasılıklarının, COVID-19 hastalığı nedeniyle yatırılma olasılığından daha yüksek olabileceğini de iddia etmektedir.

Araştırmacılar ayrıca; en yüksek kalp rahatsızlıkları olumsuz vaka riskiyle karşı karşıya kalanların, iki doz aşı uygulanan 12 ile 15 yaş aralığındaki erkek çocuklar olduğunu da ifade etmektedirler.

MedRvix web sitesinde paylaşılan ve henüz uzmanlar tarafından inceleme ve doğrulaması yapılmayan çalışmada Dr. Tracy Høeg ve ekibi; 12-17 yaş aralığındaki ABD’li çocukların 2021 yılı ilk altı ayında COVID aşılarına karşı yaşanan olumsuz reaksiyonları analiz etmiştir.

Dr. Tracy Høeg ve ekibi; VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) üzerinden 01 Ocak – 18 Haziran 2021 tarihleri arasında COVID-19 hastalığına karşı mRNA aşısı olan 12-17 yaş arası gençlerde görülen olumsuz vakalarla ilgili epidemiyolojik değerlendirme raporlarını incelemiştir.

VAERS veri tabanında yapılan incelemede; kalp hasarı kantları görülen çocukları belirlemede semptom arama kriterleri olarak; göğüs ağrısı, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı ve her ikisinin birden iltihabı kelimeleri kullanılmıştır. Laboratuvar bulgularında gerekli olan; kalp kası hücrelerinde aktivite düzenleyici rol üstlenen önemli bir protein olan ve olası kalp kası iltihabının belirlenmesinde kullanılan troponin kelimesi de taranmıştır. Kalple ilgili olumsuz vaka oranları yaş, cinsiyet ve aşı dozu sayısı esas alınarak rapor edilmiştir. COVID-19 bağlantılı hastaneye yatış riskleri üzerinde mevcut literatür kullanılarak bir zarar-fayda analizi yapılmıştır.

Araştırma Bulguları

İki doz Pfizer/Biontech aşısı sonrası görülen kalp kası iltihabı oranı 12-15 yaş arası sağlıklı erkek çocuklar için milyonda 162,2 ve 16-17 yaş arası sağlıklı erkek çocuklar için milyonda 94 vakadır. Kız çocuklardaki oranlar ise sırasıyla 13.0 ve 13.4’tür.

Tıbbi rahatsızlıkları olmayan ve ikinci doz mRNA aşısı olan 12-15 yaş arası erkek çocuklarda kalp rahatsızlığı görülme olasılığı, 21 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 120 günlük COVID-19 hastalığı nedeniyle hastaneye yatış riskinden 3,7 ile 6,1 kat, haftalık hastaneye yatış riskinden (7 günlük hastaneye yatış oranı 2.1/100.000) ise 2,6 ile 4,3 kat daha fazladır. Tıbbi rahatsızlıkları olmayan 16-17 yaşlarındaki erkek çocuklar için ise 120 günlük COVID-19 hastalığı nedeniyle hastaneye yatış riskinden 2.1 ile 3.5, haftalık hastaneye yatış riskinden ise 1.5 ile 2.5 kat daha fazladır.

Aşılanma sonrası tıbbi rahatsızlık görülme oranı 12-15 yaş arasındaki erkek çocuklarda en fazladır.  Tıbbi rahatsızlığı olmayan 12-17 yaş arası sağlıklı erkek çocuklarda ikinci doz aşı sonrası tıbbi rahatsızlık olasılığı milyonda 162.2 ve 16-17 yaşlarındaki sağlıklı erkek çocuklar için ise milyonda 94’tür.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar
  1. Aytaç KABAKLARLI dedi ki:

    Sevgili Ercan, bilimin evrensel dilini okuyabilmek, anlayabilmek ve bu dile uzak olanlara anlatabilmek, en az bilimi üretebilmek ve akademik metin haline getirebilmek kadar önemli bir misyon. Kutlarım.
    İçeriği ve telafisi imkansız kalıcı etkileri nedeniyle bilim dünyasında fırtınalar yaratan mRNA aşılarına karşı etkili bir savunma argümanı sayılabilecek dokümanı bizlerle buluşturduğun için, teşekkür ederim.
    Umarım Sağlık Bakanlığımız, İnternet sahifelerinde bu türden bilimsel makaleleri akademik incelemeler olarak, bilimsel kurul değerlendirmelerimde birlikte, halkımızın istifadesine sunar.