Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Sağlıklı Beslenmenin Sırrı

Sağlıklı Beslenmenin Sırrı

 

Cell Metabolism (Hücre Metabolizması) adlı dergide yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre; sağlıklı bir beslenme için gıda alımı 10 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirilmeli ve günün geri kalan 14 saatinde hiçbir şey yenmemelidir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Ekim 2018

 

 

Foto:Podrobnosti

 

Kahvaltınızı sabah saat sekizde yapıyorsunuz… Peki, akşam yemeğini saat kaçta bitiriyorsunuz? Salk Institute kurumundan araştırmacılara göre akşam yemeğini saat altıda bitirmek zorundasınız. Cell Metabolism adlı dergide yayınlanan bir çalışmada, Profesör Satchidananda Panda’ya göre; ‘‘Günün ilk ve son öğünü arasında 10 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır. Günlük gıda alım süresini 10 saat ile sınırlandırmak ve günün geri kalan kısmında hiçbir şey yememek, biyolojik saatiniz ne olursa olsun size daha sağlıklı bir yaşam sağlayabilir.’’

Yapılan araştırmada bilim insanları; biyolojik saati sürdürmekten sorumlu olan genleri bastırarak, metabolik rahatsızlıklarda sirkadiyen ritimlerin rolünü ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Vücuttaki hücreler, ‘‘sirkadiyen ritim’’ adı verilen 24 saatlik bir ritimde fonksiyon gösterirler. Sirkadiyen ritimde bazı genler daha aktifken bazıları daha az aktiftirler. Örneğin sindirimle ilgili genler, güne başlandığında çok daha aktiftirler.

‘‘İyi bir yaşam sitili kusurlu genlerin olumsuz etkileriyle mücadele edebilir’’

Araştırmada bilim insanları iki grup fare üzerinde deneyler yaptılar ve aynı miktarda kaloriyi bir grup fareye 24 saatlik dilimde verirken, diğer gruba 10 saatlik dilim içinde verdiler. Sonuçta 24 saatlik dilimde aynı miktarda kalori verilen farelerde obezite gelişimi ve metabolik hastalıkların geliştiği gözlendi.

Genetik olarak hatalı olmaya programlanmış olmalarına rağmen, 10 saatlik dilim içinde gıda verilen farelerin, zayıf ve sağlıklı oldukları görüldü. Araştırmacılara göre; artan metabolik hastalıklar, kalp hastalıkları, kanser ve zihinsel becerilerin zayıflaması (bunama) risklerine yol açan sirkadiyen saatin yaşlanmasını önlemek, gıda alımını 10 saatlik dilimle sınırlayarak mümkün olabilir.

Sirkadiyen ritim (vücut saati), milyonlarca yıllık evrim sonucunda gezegenimizin rotasyonunu
hücrelerimizin dokusuna çeviren yaşamın temel bir özelliğidir. Foto: Photonica

 

Önceki Makale  TEMİZ BİR YATAKTA İYİ BİR UYKUNUN İPUÇLARI

İnsanların birçoğunda, onları güçsüzleştiren ve hasta olmalarına neden olan bir veya daha fazla kusurlu genler bulunmaktadır. İyi bir yaşam tarzının, kusurlu genlerin olumsuz etkileriyle savaşabileceğinin keşfedilmesi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek açısından yeni bir umut ışığıdır. Bilim insanları şimdi araştırmayı insanlar üzerinde yapmayı planlamakta ve 8-10 saatlik zaman diliminde gıda alımının, yaşlanmayla ilgili birçok hastalığı önleyip önlemeyeceğini veya tersine çevirip çeviremeyeceğini görmek istemektedir.

Sağlıklı beslenmenin prensipleri nelerdir?

Medisite’den beslenme uzmanı Gisbert Bölling’e göre; 10 saatlik zaman diliminde beslenme uygulandığında, geri kalan 14 saat sürede vücut, alınan gıdaların sindirimi ile uğraşmayacağından, tamamen biriken toksinlerin atılması ve biyolojik saatin sıfırlanması gibi vücudun temizlenmesi ve diğer problemlerin elimine edilmesi problemleriyle mücadele edebilecektir. Kendinizi hep yorgun hissediyorsanız, küçük sağlık sorunlarınız, aşırı kilonuz varsa ve diğer sağlık problemlerinden rahatsızsanız bu araştırmanın sonuçları oldukça ilginç olabilir. Sizin için enerjinizin yeniden kazanılması ve daha az patolojik rahatsızlıklar anlamına gelebilir.

Fakat dikkatli olun, böbrek problemleri, yüksek tansiyon veya başka bir rahatsızlığınız varsa, 10 saat süreli beslenme rejimine başlamadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde size, mineral ve vitamin takviyeleri almanızı da önerebilir. Son olarak: hamilelik, tip 1 diyabet ve vücut kitle indeksinin (BMI) 18’den düşük olduğu durumlarda aç kalmanın olumsuz etkileri vardır ve tavsiye edilmez.

ABD’den University of Loma Linda tarafından yapılan bir araştırmada, sabah kahvaltılarının neden
bir KRAL gibi yapılmasının gerekleri ortaya çıkarılmıştır. Foto: Exitos 90.9 fm

 

Ben yaklaşık olarak 20 yıldır, sabah kahvaltısı saat 07.30 ve akşam yemeği 18.30 olmak üzere günde iki öğün yemek yiyorum. Sabah kahvaltılarını da bir kral gibi yapıyorum. Fakat siz yine de bu beslenme yöntemini uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın!

Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

 

Manger sur 10 heures : le secret pour être en bonne santé

Selon des travaux publiés dans le journal Cell Metabolism, il faudrait manger dans une fenêtre de 10 heures et jeûner les 14 heures restantes de la journée pour être en meilleure santé.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  COVID-19 ÖNLEME VE TEDAVİ EL KİTABI
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türk Siyasetçi Tehditler Sonrasında Annesini Mezardan Çıkardı

Türk Siyasetçi Tehditler Sonrasında Annesini Mezardan Çıkardı Protestocular, tutuklu siyasetçinin...

Yahudi Düşmanlığına Karşı Mutabakat Muhtırası

Yahudi Düşmanlığına Karşı Mutabakat Muhtırası   Ercan Caner, Sun Savunma...

Erdoğan: Türkiye İdlib’de Özgür Suriye Ordusu İsyancılarını Destekliyor

Yine Suriye! Yine Savaş!  Erdoğan: Türkiye İdlib’de Özgür Suriye Ordusu...

ABD Ordusu Avrupa’daki Kuvvetlerini Takviye Ediyor

ABD Ordusu Avrupa’daki Kuvvetlerini Takviye Ediyor Yazar: JOHN VANDIVER | STARS AND...

KAHRAMAN KARA HAVACILAR

KAHRAMAN KARA HAVACILAR Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 4 Aralık 2016 "Bizle...

Kapat