Açık

Düşme Sonrası Nasıl Kalkılmalıdır?

SAĞLIK - 2 Kasım 2021 08:23 A A

Düşme Sonrası Nasıl Kalkılmalıdır?

 

Yaşlanma süreciyle birlikte yaşlılarda biyolojik, psikolojik, fizyolojik olarak gerilemeler meydana gelmekte, günlük yaşam faaliyetleriyle ilgili problemler yaşanmakta ve fonksiyonlarda gözle görülür yetersizlikler ortaya çıkmaktadır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Kasım 2021

 

Fotoğraf: BBC NEWS

 

Kanada’da her 12 saniyede bir yaşlı insan yere düşmektedir. Düşen yaşlıların %67’si, 72 saat içinde bulunmadıklarında hayatlarını tehdit eden boyutta yaralanmalara maruz kalmaktadır. Düşmeyle meydana gelen yaralanmalara karşı savaşmada en güçlü koz; tıpkı COVID-19 hastalığına karşı en güçlü koz olan ‘‘yakalanmamak’’ gibi düşmemektir. Kronik sağlık şartları düşme riskini dramatik bir şekilde artırabilir. Artrit, obezite, hareket kabiliyetini engelleyen fonksiyonel beden problemleri, düşme korkusu, çeşitli ilaçlar, hipertansiyon ve şeker hastalığı yaşlılarda düşme riskini artıran faktörlerin başında gelmektedir. Yaşınız 65’in üstünde ise ve bu sağlık problemlerinden bir tanesini yaşıyorsanız düşme riski çok daha fazladır.

Yaşlı insanlar düşmeden kaçınmak için düzenli olarak egzersiz yapmalı, dengeli beslenmeli, evde düşmeye karşı tedbirler almalı, özellikle yeni bulundukları ve bilmedikleri yerlerde özellikle dikkatli olmalı, doğru ayakkabı giymelidir.

Peki, alınan bütün tedbirlere rağmen düşme durumunda nasıl kalkılmalıdır? Eğer yalnızsanız ve size yardım edebilecek kimse yoksa kendiniz kalkmak zorundasınız. Daha fazla zarar görmemek için ya yardım almalı ya da kendiniz kalkmalısınız.

Hazırlık

Hızlı veya yanlış kalkış daha fazla yaralanmaya ve durumun kötüleşmesine neden olabilir. Öncelikle yardım çağırma denemelidir. Kendi başınıza kalkmak zorunda kaldığınızda yakınlarınızda sağlam bir mobilya arayın, kesinlikle direkt olarak ayağa kalkmaya çalışmayın. Başınızı gitmek istediğiniz yere çevirerek; sırasıyla omuzlarınız, kollarınız, kalçalarınız ve son olarak da bacaklarınızı gitmek istediğiniz yere doğru döndürün.

Kalkış

Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra başınızı ve göğüs kısmınızı yavaşça yerden kaldırın ve birkaç dakika bu pozisyonda bekleyin. Yavaşça eller ve dizler üzerine yükselin ve elinizi tutunarak kalkacağınız mobilya üzerine koyun.

Önceki Makale  Birleşik Devletler Ordusu Yurtdışı Seyahat Kısıtlamaları

Oturma

Bir bacağınız yerdeyken şekilde görüldüğü gibi bir bacağınızı kullanarak kalkın ve vücudunuzu yavaşça döndürerek sandalyeye oturun. Hiçbir şey yapmadan birkaç dakika sandalyede oturun.

https://www.lifeline.ca/en/resources/fall-prevention-guide/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAĞLIK - 08:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: