Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yunanistan Parlamentosu Mısır ile Yapılan Anlaşmayı Onayladı

Doğu Akdeniz’de Savaş Rüzgârları mı?

 

Yunanistan Parlamentosu Mısır ile Yapılan Anlaşmayı Onayladı

 

 “Tartışmaları kendi mecrasından çıkartıp ülkenin ve milletin kutlu yürüyüşünün önünde bir takoz haline getirmeye kalkanlara göz yumamayız. Biz şu anda ülkemizin her alandaki hak ve çıkarlarını dünyanın her yerinde en ileri seviyeye gelmesine odaklandık. Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Ege’de haklarımızı sonuna kadar korumaya odaklandıkRecep Tayyip Erdoğan.

 

ALJAZEERA, 27 Ağustos 2020

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Ağustos 2020

 

Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan fotoğrafta, Yunan Donanmasına ait savaş gemileri Doğu Akdeniz’de askeri bir tatbikat esnasında görülmektedir. 25 Ağustos 2020. Foto: AFP

 

Türkiye’nin sismik araştırma gemisinin operasyonunu Doğu Akdeniz’e doğru genişletmesinin ve gelecek hafta bölgede atışlı tatbikat yapacağını duyurmasının ardından Yunanistan parlamentosu Mısır ile yapılan deniz yetki alanı anlaşmasını onaylamıştır.

Mısır ile Yunanistan arasında yapılan anlaşma, 2019 yılında yapılan ve Türkiye’ye büyük hidrokarbon rezervlerinin keşfedildiği alanlara erişim imkânı sağlayan Türkiye-Libya anlaşmasına tepki olarak görülmektedir.

Mısır ile Yunanistan arasındaki anlaşma ile iki ülke, petrol ve doğal gaz dâhil olmak üzere, münhasır ekonomik bölge içindeki kaynaklardan azami şekilde istifade edebilecektir.

İtalya ile Yunanistan arasında yapılan benzer bir anlaşma geçen hafta onaylanmıştır. Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin eylemlerimin illegal olduğu göz önüne alındığında her iki anlaşmanın da onaylanmasının acil olduğunu ifade etmiştir.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ise Yunan parlamentosunda yaptığı konuşmada uluslararası deniz konvansiyonları kapsamında çıkarılacak bir yasanın Ege Denizinde Yunan karasularını altı milden 12 mile çıkaracağını ifade etmiştir.

 

Almanya ve Türkiye dışişleri bakanları Ankara’da bir araya gelmiştir. Foto: Fatih Aktaş /Anadolu Agency

Önceki Makale  Abdullah Öcalan Memlekete Hoş geldin

 

Türkiye, Mısır ile Yunanistan arasında yapılan anlaşmanın kendi deniz yetki alanlarını ihlal ettiğini ifade etmektedir. Yunanistan-Mısır anlaşması ile iki ülkenin aralarında mutabık kaldığı sınırlar Türkiye-Libya anlaşması ile çizilen münhasır ekonomik bölge sınırlarını da ihlal etmektedir.

Yunanistan tarafı, Mısır ile yapılan münhasır ekonomik bölge anlaşmasının yasal bir zemine dayandığını, Avrupa’nın arkasında olduğunu ve İtalya ile de çok iyi bir anlaşma yaptığını ifade etmektedir.

Yunanistan tarafı yaptığı anlaşmalar ile kendisini,  uluslararası deniz yasalarına göre anlaşma yapması için Türkiye’yi masaya davet edecek pozisyonda hissetmektedir.

Doğu Akdeniz’de gerginlik tırmanırken Fransa da İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs’ın bölgede yapacağı askeri tatbikata katılacağını açıklamıştır.

Çevirenin Notları: Yunanistan Başbakanı Mitsotakis tarafından yapılan karasularının 12 mile çıkarılması Türkiye tarafından savaş nedeni sayılmaktadır.

Almanya Dışişleri bakanı Atina’ya iki mesajla gittiğini açıklamıştır. Birincisi; Almanya ve bütün Avrupa’nın Yunanistan ile sağlam bir dayanışma içinde olduğu, ikincisi ise gerginliği azaltmak için acil ve tam diyaloga olan ihtiyaçtır.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Yunanistan’ın aşırı isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini ifade etmiş ve Avrupa Birliğinden dürüst ve tarafsız bir arabuluculuk beklediklerini dile getirmiştir. Çavuşoğlu, hiçbir ön şart olmadan görüşmelere hazır olduklarını da sözlerine eklemiştir.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise Türkiye’yi komşusunu provoke etmek ve yeni Osmanlı ideolojisi sergilemekle suçlamıştır. Dendias ayrıca Yunanistan’ın kendisinden çok daha büyük ve daha fazla silahlı komşusuna karşı çıkarlarını koruyacağını da ifade etmiştir.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Yunan Gazetesinden Garip İddia Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10 Armağan Verdi
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İtiraf Ediyorum

İtiraf Ediyorum MÜYESSER YILDIZ, Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevi...

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm   Bugün, Yeni Zelanda’nın en...

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu – 2016

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu - 2016 İnsanlığın Çözülmesi Gereken Temel...

Avrupa Birliği de mi Kandırdı?

  Avrupa Birliği de mi Kandırdı?   Müyesser Yıldız, Sincan...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

Kapat