Açık

Yoksa Darbe Sahte mi?

GÜNCEL POLİTİKA - 24 Ağustos 2016 09:51 A A

Yoksa Darbe Sahte miydi?

Yazan: Dale Hurd – CBN News
18 Temmuz 2016

Çeviren: Ercan Caner

Türkiye’deki darbe girişimini duyunca şaşırdım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde darbe yapabilecek subaylar hala nasıl olabilirdi? Türkiye cumhurbaşkanı ve sultanlığa özenen Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sadık olmayan ve Osmanlı İmparatorluğu rüyasını kabul etmeyen askerleri çoktan tasfiye etmişti.

Darbenin bir kurgu olabileceğine dair şimdi çok daha fazla emareler mevcut. Bunlar, darbenin, halifelik ve diktatörlük rüyasını daha çabuk gerçekleştirmeyi ve güçlü Müslüman adamı yaratmayı arzulayan Erdoğan tarafından yapılmasına izin verildiğine ve belki de onun istihbarat sistemi tarafından teşvik edildiğine yönelik emareler.

Avrupa Birliği Komiseri Johannes Hahn, medya organlarına verdiği demeçte; Erdoğan’ın darbe girişimi sonrasında süratle sorumluları toplayabilmesinin, Erdoğan hükümetinin elinde darbe öncesinde bir tasfiye listesi olduğunu gösterdiğini ifade etti. ‘‘Tam olarak korktuğumuz budur. Sanki en azından bir şey kurgulanmış gibi görünüyor’’.

Listeler emniyet güçlerinin ellerindeydi, bu da zamanı geldiğinde kullanılmak üzere geçmişte hazırlandıklarını gösteriyor. Toplam 7.543 askeri personel ve hâkim darbeye katıldıkları gerekçesiyle tutuklandılar. 10.000 polis, vali ve memur da açığa alındılar.

Bu çok süratli bir dedektiflik çalışmasıdır, siz de öyle düşünmüyor musunuz? Birçok demokratik ülkede, Türk hükümetinin iddiasına göre binlerce insanın katıldığı böyle bir kalkışma girişiminde yer alan darbecileri ortaya çıkarmak yıllarca süren bir çabayı gerektirebilir.

Darbe girişimine katılan askerler kurban olduklarını ve askeri bir tatbikata katıldıklarını zannettiklerini ifade ediyorlar. Bazı görgü tanıklarının ifadesine göre; darbe öncesi İstanbul sokakları – muhtemelen darbeye katılanları tutuklamak maksadıyla – yerlerini alan emniyet güçleri tarafından doldurulmuş durumda.

Bazıları darbe girişimini, Hitler’in iktidarını sağlamlaştırmak maksadıyla kullandığı, 1933 yılında meydana gelen Almanya’daki Reichtag Yangını ile karşılaştırıyorlar.

Bir süredir Erdoğan’ın mutlak iktidar talebinde olduğu açıktır. Erdoğan, İstanbul belediye başkanı iken ‘‘Demokrasi bizim için bir tramvaydır. İstediğimiz durağa gelince ineriz’’  ifadelerini kullanmıştır.

Erdoğan, Türkiye’de muhalefeti tamamen ortadan kaldırmak istiyor. O bir demokrasi tutkunu veya ABD’nin dostu değil ve uzun süre de ortalarda olacak gibi görünüyor.

http://citifmonline.com/2016/07/22/was-turkeys-coup-attempt-fake/

ÇN: Yazıda ifade edilen görüşler yazara aittir.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
GÜNCEL POLİTİKA - 09:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: