Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yapay Zekâ Savaş Alanını Değiştirecek

 

Yapay Zekâ Savaş Alanını Değiştirecek

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 10 Eylül 2020

 

Kaynak: PHYS ORG

 

Birleşik Devletler Savunma Bakanı Dr. Mark T. Esper, yapay zekânın savaş alanını değiştirme potansiyeli olduğunu ve büyük güç yarışında, yapay zekâyı muharebe sahasında ilk kullanan ülkenin rakipleri karşısında çok büyük avantajlara sahip olacağını ifade etmiştir.

Tarihe bakıldığında yeni teknolojileri muharebe sahasında ilk kullanan ülkelerin düşmanları karşısında sonucu belirleyen avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Esper, bunun örneklerinden bir tanesinin Irak savaşında görüldüğünü ve akıllı bombalar, hayalet uçaklar ve uydu tabanlı küresel konumlama sisteminin kullanılmasıyla Irak ordusu ve Sovyetler Birliği yapımı askeri donanımının imha edildiğini ifade etmiştir.

Esper, ABD Müşterek Yapay Zekâ Merkezi sempozyumunda yaptığı konuşmada; yapay zekânın Irak savaşında kullanılan teknolojilerden çok daha üstün avantajlar sağlayacağını ve muharebe sahasının her noktasında sonucu belirleyen bir teknoloji olacağını dile getirmiştir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘‘Yapay zekâda öne geçen ulus dünyanın yöneticisi olacak’’ sözlerine de atıfta bulunan Birleşik Devletler Savunma Bakanı Esper, Rusya’nın yapay zekâ teknolojisine yaptığı yatırımları artırdığının da altını çizmiştir. Esper, Çin ve Rusya’nın yapay zekâyı savaş alanında kullanma çabalarına hız verdiğini de sözlerine eklemiştir.

ABD Savunma Bakanı konuşmasında Çin tarafından Müslüman Uygur Türklerine uygulanan sistematik baskıda gelişmiş gözlem cihazlarının kullanıldığını, Hong Kong’ta da sayısal polis kullanılarak halkın baskı ve gözlem altında tutulduğunu ifade etmiştir.

İnsan hakları grupları ve Uygurlu eylemcilere göre, genetik materyal toplamak Çin tarafından yürütülen baskı kampanyasının temel öğelerinden bir tanesidir. İnsan hakları grupları ve Uygurlu eylemciler, Çin tarafından zorla toplanan kapsamlı bir DNA veri tabanının, Çinlileştirme kampanyasına uymaya direnen Uygurları takip ve izleme maksadıyla kullanılabileceğini ifade etmektedirler.

Birleşik Devletler ve bazı diğer ülkelerde emniyet güçleri, şüphelileri yakalamak ve suçları çözmek maksadıyla aile üyelerinden alınan genetik materyali kullanmaktadır. Ülke genelinde DNA örneklerinden oluşan bir veri tabanı oluşturan Çinli yetkililer de Çin’in genetik alanında yürüttüğü çalışmaların, suçla mücadele etmedeki faydalarına dikkat çekmektedirler.

Çin emniyet güçlerinden bilim insanları, DNA alanındaki yeteneklerini artırmak maksadıyla; Massachusetts merkezli Thermo Fisher firması tarafından geliştirilen cihazları kullanmaktadır. Uygurların DNA örneklerini karşılaştırmak maksadıyla da Yale Üniversitesinin önde gelen genetik uzmanlarından Doktor Kenneth Kidd tarafından sağlanan dünyanın dört bir tarafındaki insanlardan alınan genetik materyalleri kullanmaktadırlar.

Birleşik Devletler Savunma Bakanı Esper açıklamasında; ABD’nin yapay zekâ teknolojisini de temel ahlak değerleri olan şeffaflık, güvenilirlik ve yönetilebilirlik prensiplerine uygun olarak kullanacağını iddia etmiştir.

 

Önceki Makale  Vidalı Kazık Kullanımının Avantajları

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

İngiltere’de Neler Oluyor? Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9...

Beyaz Fosforlu Gece Görüş Gözlükleri

Beyaz Fosforlu Gece Görüş Gözlükleri   Yeni beyaz fosforlu gece...

Dayanışma Projesi

Dünya Sağlık Örgütü Dayanışma Projesi   Farklı metodolojiler kullanılan birçok...

Erdoğan: Türkiye İdlib’de Özgür Suriye Ordusu İsyancılarını Destekliyor

Yine Suriye! Yine Savaş!  Erdoğan: Türkiye İdlib’de Özgür Suriye Ordusu...

KORSANLIKTAN POST MODERN SÖMÜRGECİLİĞE…

KORSANLIKTAN  POST MODERN SÖMÜRGECİLİĞE… Sömürgecilik çok korkunçtur, ama  sömürgecilikten de...

Kapat