Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Havadan Su Elde Eden İsrailli Firma BAE ile Anlaşma İmzaladı

 

İbrahim Anlaşmaları

Havadan Su Elde Eden İsrailli Firma BAE ile Anlaşma İmzaladı

 

İsrail Watergen Firması web sitesinde yapılan açıklamada, daha önce birçok ödül kazanan yenilikçi çözümlerinin; turizm işletmeleri, köyler, fabrikalar ve şebeke suyunun ulaştırılamadığı yerleşim birimleri için mükemmel bir çözüm olduğu ifade edilmektedir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 03 Aralık 2020


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli tarımsal işletme firması Al Dahra, Ekim ayında gerçekleşen İsrail ziyaretinde varılan Mutabakat Muhtırası kapsamında İsrail’in Watergen firması ile bir ortaklık anlaşması imzalamıştır.

Anlaşma ile Watergen firması BAE ve bölgedeki diğer ülkelere; su şebekesinin ulaşmadığı köyler, fabrikalar, turizm tesisleri ve tarımsal işletmeler için mükemmel bir çözüm olan havadan su üreten patentli sistemini sağlayacaktır.

Watergen Firması Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Michael Mirilashvili yaptığı açıklamada; BAE merkezli Al Dahra ile varılan anlaşmanın, İbrahim Anlaşmalarının bölge ve dünya için ne kadar büyük bir atılım olduğunun ve imzalayan liderlerinin büyük bilgeliğinin bir göstergesi olduğunu ifade etmiştir. Mirilashvili, imzalanan anlaşma ile iki ulusun bölgedeki diğer ülkelere ve bütün dünyaya barışın nelere kadir olduğunu gösterdiğini de sözlerine eklemiştir.

Rishon Lezion merkezli teknoloji firması Watergen tarafından üretilen Gen-L sistemi, firmanın kendi icadı ısı değişim sistemini kullanarak, atmosfer havasından günde 5,000 litreye kadar su elde edebilmektedir. Hiçbir altyapı gerektirmeyen Gen-L sistemi sadece standart bir elektrik şebekesine ihtiyaç duymaktadır.

Gen-L su üretim sitemi, atmosferdeki havayı bir emici vasıtasıyla su üreteci bölmesi içine çekmektedir. Su üreteci içine çekilen hava burada toz ve kirden arındırılmak maksadıyla filtre edilmektedir. Daha sonra ısı dönüşüm ve soğutma süreciyle havada bulunan nem sıvı hale getirilmektedir.

Daha sonra yabancı maddelerden arındırma için tekrar filtre edilen suya, içme suyu kalitesi vermek için çeşitli mineraller eklenmektedir. Elde edilen su tazeliğini koruması maksadıyla sürekli olarak bir gömülü rezervuar içinde sirküle edilmektedir. Firmanın iddiasına göre Gen-L sistemi tarafından üretilen su, çeşme suyu sağlayan musluklara takılan filtrelerden geçirilen suya nazaran çok daha yüksek kalitededir.

 Watergen firması ürettiği Gen-L sistemini geçen yıl Brezilya, Vietnam ve Hindistan yetkililerine hibe etmiştir. Firma ayrıca California eyaletinde 2018 yılında meydana gelen orman yangınlarında kurtarma ve yeniden kazanım çalışmalarına katkı sağlamış ve Harvey ve Irma kasırgalarının neden olduğu tahribat sonrasında Texas ve Florida halkına yardım etmiştir.

Watergen firması, evler ve ofislerde su elde etme maksadıyla, GENNY adını verdiği küçük bir sürümünü de imal etmiştir. GENNY, günde 30 litreye kadar içilebilir su üretme kapasitesine sahiptir.

GENNY sistemi su üretmenin yanı sıra hava temizleme özelliğine de sahiptir. Watergen firması tarafından imal edilen sistemler dünyadaki su kıtlığını hedef almıştır ve dünyada atmosfer havasından su elde eden sistemler arasında enerjiyi en verimli kullanan sistemdir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Azerbaycan Diplomatik Uçuşlarla Teröristlere Silah Taşıyor

Azerbaycan Diplomatik Uçuşlarla Teröristlere Silah Taşıyor Listede YPG de Var!...

Batı ve Müslüman Dünyası

Türk Modelinden Vazgeçildi mi? Batı ve Müslüman Dünyası 15 yıl...

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar  ...

Yaklaşan Büyük Krizi Lehimize Çevirmeliyiz

Petrol Fiyatları Savaşı Yaklaşan Büyük Krizi Lehimize Çevirmeliyiz   Suudi...

Suriyeli Mülteciler Konferansı

Türkiye Davet Edilmedi Suriyeli Mülteciler Konferansı Türkiye’yi Damascus kentinde yapılan...

Kapat