Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

VAYPİCİ Lideri: Moskova Ankara ile Dolap Çevirdi

VAYPİCİ Lideri: Moskova Ankara ile Dolap Çevirdi

Moskova ve Ankara’nın, Zeytin Dalı Operasyonunun başlamasından dakikalar önce üç ana noktayı ele aldıklarına dair haberler bulunmaktadır: Türk savaş uçaklarının kullanılması, kara harekâtının ne kadar içeriye uzanacağı ve Afrin’e girecek olan savaşçıların kimlikleri.

Yazar: İbrahim Hamidi, ASHARG AL-AWSAT, 22 Ocak 2018

Çeviren; Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Ocak 2018

VAYPİCİ Kürt savaşçıları Rakka’da bir sokakta koşarlarken. 3 Temmuz 2017. Foto: Reuters / Goran Tomasevic

Kürt Halkı Koruma Birlikleri (YPG – VAYPİCİ) lideri Sipan Hamo, Asharq Al-Awsat ile yaptığı mülakatta Rusya’nın, Türkiye’nin Halep kentinin kuzeybatısındaki Afrin’e bir operasyon başlatmasına izin vererek Suriyeli Kürtlere ihanet ettiğini açıklamıştır.

Hamo, Şam yönetiminin de birliklerini, Moskova’nın rejim kuvvetlerinin Türk Ordusuna tepki göstermelerini ve bunun yanı sıra VAYPİCİ unsurlarına yardım etmelerini engellediği yönünde bilgilendirdiğini ileri sürmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini açıklayan Hamo, ziyareti esnasında Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve istihbarat yetkilileri ile görüştüğünü ifade etmiştir.

VAYPİCİ lideri Hamo’nun Moskova ziyareti, Türk Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Türk Ordusu ve Suriyeli muhalif grupların, Afrin’de bulunan VAYPİCİ unsurlarına karşı başlattığı ‘‘Zeytin Dalı Operasyonu’’ için son düzenlemeleri görüştüğü Rus başkentine yaptığı ziyaret sonrasında gerçekleşmiştir.

Türk ve Rus genelkurmay başkanları: Hulusi akar ve Valery Gerasimov

Hamo açıklamasında; ‘‘Ruslar bize Türkiye’nin sınır güvenliğini koruma hakkı olduğunu söylediler’’ ifadelerini kullanmış ve, Gerasimov’un ona, Rus kuvvetlerini Afrin’den, Halep kırsal alanında bulunan Tal Rafaat’a çekeceklerini ve Rus Ordusunun operasyona katılmayacağını söylediğini ifade etmiştir.

 Suriye Kürtleri tarafından oluşturulan YPG Lideri General Sipan Hamo. Foto: EA Daily

VAYPİCİ lideri bunun yanı sıra, Rusya ziyareti esnasında, Türkiye’nin hava saldırılarının önlenmesi maksadıyla bir hava örtüsü talep ettiğini de ifade etmiştir. Hamo bu talebinin Ruslar tarafından kabul edilmediğini de sözlerine eklemiştir.

Asharq Al-Awsat’a yaptığı açıklamada VAYPİCİ lideri, durumlarının kötü olduğunu, bombalamanın sürdüğünü ve son 24 saat hiç durmadığını ifade etmiştir.


Moskova ve Ankara’nın, Zeytin Dalı Operasyonunun başlamasından dakikalar önce üç ana noktayı ele aldıklarına dair haberler bulunmaktadır: Türk savaş uçaklarının kullanılması, kara harekâtının ne kadar içeriye uzanacağı ve Afrin’e girecek olan savaşçıların kimlikleri.

Batılı bir yetkili Asharq Al-Awsat’a yaptığı açıklamada; Moskova’nın, Türkiye’nin Afrin’e yapacağı operasyon esnasında savaş uçaklarını kullanmasına onay verdiğini, kentin dışında gözetleme mevzileri ile Suriye içinde bir güvenlik hattının da olasılık dâhilinde olduğunu ifade etmiştir.

VAYPİCİ lideri Hamo, Rusya’nın Türkiye ile bir suç ortaklığı ve hatta bir ihanetin söz konusu olduğunu ifade etmektedir. Hamo, Afrin’i savunmak için yeterli sayıda savaşçılarının olduğunu iddia etmektedir.

Siviller hakkında endişeli olduklarını ifade eden Hamo, Menbiç’ten takviyelerin Afrin kentine daha önceden kaydırıldığını da sözlerine eklemiştir.

Hamo sözlerini; direneceklerini ve bunun zorunlu olduğunu ileri sürerek bitirmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazıda ifade edilen ve ileri sürülen görüşler, yayımcı kuruluş ve yazara aittir. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin yazıda ifade edilen düşünceleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

 Yazının çevrilmesinin maksadı neler olup bittiğini başkalarının nasıl gördüğünü okuyuculara aktarmaktır.

 Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Moskova’ya, kesinlikle savaş uçaklarının kullanılması için izin almaya gitmiş olamaz. Kara unsurlarının Suriye topraklarında ne kadar güneye ineceğini ‘‘Askeri Durumun Gerekleri’’ belirler, Rusya Genelkurmay Başkanı değil.

 Dünya tarihinde bugüne kadar, savaşa katılan askerlerin kimliklerinin (Identity of Fighters) başka bir devlete verilmesi olayına da rastlanmamıştır.

 Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Home Page | Asharq AL-awsat

Middle-East Arab News and Opinion – Asharq Al-Awsat is the world’s premier pan-Arab daily newspaper, printed simultaneously each day on four continents in 14 cities

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Fransa, Suriye İçin Acil Güvenlik Konsey Toplantısı Çağrısı Yaptı

Fransa, Suriye İçin Acil Güvenlik Konsey Toplantısı Çağrısı Yaptı Reuters,...

Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak

Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak   Sinan...

Fırat Nehrinde yeni bir ABD-Rusya yakınlaşması mı?

Fırat Nehrinde yeni bir ABD-Rusya yakınlaşması mı? YAZAR: DMITRY MININ |...

İhtimal Bazı Kafalar Kesilecek

  İhtimal Bazı Kafalar Kesilecek   ‘‘Siz küçük, çekik gözlü,...

Yoksa Darbe Sahte mi?

Yoksa Darbe Sahte miydi? Yazan: Dale Hurd - CBN News...

Kapat