savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,3259
EURO
18,1953
ALTIN
1.024,88
BIST
2.533,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C

Yunan Gazetesinden Garip İddia Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10 Armağan Verdi

Yunan Gazetesinden Garip İddia Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10 Armağan Verdi


Yunan Gazetesinden Garip İddia

 

Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10 Armağan Verdi

 

Yunanistan’ın Greek City Times adlı gazetesinde, misafir bir yazar tarafından kaleme alındığı ifade edilen ve içeriğinin gazetenin resmi görüşünü yansıtmadığı vurgulanan ‘‘Erdoğan’s aggression in the East Mediterranean has actually given Greece 10 gifts-Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki saldırganlığı aslında Yunanistan’a 10 armağan verdi’’ başlıklı bir makale paylaşılmıştır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Eylül 2020

 

Rastık kaşıma, sürme gözüme, fıstık dişime, kalbin kalbime, fes başıma; püskülü ben olayım. Kafalarındaki kırmız fes ve eteklerindeki (fustanella)  400’den fazla pile Osmanlı İmparatorluğu’nun Yunanistan’ı işgal yıl sayısının sembolü olan, Yunan Özel Kuvvetlerinden seçilen seçkin askerleri. Acaba ayaklarındaki ponponlu dekoratif takunyalar ne anlama geliyor?

 

Yunan Donanması tarihinde görülen en büyük seferberlik sonrasında kademeli olarak Salamis deniz üssüne dönmesiyle artık sakin kafayla aslında bu krizin operasyonel, sosyal ve diplomatik açılardan Yunanistan’a sağladığı birçok fayda ve avantajı değerlendirebiliriz.  Bu tarihi yaz mevsiminde, özenti sultan farkında dahi olmadan bize aşağıda açıklanan 10 armağanı kendi elleriyle sunmuştur.

 1. Yunan Donanması tarafından yapılan eğitimler ve edinilen deneyim: İki aylık sürede on adet ‘‘Parmenion’’ tatbikatı icra edilmiştir ve bu tatbikatlardan elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi önümüzdeki 10 yıl süresince kullanılabilecektir. Bu gerçekten de çok önemlidir, çünkü Yunan Donanmasının hâlihazırdaki komutanları,  gelecekte Türk tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarında kullanabilecekleri bütün yeni verileri analiz etme ve sonuçlar çıkarma şansı yakalamıştır. Ülkenin liderleri süratle gerginliğe neden olabilecek normal operasyonları idare etme şansı yakaladıklarından benzer durumun siyasi seviyede de doğru olmasını ümit ediyorum. Kısaca özetlemek gerekirse bu kriz bir provaydı, işte bu nedenle; donanmasının zayıflığını bugüne kadar hiç olmadığı şekilde açığa çıkaran özenti sultana teşekkür etmeliyiz.
 2.  
 3. Gerçek bir Türk tehdidi karşısında personelimizin performansı ve vazife duygusunun yanı sıra Türk donanmasının zayıflığının ortaya çıkması Yunan Donanması ve genel olarak Yunan Silahlı Kuvvetlerinin moral seviyesini inanılmaz ölçüde yükseltmiştir. Muharebe sahasında insan kaynakları sonucu belirleyen nihai faktör olduğundan bu çok önemlidir ve bu alanda Yunanistan hiç şüphesiz dünyanın en iyisidir.

Global Defense Corp web sitesinde 22 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan ‘‘Greek Submarine and helicopter are on the hunt for Turkish submarine – Yunan donanması ve helikopteri Türk denizaltıları avında’’ başlıklı haberden alıntıdır.

 1. Yunan donanmasının, özellikle denizaltı savaşındaki evrensel üstünlüğü kesinlikle Türk donanmasının morali üzerinde olumsuz etkiler yapmıştır. Kendinize, herhangi bir gerginlik durumunda defterden silineceklerini bilen Türk denizaltı komutanlarının neler hissettiklerini sorun. Donanmamızın zaferleri öyle gizli falan da değildir, bu emsalsiz başarılar bütün Türk donanması tarafından endişeyle müzakere edilmektedir. Belki de Erdoğan’ın sesindeki gerginlik bu gerçeğin farkına varmasından duyduğu ızdırabı yansıtmakta ve Erdoğan; ‘‘on yıl süren ekonomik krizden sonra bir devlet beni nasıl köşeye sıkıştırabilir?’’ diye düşünüyordur.

 2. Donanma ve bütün silahlı kuvvetler destek sistemi iki ay süresince düşük yoğunluklu fakat oldukça kapsamlı bir eğitim yapma şansı yakalamış ve kullanmıştır. Silahlı Kuvvetler, lojistik destek ve psikolojik harekât dâhil bütün savaş mekanizmaların performansına bağlı olan bu türden bir görev için eğitim fırsatı yakalamıştır.

Yunanistan bayrağı önünde poz veren Yunanlı askerler. De Jonge Turken web sitesinde 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan ‘‘Greece arms 16 of the 23 Aegean islands – Yunanistan 23 Ege adasından 16’sını silahlandırdı’’ başlıklı haberden alıntıdır.

 1. Kepaze önleme olayı, birçokları tarafından sadece donanıma odaklanılarak değeri yeterince anlaşılamayan denizciliğin büyük önemini hatırlatan son derece gerekli bir olay olmuştur. Şimdi inanıyorum ki bu deneyim Yunan Donanmasındaki kaptanların temel denizcilik eğitimlerindeki önceliklerin yeniden tanımlanmasına zorlayacaktır. Bunun özellikle ilginç olmasının nedeni de beş yıl önce benzer olaylarla başa çıkmak ve yönetmek için özel talimatlar yazmış olan ve Yunan Donanmasında şu anda çeşitli kademelerde komutanlık görevlerindeki denizcilerin geçmişte yaptıkları değerlendirmelerin doğruluğunu ortaya koymasıdır.

 2. Bu yaz mevsimi Silahlı Kuvvetlerin komutanlarının aileleri açısından da çok önemliydi. Aile faktörü personelin performansı açısından kritik öneme sahiptir ve donanma seferdeyken ailelerin de kendi mücadelelerini verdiklerini hatırlamak önemlidir, bu nedenle onlara minnet duymalıyız. Bu yaz aylarında yaşananlar aileler için zor olmuş, fakat onları gelecekte olabilecekler için de hazırlamıştır.
 1. Bu kriz, doğudan gelebilecek gerçek yaşamsal tehdidi bizlere hatırlattığından Yunan toplumu için de çok büyük bir öneme sahiptir. Türk ordusu tarafından Ege’de yaratılan gerginliği neredeyse pasif bir şekilde kabullendiğimizden bu tehdit yıllardır unutulmuş olabilir. Yunan toplumunun silahlı kuvvetlere ve parti kimliği gözetmeksizin siyasi liderlere verdiği destek ulusal bir kazançtır.

 2. Ülke içinde de Erdoğan’ın niyetleri ve ne kadar ileri gitmek istediği konusunda maskeler artık düşmüştür. Yanlış düşünce, hüküm, saflık veya aldanma nedeniyle Türkiye’nin pozisyonunu yumuşatmayı deneyenlerin artık hiçbir mazeretleri kalmamıştır.

 3. Yunanistan’ın bir istikrar faktörü olduğu, fakat gerektiğinde ulusal çıkarlarını kararlılıkla savunacağı uluslararası toplum tarafından açık bir şekilde anlaşılmıştır. Erdoğan’ın bölgedeki güç dengesi için bir tehdit olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Bu da ülkeye, onlarca yıldır yapılmayan yeni geleneksel müttefikler edinme fırsatı vermiştir.

 4. Son olarak Erdoğan’ın tarihte görülmemiş saldırganlığı hükümete, nihayet kronik lojistik problemleri çözmekte, zor fakat gerekli silahlanma kararlarını verebilmesi için gereken siyasi sermayeyi sağlamıştır.


Greek City Times adlı gazetede ismi açıklanmayan yazarın Özenti Sultan (!) diye hitap ettiği Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay teknoloji festivali olan Teknofest gösterilerinde, kol ve göğüs kısmında cumhurbaşkanlığı forsu olan askeri pilot tulum kıyafetiyle vatandaşların alkışlarıyla uçaktan inerken görülmektedir. Erdoğan’ın uçağına havada 3 adet F-16 savaş uçağı eşlik etmiş ve uçaklardan bir tanesinden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar çıkmıştır. Kaynak: Haber8

Ben şahsen, incinen gururumuzu yeniden kazanmamız için bizi zorlayan, bize neler yapabilme kabiliyetinde olduğumuzu gösteren ve bizi geleceğe hazırlayan özenti sultana büyük bir minnettarlık duyuyorum.

Bu yaz aylarında kollektif olarak aldığımız derslere ilave olarak artık Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarına ve onların ailelerine gereken saygı ve minnettarlığı gösterme zamanıdır.

En son olarak da bir zafer asla öne çıkan bir kahramanın değil, binlerce görünmeyen insana aittir. Zafer; firkateynlerdeki genç denizciler, yorgun helikopter ve çıkarma gemi teknisyenleri, denizaltıların görünmez mürettebatının yanı sıra sevdikleri cephe hattındayken iki ay boyunca endişeli günler geçiren uykusuz ailelerin eseridir.

Belki de siyasi liderlerin bu isimsiz kahramanlara hitaben hepimizin adına bir teşekkür konuşması yapması ve silahlı kuvvetleri destekleyen Kevros ve Kastellorizo’daki yerel halka da teşekkür etmesi çok faydalı olabilir. Yaşadıkları her şey için onlara en azından halkça bir teşekkür borçluyuz.

 

 

ATATÜRK’ÜN TÜRK ORDUSUNA MESAJI

 

Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmış isen, Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de, askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtalarıyla mücehhez olduğun hâlde, vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur.

 

Bugün, Cumhuriyet’in on beşinci yılını mütemadiyen artan büyük bir refah ve kudret içinde idrak eden büyük Türk milletinin huzurunda kahraman ordu, sana kalbi şükranlarımı beyan ve ifade ederken büyük ulusumuzun iftihar hislerine de tercüman oluyorum.

 

Türk vatanının ve Türk camiasının şan ve şerefini, dâhilî ve harici her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni her an ifaya hazır ve amade olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam inanç ve itimadımız vardır. Büyük ulusumuzun orduya bahşettiği en son sistem fabrikalar ve silahlar ile bir kat daha kuvvetlenerek büyük bir feragati nefs ve istihkarî hayat ile her türlü vazifeyi ifaya muhayya olduğuna eminim. Bu kanaatle Kara, Deniz ve Hava ordularımızın kahraman ve tecrübeli komutanları ile subay ve eratını selamlar ve takdirlerimi bütün ulus muvacehesinde beyan ederim.

 

Cumhuriyet Bayramı’nın on beşinci yıl dönümü hakkınızda kutlu olsun!

 

Mustafa Kemal ATATÜRK, 29 EKİM 1938

 

https://greekcitytimes.com/2020/09/21/erdogans-aggression-in-the-east-mediterranean-has-actually-given-greece-10-gifts/

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.