savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5116
EURO
34,6647
ALTIN
2.433,10
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
22°C
Cuma Parçalı Bulutlu
24°C

Vatikan’da Tarihi Zirve

Vatikan’da Tarihi Zirve

İnanç Sömürüsüne Son!

Vatikan’da Tarihi Zirve

Önümüzdeki Şubat ayında Vatikan’da papazlar cinsel istismar konusunda bir zirve gerçekleştirecek. Dünyanın her yerinden çağrılan kardinal efendiler, 21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında, çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz meselesini görüşmek üzere Roma’da bir araya gelecekler.

 

Yazar: Nicolas Senèze, LA CROIX, 12 Eylül 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Eylül 2018

 

Vatikan’dan bildirildiğine göre; Papa François, Hıristiyan kilisesiyle ilgili ayyuka çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz olayları üzerine, dünyanın her yerinden kardinalleri 21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında Roma’ya çağırma kararı almıştır. Yapılacak konferansın konusu küçük kız ve erkek çocuklarını kilise görevlilerinin cinsel taciz ve istismarlarına karşı koruma tedbirleridir.

Birleşik Devletlerde ortaya çıkan felaket boyutundaki cinsel taciz ve istismar olayları ve eski bir rahibenin Kardinaller Meclisi ve bizzat Papa François’in cinsel taciz ve istismarlara göz yumduğuna yönelik suçlamalar sonrasında, Vatikan’da düzenlenen üç gün süreli C9 toplantısında kilisede cinsel istismar olaylarının üzerine ciddiyetle gidilmesi kararı alındı. Toplantı sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde Roma’da bulunan altı kardinal ve bizzat Papanın da bu konunun üzerine gidilmesine tam destek verdikleri açıklandı.

Eğer kilise bu soruna bütün açık yürekliliği ile bir çözüm bulamaz ise diğer bütün faaliyetleri de bundan etkilenecektir.

Toplantı esnasında, uzun yıllardan beri Çocukları Koruma Papalık Komisyonuna da başkanlık eden Boston Başpiskoposu Kardinal Sean O’Malley çocukların cinsel taciz ve istismarlara korunmasına birinci öncelik verilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Amerikalı Kardinal, VaticanNews ile yaptığı röportajda; kilisenin bu soruna açık yüreklilikle bir çözüm bulamaması durumunda, Hristiyanlığı yayma, bağış toplama ve eğitim gibi bütün diğer faaliyetlerin de olumsuz etkileneceği uyarısında bulunmuştur. 

 

Kendisi hakkında da çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismarlara göz yumduğu yönünde ciddi iddialar olan Papa François, 5 Eylül 2018 günü Vatikan’da piskoposları ağırlarken. Foto: Vincenzo Pinto/AFP

 

Bu sorunun önemini vurgulamak için Papanın, dünyadaki bütün piskoposluk birliklerinin başkanlarının küçük çocuklar ve savunmasız yetişkinlerin korunması konusunu görüşmek üzere Roma’da toplanması yönündeki Konseyin fikrini memnuniyetle karşılamıştır.

Böyle bir toplantı ilk kez yapılacaktır. Günümüze kadar yapılan bu tür toplantılara sadece belirli piskoposlar davet edilmiştir (Papa Benedict XVI, 2010 İrlanda ve bu yıl Papa François Şili). Toplantıya dünyanın her yerinden davet edilen piskoposluk birlik başkanlarının yanı sıra Kardinaller Meclisi üyeleri ve Papanın davet ettiği misafirler de katılacaktır.

Papa François konunun önemini vurgulamak ve etkin bir şekilde mücadele edebilmek maksadıyla Papalık Meclisinden ziyade piskoposluk bölge başkanlarına güvenmektedir. Papanın François, Katolik Kilisesindeki cinsel taciz ve istismar sorununun çözülmesindeki niyeti kendisinden önceki John Paul II ve Benedict XVI’in aksine kardinaller yerine piskoposluk bölge başkanlarına daha fazla yetki vermektir. Sonuçları felaket olan olumsuzluklar nedeniyle ara yönetim kademesindeki bu organlar şüpheli bir konuma düşmüş durumdadırlar.

Günümüzde her şey dramatik bir şekilde değişmiş durumdadır. Piskoposlar tarafından onlarca yıldır gizlenen olaylar piskoposluk otoritesinin ciddi şekilde altını oyarak piskoposların ara kademedeki yönetim organlarına hesap verme ihtiyacının önemini ortaya çıkarmıştır. Papa’nın Ağustos sonlarında yaptığı ziyaret süresince örnek olarak nitelendirdiği İrlanda olayı, her bir piskoposluk bölgesinin, Papalık Konseyi tarafından oluşturulan bağımsız bir organizasyon tarafından değerlendirildiği gerçekten dikkate değer bir örnektir.

Almanya’da Papazların %4.4’den Çocuklara Cinsel İstismar

İrlanda’nın başkenti Dublin’de yaptığı açıklamada; cinsel taciz ve istismar olaylarının bedelinin ağır olduğunu ifade eden Papa François, Katolik Kilisesindeki bu beladan kurtulmak için bedeli ne olursa olsun ödemeye ve daha fazla katkı sağlamaya istekli olduğunu dile getirmiştir.

Roma Katolik Kilisesinde cinsel istismar vakaları. Resim: pulse ng 

 

Cinsel taciz ve istismar olayları ortaya döküldükçe bu olayların yankıları da artmaktadır. Die Zeit gazetesinin haberine göre; Almanya Piskoposları tarafından hazırlanan bir rapor, 1946 ile 2014 yılları arasında en az 3,677 çocuğun, toplam 1,670 papaz tarafından cinsel taciz ve istismara maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Bu rakamlar rapora göre papazların %4.4’nün 1946-2014 yılları arasında çocuklara cinsel taciz ve istismarda bulundukları anlamına gelmektedir. Raporda ifade edildiğine göre bu rakamlar Alman Kilisesindeki cinsel istismar olaylarının ne kadar şeytani ve kötü seviyede olduğunun ve kurumsallaştığının bir göstergesidir.

Artık kurbanların çektikleri acının farkında olan Papa François, bu durumu şiddetle kınamakta ve 20 Ağustos 2018 tarihli ‘‘Tanrı’nın İnsanlarına Mektup’’ başlıklı yazısında da açıkladığı gibi çocuklara yönelik cinsel istismar ve tacizlerin temel nedenini papazlık nüfuzunun kötüye kullanılmasına bağlamaktadır.

Bununla birlikte, çok uzaklarda, Birleşik Devletler’de yapılan ve paylaşılan bir analize göre ise piskoposlar eski papalık elçisi Vigano aleyhindeki suçlamaları desteklemekte tereddüt etmemiş ve cinsel istismar ve taciz olaylarının arkasında yatan temel nedenin; papazlık nüfuzunun kötüye kullanılmasından ziyade cemaat içinde bulunan homoseksüel papazlar olduğunu ilan etmişlerdir. Kardinal Vigano’nun ifadesinin yayınlandığının ertesi günü Amerikalı piskoposların başkanının muğlak ifadeleri ve aynı düşüncede olduğu yönündeki izlenim Papa ile yapacağı toplantıda şüphesiz ele alınacaktır.

 

Katolik Kilisesini homoseksüellik karşısındaki tutumunu değiştirmeye çağıran, 2015 yılında homoseksüel olduğunu açıkladıktan ve erkek arkadaşıyla pozlar verdikten sonra görevden alınan Papaz Krzystof Charamsa.

 

Başka yerlerde açık olarak dile getirmeseler de cinsel taciz ve istismar konusunda eğitim eksikliği veya Papaya ideolojik olarak muhalefetleri nedeniyle birçok kardinal de aynı duyguları paylaşmaktadır. Papa François onları ikna etmesi gerektiğini ve Şubat ayında yapılacak toplantının çok önemli olduğunun farkındadır. Bu arada, Papanın yazdığı mektupta yardım istediği laiklerin rolü de ihmal edilemez. Amerikalı din bilimcisi Massimo Faggioli’nin de belirttiği gibi ‘‘piskoposluk dışındaki kilisenin, piskoposlar meclisi ve başkanının duyması ve dinlemesi gerekenleri hazırlamak için önlerinde beş ay bulunmaktadır’’.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Bu sorunun sadece Katolik Kilisesinin problemi olmadığını vurgulayalım. Her ne kadar Nihat Hatipoğlu, Dinler Arası Diyalog projesini diğer dinleri İslam diniyle eşitlemeye çalışan bir safsata olarak görse ve bir Müslüman bunun içinde olamaz dese de bütün inanç sistemlerinde var olan bir sorunla ilgili toplantıdan en azından misafir olarak istifade edilmelidir.

Ailesiyle birlikte, Katoliklerin Ruhani Lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa François’i ziyaret edebilecek kadar ona yakın olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa nezdindeki nüfuzunu kullanarak, Şubat 2019’da yapılacak toplantıya Diyanet İşleri Başkanının da misafir olarak davet edilmesini sağlamalıdır. Küçük erkek ve kız çocukları ile savunmasız yetişkinlerin cinsel taciz ve istismarı sadece Katolik Kilisesinde yaşanan bir rezalet değildir.

İncil’de olmamasına rağmen, Roma Katolik Kilisesinin din adamlarına uyguladığı evlenmeme yükümlülüğünün, papazlarda cinsel gerilim ve stresi artırdığı kesindir. Yıllardır papaz efendilerin cinsel taciz, istismar ve tecavüzlerine maruz kalan savunmasız kadınlar, küçük kızlar ve erkek çocukların en azından bundan sonra korunması maksadıyla; Roma Katolik Kilisesi derhal bu saçmalığa son vermeli ve homoseksüel papazları derhal cemaatten uzaklaştırmalıdır.

Umarız Şubat 2019’da yapılacak olan tarihi zirvede inanç sömürüsüne artık dur denir ve uygulanacak diğer tedbir, yaptırım ve cezalar sayesinde, küçük erkek ve kız çocuklar ile savunmasız yetişkinler, cinsel açlık çeken, sapık ve homoseksüel papazların cinsel taciz ve saldırılarından korunmuş olur.

Son söz; Birleşik Devletlerde çocuklara cinsel taciz ve/veya çocuk pornografisi ile suçlanan Roma Katolik Kilisesinden papaz, rahibe, yardımcı papaz vb. din görevlilerinin oldukça kabarık isim listesini incelemek isterseniz http://bishop-accountability.org/member/  sitesine bakabilirsiniz. Faydalı bir uyarı; bütün listeyi incelemeniz günlerce sürebilir ve 18 yaşından küçüklerin siteye girmemesi tavsiye edilir…

 

Un sommet sur les abus sexuels en février prochain

Rome De notre envoyé spécial permanent Le pape François a décidé de réunir, du 21 au 24 février prochain à Rome, les présidents des conférences épiscopales du monde entier sur la question de la protection des mineurs, a annoncé hier le Vatican à l’issue de la rencontre bimestrielle du Conseil des cardinaux.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.