Açık

Belçika’ya ait bir F-16 uçağı binaya çarptı

GÜNCEL HABER - 2 Temmuz 2021 17:18 A A

Belçika’ya ait bir F-16 uçağı binaya çarptı

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Haziran 2021

 

Eğitim maksadıyla Hollanda’nın Leeuwarden Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan Belçika Hava Biriminden bir F-16 savaş uçağı, yerde taksi esnasındayken binaya çarpmış, şans eseri alev almayan uçaktan atlayan pilot ve olay esnasında binada bulunan bir kişi yaralanmıştır.

Kaza, 01 Haziran 2021 sabahı meydana gelmiş ve Hollanda basınında yer alan haberlere göre, fırlatma koltuğunu kullanan pilotun bacağı kırılmıştır. Diğer yaralanan ise çarpma esnasında binada bulunan bir kişidir. Kazada can kaybı yaşanmamıştır.

Kaza sonrası savaş uçağı üssün yangınla mücadele ekibi tarafından yangın olasılığına karşı ıslatılmış, çarpma sonrası herhangi bir patlama yaşanmamış, ancak savaş uçağında büyük hasar meydana gelmiştir.

Askeri eğitim maksadıyla Hollanda’da bulunan Belçika Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş uçağının kazasının ardından Belçika Havacılık Emniyeti Soruşturma Kurulundan bir heyet olayı incelemeye başlamıştır.

Kazaya karışan pilot, Silahçı Öğretmen Kursunu takip etmektedir. Uluslararası eğitime Belçika, Hollanda ve Norveç personeli (toplam 24 pilot) katılmaktadır. F-16, F-35 ve C-130 modeli uçak personelinin yanı sıra istihbarat sınıfına mensup subaylar ve Patriot füze sistem operatörlerinin de katıldığı altı ay süreli kurs; 03 Mayıs-22 Ekim 2021 tarihleri arasına planlanmıştır. Belçika Hava Kuvvetleri bu kursa beş hava aracı, dört öğrenci,  dört öğretmen pilot ve yer destek personeliyle katılmaktadır.

Kazaya kontrolsüz şekilde hızlanan

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Aç Sanatçı
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 17:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: