Açık

Türkiye’nin İslamcıları Lindsay Lohan’da Umduklarını Bulamadılar

GÜNCEL POLİTİKA - 18 Ekim 2016 08:23 A A

Türkiye’nin İslamcıları Lindsay Lohan’da Umduklarını Bulamadılar

Yazar: Amberin Zaman

Çeviren: Ercan Caner

lindsay-lohan

Bir zamanlar Lindsay Lohan

Son bir haftadır hükümet yanlısı medya kuruluşlarının yayınlarını,  Suriye mülteci kamplarını ziyareti esnasında bebekleri kucağına alıp seven ve İslami bir başörtüsü giyen Amerikalı yıldız, şarkıcı ve manken Lindsay Lohan’ın görüntüleri doldurmakta. Lohan’ın vatandaşı Angelina Jolie, Suriye sınırı yakınlarındaki aynı mülteci kampını birkaç kez ziyaret etmesine rağmen asla Lohan’ınki gibi bir coşku patlaması yaratamamıştır.

Peki bu uyumsuzluk ve farkın nedeni nedir? Çünkü Lohan, Türk politikalarına balıklama dalmış, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın defalarca yinelediği ‘‘dünya beşten büyüktür’’ sözünü büyük bir coşkuyla dile getirmiştir.

lindsay-lohan

Hollywood yıldızı Lindsay Lohan Gaziantep’te Suriye mülteci kampını ziyareti esnasında başı örtülü olarak demeç verirken. Türkiye. Foto: YOUTUBE GÜNCEL HABERLER)

Erdoğan’ın söylediklerinin anlamını çözme ihtiyacındaki, Lohan’ın Amerikalı hayranları için bunun anlamı: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üye sayısı genişletilmeli ve mevcut beş üye sayısı Türkiye de dahil edilerek artırılmalıdır. Milyonlarca insanın kaderi, Lohan’ın Erdoğan yanlısı olan ATV televizyon kanalında ciddiyetle vurguladığı gibi, beş ülke tarafından tayin edilmemelidir.

Başka bir röportajda, yine hükümet yanlısı Habertürk’e yaptığı yorumda Lohan, Erdoğan’ı 15 temmuz darbesinin üstesinden geldiği için övmüştür. Türk halkı ona gerçekten saygı duyuyor ifadelerini kullanan Lohan, sendeleyen Türk turizmine de ‘‘Türkiye çok güvenli ve yaşanabilir bir ülke’’ açıklamasıyla destek vermiştir.

Fakat attığı ‘‘Terörü Lanetliyoruz’’ tweeti, Türklerin en fazla beğenisini kazanan davranış olmuştur. Lohan politik esinlemelerinde Kürtlerden bahsetmese de, Türk hayranları onun bu sözlerini, son aylarda saldırılarını büyük ölçüde artıran ve yüzlerce güvenlik görevlisi ve sivili öldüren Kürdistan İşçi Partisi (PKK)’ni kınaması olarak algılamışlardır. PKK’nin son kurbanları arasında Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi mensupları  da yer almaktadır.

lindsay-lohan-sun-savunma

Günümüzde Lindsay Lohan

Bununla beraber Lohan’ın Türkiye’yi kucaklamasından etkilenmeyenler de mevcuttur. Türk analizci Selim Sazak, Lohan, Türkiye’den ziyade bir Türk centilmeninden etkilenmiş olabilir mi sorusunu ortya atmıştır? Bir diğer analizci Cenk Sidar ise Lohan’a, türban giymesi ve Türkiye’yi desteklemesi için Türk hükümeti tarafından para ödendiğini ileri sürmektedir. Attığı tweetlerde Lohan’ın geçmiş çılgınlıklarını referans göstererk ‘‘Alkol, uyuşturucu bağımlılığı, fantastik spordan’’ bahsetmiştir.

Lohan’ın yaltaklanmaları, her gün bir virüs gibi yayılarak Türk medyasını kaplayan Amerikan karşıtlığından bunalan Ankara’daki Amerikalı diplomatlara bir nefes alma fırsatı verse de, Amerikan aleyhtarlığının yakın bir gelecekte yok olmayacağı aşikardır: Ortalıkta dolaşan son komplo teorisine göre Washington, Türk birliklerinin Irak ve Suriye’de bulunmasına karşı  çıkmaktadır, bunun nedeni  de PKK savaşçıları ve Şii militanları gizlice Musul’u İslami Devletten geri almak için başlayacak olan savaşa sokmak istemesidir.

lindsay-lohan-havacilik

Adı çeşitli aktörlerle anılan Lohan kimseyle çıkmadığını iddia etti. 2014

Pentagon’un, Beyaz Saraydan PKK’nin Suriye kanadı olan Halk Koruma Birliklerini silahlandırma yönündeki planlarını onaylama talebi ve Demokratik başkan adayı Hillary Clinton’ın, 9 Ekim tarihinde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump ile yaptığı tartışma esnasında dile getirdiği benzer öneriler kabul görmemiştir. Erdoğan,  cumhurbaşkanlığı külliyesinde yaptığı bir televizyon konuşmasında Clinton’un açıklamaları için ‘‘çok talihsiz bir ifade’’ nitelendirmesinde bulunmuştur. ‘‘Dürüst olmak gerekirse onu siyasi acemi olarak gördüğünü’’ de sözlerine eklemiştir.

ÇN: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazarın görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

http://www.al-monitor.com/pulse/contents/authors/amberin-zaman-1.html#ixzz4Mtr1t8M8

amberin-zaman

Amberin Zaman, yazılarında Türkiye, Kürtler ve Ermenistan konularına değinen Bengal – Türk gazetecidir. Washington Post, Daily Telegraph, Los Angeles Times ve Voice of America’da yazıları yayımlanmaktadır.1999-2016 yılları arasında  Economist dergisi Türkiye muhabiri olarak görev yapmıştır. 2015 yılında bağımsız Türkçe haber portalı Diken’e geçmeden önce Taraf ve Habertürk gazetelerinde köşe  yazarı olarak çalışmıştır. Halen Washington D.C merkezli Woodrow Wilson Center’da Kürt meseleleri üzerinde odaklandığı, kamu politikaları  alanında dersler vermektedir. Twitter: @amberinzaman

 

Önceki Makale  YARGITAY 16. CEZA DAİRESİ'NCE VERİLEN "KOZMİK ODA" KARARININ ÖNEMİ

Yazar Ercan Caner

Ercan Caner, Kara Harp Okulundan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans diplomasının yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında, Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. Çeşitli alanlardaki çeviri ve yazılarını sunsavunma.net ve academia.edu sitelerinde paylaşmaktadır. 36 yılı kapsayan Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler, NATO ve savunma sanayi deneyimlerine sahiptir. İngilizce bilen Caner Fransızca okuyabilmektedir. E-mail: ercancaner@gmail.com Twitter: @ercancaner1963

 

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
GÜNCEL POLİTİKA - 08:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: