Açık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordusu Artık Yok

GÜNCEL POLİTİKA - 31 Ekim 2016 08:31 A A

Anıtkabire giriş öncesinde üzerleri aranan askerler.
Foto:http://www.mynet.com

Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordusu Artık Yok

 Yazan: Ercan Caner, 31 EKim 2016

Tarihte bütün bir vatanı, çok üstün düşman kuvvetleri karşısında son bir avuç toprağına kadar karış karış kahramanca ve namusluca savunmuş ve yine varlığını koruyabilmiş ordular görülmüştür. Türk Ordusu o cevherde bir ordudur. Yeter ki ona komuta edenler, komuta edebilme vasıflarına sahip olabilsinler.

Gazi Mustafa Kemal  Atatürk

Orduya emir komuta edenler, kendi çıkarlarını birinci planda tutmaya devam ettiği ve kendilerini korumayı tek hedefleri olarak görmeye devam ettikleri sürece, fotoğraftaki görüntüler daima karşımıza çıkacaktır.

36 yıl şerefle üniformasını giydiğim Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, Anıtkabir’e girerken üzerlerinin aranmasını kabul etmiyorum. Bir asker, sorulduğunda kimliğini  göstermek zorundadır, ama tören üniformalarını giyerek, bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine ziyarete giden askeri personelin üstlerinin metal dedektörler ve meslektaşlarının elleri ile aranması kabul edilemez.

Bir Mehmetçik, ölüme giderken komutanının emirlerini kayıtsız ve de şartsız dinleyecek ise, öncelikle ona saygı duymalıdır. Bu kural, emir komuta zinciri içerisindeki bütün astlar için geçerlidir. Komutanınna saygısını kaybeden ast sorgulamaya başlar, sorgulama önce üstlere, sonra da kuruma olan saygının yitirilmesi anlamına gelir. Oysa askerlikte, savaş  alanında emir sorgulanmaz, sorgulanırsa yenilgi kaçınılmazdır ve çok acımasız  olur.

anitkabir

Fotoğrafta üstleri  aranırken görülen askerler, savunma mekanizmalarına sığınarak; kendilerini  askeri  personelin aradığı ve bunun o kadar da büyütülecek bir şey olmadığı kandırmacasına sığınıyor olabilirler. Belirli bir saatte Anıtkabir’de tören üniformalarını giyerek yer alma yönünde bir emir almış  ve bu emrin gereğini yerine getiriyor da olabilirler. Ama neler olup bittiğinin farkına vardıktan sonra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna, ARANMIŞ  olarak çıktıklarında neler hissettiklerini de merak ediyorum. Ve bütün askerlere Atatürk’ün aşağıdaki satırlarda yazan sözlerini hatırlatmak istiyorum:

Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir: Biri millet kararı, diğeri en elim ve en güç şartlar içinde dünyanın takdirlerine hakkıyla lâyık olma niteliği kazanan ordumuzun kahramanlığı; bu iki şeye güvenir. Arkadaşlar! Kumandamız altında bulunan ordular, gerçekten kahramanlığına güvenilir ordulardır. Bu ordular tarihte benzeri görülmemiş kahramanlıklar, fedakârlıklar göstermiştir. Şanlı zaferler kazanmıştır. Millet ve memleketin gerçekten minnet ve teşekkürüne hak kazanmıştır.


Arkadaşlar, Türkiye en zayıf zannolunduğu bir zamanda en kuvvetli olduğunu ispat etmiştir; ordusu sayesinde! Ordumuz vatan içinde zafer kazanmıştır. Bu hâdise Türkiye’nin fevkalâde gücüne, yüce kararlılığına ve ölmez varlığına en belirgin delildir. Düşmanın vatan içine girmiş olması, düşman lehine birçok durum ve sebepler doğurur. Bütün bu güçlükleri aşarak düşmanı vatan içinde mağlûp etmek, mahvetmek başlı başına bir varlık, büyük bir kuvvet eseridir. Vatan içerisinde mağlûbiyetin sonucu son derece fecidir, tehlikelidir. Bu gerçeği doğrulayan yakın ve uzak tarihî örnekler çoktur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurucusu

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ 16 EYLÜL 2020
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 08:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: