Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Türkiye Uygur Türklerinin Ayrılıkçı Doğu Türkistan Hareketini Destekliyor mu?

Türkiye Uygur Türklerinin Ayrılıkçı Doğu Türkistan Hareketini Destekliyor mu?

 

Çin’in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde gerek bölgemizde Çin’e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. 3 Ağustos 2017

 

Lin Xieyi, Quora, 16 Ağustos 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Haziran 2018

 

Türkiye, Çin Halk Cumhuriyetinin Suriye’deki savaşa politik bir çözüm bulunması ve dolar borç krizine yardım etmesi karşılığında, 4 Ağustos 2017 tarihinde Doğu Türkistan Ayrılıkçı hareketini (ETIM-East Turkestan Islamic Movement) terörist organizasyon olarak tanıdığını ilan etmiştir.

Türkiye bugüne kadar, Çin’den kaçan Doğu Türkistan Bağımsızlık hareketi savaşçılarına sığınma hakkı verirken, Erdoğan’a yapılan uğursuz darbe girişimi ve Kürtlerin bağımsızlığına yönelik Birleşik Devletler desteği bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bu olaylar Türkiye’yi, Assad rejimini devirmeyi hedefleyen ABD/İsrail/Suudi  Arabistan kampından ayrılmaya zorlamış ve Türkiye, IŞİD terör örgütü  ile olan petrol ticaretini de kesmiştir. Türkiye ayrıca, Suriye hükümetini desteklemeye başlayarak ve Suriyeli isyancı savaşçılara sırtını dönerek, kesin ve kararlı bir şekilde Rusya-Çin kampına yönelmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti de Türkiye’nin dolar borç krizini rahatlatmak ve finans sektörünü güçlendirmek maksadıyla; Türk lirasını RBM (Ren Min Bi) endeksine dâhil ederek, 30 Kasım 2016  tarihinde iki ülke arasındaki ilk döviz takasını gerçekleştirerek ve Türk Merkez bankasının Çin tahvil piyasasına üyeliğini onaylayarak, bu iyilikleri karşılıksız bırakmamıştır.

Bu arada Rusya da Türk birliklerine Suriye ve Katar’a birlik gönderirken istihbarat desteği sağlamış ve Kürt bağımsızlık hareketinde Türkiye’ye dizginleri elinde tutması için yardım etmiştir.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’in Erdoğan’ın askeri darbe girişiminde öldürülmekten kıl payı kurtulmasına yardım ettiğine yönelik iddialar da mevcuttur. (ÇN: Bu iddialarla ilgili ayrıntılı bilgileri https://www.quora.com/Who-is-behind-the-coup-attempt-in-Turkey-July-2016/answer/Lin-Xieyi linkinden okuyabilirsiniz)   

Sen benim sırtımı kaşı,  ben de seninkini kaşıyayım.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Sun Savunma Net sitesinde, başarısız askeri darbe girişiminden sadece 20 gün sonra, 5 Ağustos 2016 günü yayınlanan ‘‘Putin Obama’nın Türkiye Darbesini Nasıl Şah-Mat Etti’’ başlıklı yazı da ilginizi çekebilir…

https://www.quora.com/

 

Önceki Makale  Netanyahu’dan Putin’e Uyarı: İsrail İran’a Karşı Harekete Geçmeye Hazır

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Avusturya Yedi Siyasi Camiyi Kapatıyor

İmamlar Sınır Dışı Edilecek Avusturya Yedi Siyasi Camiyi Kapatıyor Avusturya...

27 MAYIS 60 İHTİLALİ

27 MAYIS 1960’A NASIL GELİNDİ? YAZI DİZİSİ -  PDF FOMATINDA...

Suudi Arabistan Krallığı ile Amerika Birleşik Devletleri Ortak Bildirisi

Beyaz Ev Basın Sekreterlik Ofisi Derhal Yayımlanmak Üzere 23 Mayıs...

Petrolün Laneti

Petrolün Laneti Bir zamanlar, ABD işgal ve kontrolündeki parçalanmış Irak’ta,...

Depresyon ve Uyku Tedavisi

Depresyon ve Uyku Tedavisi Depresyon, değişik tedavi yöntemleri ile tedavi...

Kapat