Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İşte Hesap Günü… Buyurun Hesaba!

İşte Hesap Günü… Buyurun Hesaba!

Tarih tanıktır ki, zulme ve haksızlığa karşı insanoğlu zaman zaman yenilgi almışsa da, bunu yengiye ve utkuya çevirmekte gecikmemiştir. Zulüm ve zalimler sonunda yenik düşmüştür, yenik düşecektirler. Yeter ki insanlık bilinci yitirilmesin,  haklı savaşlar için o bilinçle savaşılsın. Mehmet Emin Değer

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Haziran 2018

 

 

İşte Hesap Günü… Buyurun Hesaba!

Görülüyor ki, tüm bu kara, hava ve deniz üstünlüğünü sağlamak, dünyanın en üstün savaş araçlarına sahip olmak, savaşta üstünlüğü sürdürmeye, hele kesin utkuya, bir başka deyimle istenilen sonucu masada elde etmeye yetmiyor. Başarı için bunların yanında, davanın haklılığına inanan ve gerektiğinde kendini davası için feda eden insanın, savaşın en önemli öğesi olduğu bu olayla bir kez daha anlaşılmıştır. ‘‘Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke: Oltadaki Balık Türkiye’’.

Sıkıyönetim mahkemelerinde devrimcilerin ve 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun avukatlığını üstlenen ünlü hukukçu Emin Değer Ankara’da tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitirmiştir. 1927 yılında Kastamonu’da doğan Emin Değer, ortaöğretimini Kastamonu Lisesi’nde bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumuştur. Milli Savunma Bakanlığı’nın sağladığı bursla okuyan Değer; Konya, Erzurum ve Ankara’da uzun yıllar askeri yargıçlık yapmış, 1971 darbesinden sonra ordudan istifa ederek devrimci gençlerin savunmalarını üstlenmeye başlamıştır. Değer’in, o dönemde Cumhuriyet Gazetesinde de yazıları yayımlanmıştır. 1977 yılında “CIA, Kontrgerilla ve Türkiye’’ isimli bir kitap kaleme alan Değer, benzer alanlardaki çalışmalarıyla tanınan ve suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci-hukukçu Uğur Mumcu’nun da avukatlığını yapmıştır. Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars Twitter hesabından, “Babama açılan her davada avukatı olan avukatımız Emin Değer hayatını kaybetmiş. Türkiye için önemli bir hukuk insanını yitirdik, kaybımız büyük” paylaşımını yapmıştır.

 

Önceki Makale  TALPA BASIN AÇIKLAMASI

Emin Değer (1927-2018)’in eserleri.

 

Değerli yazarın eserleri arasında; ‘‘CIA, Kontrgerilla ve Türkiye’’, Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke: Oltadaki Balık Türkiye’’, ‘‘Düşünce Özgürlüğü Çıkmazı’’, ‘‘Uğur Mumcu ve 12 Mart: Geriye Dönüşün İlk Adımı’’ ve ‘‘Bir Cumhuriyet Düşmanının Portresi ya da Fethullah Gülen’in Derin Misyonu’’ adlı kitaplar ve ‘‘Başak’’ adlı bir de şiir kitabı bulunmaktadır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Hava Aracı Yazılım Testleri

Boeing 737 MAX 8 Mürettebat ve Yolcuları Yazılım Kurbanı mı?...

Yunanistan ve Avusturya Mülteci Politikası Konusunda Anlaştı

Yunanistan ve Avusturya Mülteci Politikası Konusunda Anlaştı   EURACTIV haber...

Belarus Polisi

Belarus Polisi Seçim protestolarının sürdüğü bir ortamda saldırıya geçen Belarus...

Soma Şehitlerine

İsa Mesih Neden Dirildi?

İsa Mesih Neden Dirildi?   İsa Mesih, insan bedeninde yeryüzüne...

Kapat