Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suudi Arabistan 37 İnsanı Kafalarını Keserek Öldürdü

Suudi Arabistan 37 İnsanı
Kafalarını Keserek Öldürdü

 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Nisan 2019

 

Salı günü gerçekleşen infazları bir kararname ile onaylayan
Suudi Arabistan Kralı Salman. Foto: Fethi Belaid / Associated Press

Kral Salman onayladı ve Suudi Arabistan Salı günü çoğunluğu Şii olan ve terör suçlarıyla bağlantılı olduklarını iddia ettiği 37 insanı kafalarını keserek öldürdü. Öldürülenlerden birinin bedeni ve kesik kafası diğerlerine uyarı maksadıyla bir direğe asıldı.

İddialara göre; Suudi yönetimi tarafından kafaları kesilerek öldürülen 37 insandan 34’ü Şii azınlık mensubudur. İnfaz rakamı 02 Ocak 2016 tarihinden günümüze kadar geçen sürede, bir günde öldürülen en büyük rakamdır. 02 Ocak 2016 tarihinde kafaları kesilerek öldürülen insan sayısı ise 47’dir.

Suudi Arabistan Müslüman âlimleri konseyi tarafından yapılan açıklamada, infazların İslami yasalara uygun olarak gerçekleştirildiği ifade edilmiştir. İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada; öldürülenlerden Khaled bin Abdel Karim al-Tuwaijri’nin bedeni ve kesik kafasının birkaç saat süreyle halkın görmesi için bir direğe asıldığını ifade etmiştir.

Geçen yıl 149 insanı kafalarını keserek öldüren Suudi yönetimi, 2019 yılı başından günümüze kadar geçen sürede yaklaşık 100 insanı daha kafalarını keserek öldürmüştür. 

Salı günü kafası kesilerek öldürülenlerin arasında kendisine isnat edilen suçu işlediğinde sadece 16 yaşında olan bir insan da bulunmaktadır.

Amnesty International’e göre başları kesilerek öldürülenlerin 11’i İran adına casusluk yapmakla suçlanmıştır. 14 insan ise hükümet aleyhine düzenlenen gösterilere katıldıkları için kafalarını kaybetmiştir.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ercan Caner dedi ki:

  Suudi Arabistan: Şii azınlığa mensup 37 kişinin ölüm cezası infaz edildi
  24 Nisan 2019 13:54

  37 kişinin “terör” suçlamasıyla ölüm cezasının infaz edilmesi değerlendiren Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), bu durumun Suudi Arabistan’da ölüm cezası uygulamalarındaki ürkütücü artışa işaret ettiğini belirtti. Ölüm cezası infaz edilenler arasında yer alan bir kişi, 18 yaşından küçükken işlediği bir suçtan ötürü mahkum edilmişti.

  UAÖ Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, “Bugün gerçekleşen ölüm cezası infazları, Suudi yetkililerin insan hayatını ne derece hor gördüğünü korkunç bir şekilde ortaya koyuyor. Bu zalimane olay aynı zamanda ülkedeki Şii azınlığın içinden doğan muhalefeti yok etmek için ölüm cezasının siyasi bir araç olarak kullanıldığını gösteriyor.

  Ölüm cezası infaz edilenlerin çoğu Şii erkeklerdi ve uluslararası adil yargılanma standartlarını hiçbir şekilde karşılamayan göstermelik davalarda, sanıklar işkence sonucu elde edilen itiraflara dayanılarak ölüm cezasına mahkum edildi.

  Cezası infaz edilenler arasında ayrıca İran adına casusluk yaptığı ileri sürülen ve hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalarla mahkum edilen 11 erkek de yer alıyor. En az 14 kişinin ölüm cezası mahkumiyeti, Şiilerin yaşadığı Doğu Bölgesi’nde 2011 ve 2012 yıllarında katıldıkları hükümet karşıtı protestolara ve bu protestolar sırasında gerçekleşen şiddet eylemlerine dayanıyor. Söz konusu 14 erkek çok uzun süreler tutuklu kaldı ve Mahkeme’ye bu süreçte işkence ve diğer türlü kötü muameleye maruz bırakılarak sorgulandıklarını, bu şartlar altında suçlarını ‘itiraf’ ettirildiklerini söyledi.

  Cezası uygulananlardan bir diğeriyse 16 yaşında gözaltına alınan ve hükümet karşıtı protestolara karışmakla suçlanan, genç bir Şii olan Abdulkerim el-Havaj idi. Uluslararası hkuk, suçun işlendiği tarihte 18 yaşın altında olanların ölüm cezasına mahkum edilmesini kati bir şekilde yasaklar.

  Uluslararası Af Örgütü, ailelerin cezaların infaz edileceğinden haberdar olmadığını ve yakınlarının ölüm haberiyle şoke olduklarını öğrendi. Lynn Maalouf, “Ölüm cezasına başvurulması her koşulda korkunçtur. Ancak suç işlendiği sırada 18 yaşın altında olan birine uygulanması, uluslararası hukukun son derecede pervasızca ihlal edilmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

  Ölüm cezası uygulananların hepsi Suudi Arabistan vatandaşıydı. Bu yıl itibariyle Suudi Arabistan’da en az 104 kişinin ölüm cezası uygulandı. Bu kişilerin en az 44’ü başka ülkenin vatandaşıydı. Ölüm cezası uygulananların çoğu uyuşturucuya bağlı suçlamalardan mahkum edilmişti. Suudi Arabistan 2018 yılında en az 149 kişinin ölüm cezasını infaz etti.

  Maalouf, “Suudi Arabistan terörle mücadele adına ölüm cezası infazını ürkütücü şekilde arttırmak yerine, bu yaygınlaşan kanlı infazlara derhal son vermeil ve ölüm cezası infazlarını askıya alacak bir resmi karar yayımlayarak, ölüm cezasını tamamen kaldırmaya yönelik ilk adımı atmalı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Suç işlendiği sırada 18 yaşın altında olan ve Şii azınlığa mensup Ali el-Nimr, Davud el-Marhun ile Abdullah el-Zaher de her an ölüm cezalarının uygulanması riski altında.

  Uluslararası Af Örgütü suçlanan kişi her kim olursa olsun, işlenen suç her ne olursa olsun, ölüm cezası uygulamasının yönteminden bağımsız olarak, her koşulda ölüm cezasına karşıdır.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Hatırlamamı İsteme Benden – Do Not Ask Me To Remember

Hatırlamamı İsteme Benden  Hatırlamamı isteme benden, Anlamamı da deneme, Bırak...

Suriye ve ABD Demokrasisi

Suriye ve ABD Demokrasisi   Fatih Bengi, Sun Savunma Net,...

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan KAMUOYU Açıklaması

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan KAMUOYU Açıklaması   Acıbadem Labcell Hücre...

Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya stratejik ortaklığın hazin öyküsü – 1

Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya stratejik ortaklığın hazin öyküsü - 1...

Yönetişim, Heterarşi ve Çoğulcu Demokrasi

Yönetişim, Heterarşi ve Çoğulcu Demokrasi Mehmet Kenan YELKEN , Sun...

Kapat