Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

EASA, Avrupa Hava Sahasında Bütün Boeing 737 MAX Uçuşlarını Durdurdu


EASA, Avrupa Hava Sahasında
Bütün Boeing 737 MAX Uçuşlarını Durdurdu

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Mart 2019

Etiyopya Havayollarına ait ET302 sefer sayılı Boeing 737 MAX-8 modeli yolcu uçağının trajik kazası sonrasında, Avrupa Birliği Havacılık Emniyet Ajansı (EASA), yolcuların güvenliği için gereken adımları atmaya başlamıştır.

EASA tedbir olarak, 12 Mart 2019 günü saat 19.00’dan itibaren yürürlüğe giren ve Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX modeli hava araçlarının uçuşlarını askıya alan, 2019-0051-E sayılı Uçuşa Elverişlilik Direktifini (Airworthiness Directive) yayınladı. EASA ayrıca, aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere; üçüncü ülkelerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığı bütün Boeing 737 MAX uçuşlarını da askıya alan bir Emniyet Direktifi yayınladı. EASA tarafından yayınlanan Emniyet Direktifine göre üçüncü ülkeler, Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX modeli uçaklar ile Avrupa Birliği ülkelerine uçuş yapamayacak, AB içinde ve dışında uçuş yapamayacaklardır.

Meydana gelen kazanın soruşturması, hava aracı Birleşik Devletlerde tasarlandığı ve imal edildiğinden, Milli Ulaştırma Emniyet Kurulu (NTSB – National Transportation Safety Board) desteğinde Etiyopya Yetkilileri tarafından sürdürülmektedir. EASA da kaza kırımın incelenmesi için yardıma hazır olduğunu beyan etmiştir.

Havacılık ciddi bir iştir, bu sektörde yer alan başta sivil havacılık otoriteleri olmak üzere, bütün hava aracı ve yedek parça üreticileri, hava aracı tasarımcıları, havayolu işletmeleri ve havacılık personeli üzerlerine düşen sorumlulukları harfiyen yerine getirmelidir.

İki Boeing 737-8 MAX kazasında hayatlarını kaybeden 346 insana Tanrı’dan rahmet, yakınlarına ve dostlarına da sabırlar diliyorum.

Herkese emniyetli uçuşlar diliyorum…

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  "Bir Fikir İki İnsan" Ercan Caner - Levent Kağan Türk
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    We at Boeing are sorry for the tragic loss of lives in both of these accidents and these lives lost will continue to weigh heavily on our hearts and on our minds for years to come. The families and loved ones of those on board have our deepest sympathies, and we hope this initial outreach can help bring them comfort,” said Dennis Muilenburg, Boeing chairman, president and CEO.

    We know every person who steps aboard one of our airplanes places their trust in us. We are focused on re-earning that trust and confidence from our customers and the flying public in the months ahead.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Akdeniz Anemisine Karşı Savaşta Kazanılan Çarpıcı Başarı

Evlenirken test yaptırmayı unutmayın! Akdeniz Anemisine Karşı Savaşta Kazanılan Çarpıcı...

Editör

MERAKLISINA DOĞRU SELAM DERSLERİ

MERAKLISINA DOĞRU SELAM DERSLERİ Eğer sizi üzen kişilere halâ verebiliyorsanız,...

Keşmir Çatışması

Keşmir Çatışması   Keşmir Çatışması son yüzyılda görülen en büyük...

İspanya’da öldü diye morga kaldırılan mahkûm dirildi

İspanya’da öldü diye morga kaldırılan mahkûm dirildi Vücudu otopsi için...

Kapat