Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suriye’de Beş Türk Askeri Öldürüldü

Putin İkili mi Oynuyor?

Suriye’de Beş Türk Askeri Öldürüldü

Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz,  daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin en büyük payı senindir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Levent Kağan, Sun Savunma Net, 03 Şubat 2020


02 Şubat 2020 günü kaydedilen video görüntülerinden alınan fotoğrafta Suriye’nin İdlib eyaletindeki Sarmada kasabası yakınlarında ilerleyen büyük bir Türk askeri konvoyu görülmektedir. Kaynak: AP PHOTO/APTN

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde, Suriye hükümet güçlerinin açtığı top atışları sonucu 5 Türk askeri ile 3 sivil personel hayatını kaybetmiştir. 

Suriye rejim güçlerince Pazartesi günü yapılan saldırı sonucu biri ağır olmak üzere toplam dokuz Türk askeri de yaralanmıştır.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Türk birliklerinin saldırıya anında karşılık verdiği ve savaş nedeniyle parçalanan Suriye’de isyancıların elinde kalan son kale olan İdlib bölgesindeki hedeflerin imha edildiği belirtilmiştir.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Türk birliklerinin yerleri daha önce bildirilmesine rağmen Suriye rejim güçlerinin top atışı yaptığının altı çizilmiştir.

Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberinde TASS haber ajansı; Türk ordusunun ateş altına alınmasının nedeninin; Rusya’nın İdlib bölgesindeki Türk mevzilerinin yerleri hakkında önceden ikaz edilmemesi olduğunu iddia etmiştir. TASS haber ajansının haberine göre, olay sonrası Türk savaş uçakları Suriye hava sahasını ihlal etmemiş ve Suriye hükümet güçlerine karşı herhangi bir saldırı yapılmamıştır.

Bu bir işgal değildir. Türkiye’den Hulusi Akar’ın Suriye Operasyonu Hakkında Al Jazeera Yayın Kuruluşuna Yaptığı Açıklama

Pazartesi sabahı erken saatlerde bir açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın ölümcül saldırıya karşılık verdiğini ifade etmiştir. Erdoğan açıklamasında; ‘‘”Şu anda zaten harekât devam ediyor. Tespit edilen 40’a yakın nokta şu anda sürekli operasyonun hedefleri arasında ve ilk belirlemelere göre de 30 ila 35 civarında karşı taraftan Suriyeli, o ekibin içerisinde, etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Fakat noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor. Özellikle Rus yetkili makamlarına da ‘Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın.’ Çünkü burada biz bir taraftan şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Şu anda biz F16’larımız da dâhil olmak üzere fırtına obüslerimiz, toplarımız hepsi arazide MİT’in belirlemiş olduğu noktaları tamamen atış altında tutuyor” ifadelerine yer vermiştir.

Önceki Makale  Putin-Erdoğan Anlaşması Suya Düştü

Suriye’nin İdlib bölgesinde yaşanan bu gelişme, Rusya savaş jetleri tarafından desteklenen Suriye hükümet güçlerinin yeni saldırıları ve yeni bir mülteci krizi beklentileri arasında, büyük bir Türk askeri konvoyunun bölgeye sevk edildiği Pazar gününden sadece bir gün sonra gerçekleşmiştir.

Türk askeri konvoyunda düzinelerce zırhlı araç, yakıt tankerleri ve tank ve zırhlı personel taşıyıcıları taşımakta kullanılan düz kasa kamyonlardan oluşmaktadır. Rusya, İran ve Türkiye arasında yapılan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşması kapsamında, Türkiye tarafından İdlib eyaleti çevresinde toplam 12 adet gözetleme noktası tesis edilmiştir.

Al Jazeera muhabiri Sinem Köseoğlu’nun İstanbul’dan bildirdiğine göre Türkiye, Saraqib bölgesinde bulunan bir gözetleme noktasını takviye maksadıyla askeri konvoyu bölgeye göndermiştir. Köseoğlu’nun bildirdiğine göre; Suriye rejim kuvvetleri İdlib eyaletinde güneyden kuzeye doğru ilerlerken şimdiden üç Türk gözlem noktası Assad’ın askerleri tarafından çevrilmiş durumdadır.

Bölgede sivilleri evlerini terk ederek kuzeye doğru kaçışları da sürmektedir. Gönderilen askeri konvoyun maksadı yeni bir askeri gözlem noktası tesis ederek Assad’ın rejim güçlerinin kuzeye doğru ilerlemesini durdurmaktır.

İdlib eyaletinde yaklaşık olarak üç milyon insan yaşamaktadır ve bunların ç0ğu halen süren iç savaş nedeniyle Suriye’nin diğer bölgelerinden bu eyalete göç etmek zorunda kalan mültecilerdir. Birleşmiş Milletler verilerine göre; Suriye’nin kuzeybatısında çoğunluğu kadınlar ve çocuklar olmak üzere yaklaşık 390.000 insan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmıştır.

Türkiye, 3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmakta ve yeni bir mülteci akınından endişe duymaktadır.

Suriye yönetimi ve asıl müttefiki olan Rusya, 2018 tarihli bir gerilimi azaltma anlaşmasıyla uyumlu olarak, teröristleri bölgeden sürüp atmak maksadıyla; İdlib eyaletinde askeri operasyonları aralıksız olarak sürdürmektedir.

Eski bir El-Kaide bağlantısı olan ve Rusya ile Türkiye tarafından terör organizasyonu olarak kabul edilen Hay’et Tahrir al-Sham (HTS), İdlib eyaletinin büyük bir kısmını kontrolü altında tutmaktadır.

Rusya ve Türkiye, Ankara tarafından terörist olarak nitelendirilen Kürt savaşçılara yönelik bir operasyonun ardından, Suriye’nin kuzeybatısında güvenli bölge olarak adlandırılan ayrı bir alanının sınırlarını belirlemek için geçtiğimiz yıl işbirliği yapmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Al Jazeera yayın kuruluşunun görüş ve iddialarını yansıtmaktadır.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Grubuna göre karşılıklı top atışları Saraqib kasabası yakınlarında meydana gelmiştir. Grup tarafından yapılan açıklamada Türk birliklerinin İdlib, Latakia ve Hama bölgelerine yaptığı top atışları sonucu toplam 13 Suriye askerinin öldüğü ifade edilmiştir.

Ukrayna’ya yaptığı resmi ziyaret öncesi açıklamalar yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘‘Türkiye’nin kararlılığını test etmeye kalkanlar hatalarını anlayacaklar’’ ifadelerini kullanmıştır. Kaynak: AP     

Bununla birlikte, Suriye devlet haber ajansı SANA tarafından yapılan açıklamada hükümet güçlerinin Saraqib kasabasına giden yolda iki köyü daha ele geçirdiği ifade edilmiştir. Yapılan açıklamada Suriye ordusunun isyancıları takip ettiği, dört Türk askerinin öldürüldüğü, dokuzunun yaralandığı, fakat Suriye güçlerinde herhangi bir kayıp yaşanmadığı iddia edilmiştir.

Rusya Savunma Bakanı yaptığı açıklamada Türkiye’nin İdlib eyaletinde geceleyin icra ettiği birlik hareketleri konusunda Rus ordusunu ikaz etmediği ve Türk askerlerinin, Suriye hükümet kuvvetleri tarafından, Saraqib kasabası batısındaki El Kaide bağlantılı teröristlere açılan ateşin altında kaldığı ifade edilmiştir.

İdlib eyaleti üzerindeki hava sahasını kontrol eden Rus ordusu, Pazar günü icra edilen saldırılarda Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasına asla girmediğini açıklamıştır. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da yaptığı açıklamada Rus ordusunun Suriye’de Türk paydaşları ile sürekli temas halinde olduklarını dile getirmiştir.

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Önceki Makale  Siyaset & Ahlak

 

 

Syrian government shelling kills four Turkish soldiers in Idlib

Four Turkish soldiers have been killed in shelling by Syrian government forces in northwest Syria’s Idlib region, according to Turkey’s defence ministry. The attack on Monday also left nine soldiers wounded, one of them seriously. More: The ministry said Turkish forces retaliated against the attack and destroyed targets in the Idlib region, the last rebel-held stronghold in war-torn Syria.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Köşe Yazarlarımız
Rusya S-400’leri Vermeyebilir mi? Putin-Erdoğan Anlaşması Suya Düştü   Türkleri, stratejik maksatlarla Rus yapımı S-400 hava savunma füzeleri ile silahlandırmak Kremlin’in bir taktiği ise, Türklerin Rus çıkarlarına hizmet edebileceği beklentisinin...
Nükleer Enerji Alanında Rusya Bir Süper Güçtür   Rusya hiçbir şey yapmıyor mu? Rusya aslında...
Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor   Defence Blog, 30 Kasım 2018 Derleyen: Ercan Caner, Sun...
Hava El Yapımı Patlayıcı Düzenekleri Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş Eğitimi   Yazar: Patrick Tucker,...
Erdoğan, İdlib Konusunda Putin’in Sevgisini Kazanamadı Rusya, Sultanın Teröristlerini Ezmeye Kararlı Yaklaşan İdlib Savaşı, aynı...
  Türkiye Neden Suriye’de? Kaybedenler mi? Kaybedenler kulübünde ise savaşta insanlarını cepheye süren ülkeler olacaktır, böylesine stratejik seviyede oyunların oynandığı bir savaşta kaybedenler her zamanki gibi öncelikle sivil halk ve...
Suriye ve ABD Demokrasisi   Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 15 Ekim 2019 İkinci Dünya...
Türk Askerleri Kuşatıldı mı? İdlib Çıkmazı Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye Arap Ordusu, Astana anlaşmalarının...
Barış Koridoru mu? Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ağustos 2019 Türk...
Bağımsız Kürt Devletine Giden Yol mu? Güvenli Bölgede Anlaşmazlık Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15...
Fırat’ın Doğusunu Aydınlatan Gerçek: “Batı Asya İttifakı”   Berk ÖZER, USMER Yürütme Kurulu Üyesi, Sun savunma Net, 21 Kasım 2018   Harita: MR online ABD‘de Trump yönetiminin İran‘a yönelik yaptırımlarının...
Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları   Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların...
Suudi Hanedanlığının Maceraları ‘‘Siz küçük, çekik gözlü, kırmızı yüzlü, basık burunlu, çehreleri sanki örs üzerinde...
Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı Suudi Arabistan Veliaht...
Araplar Neden Suriye’de Bizi İstemiyorlar?  Bizim özgürlüklerimizden nefret etmiyorlar. Kendi ülkelerinde petrol için ideallerimize ihanet...
Anne ben ölüyorum… Yürekleri Parçalayan Son Mektup   Yazar: Yaron Steinbuch, NEW YORK POST, 25 Ekim 2019 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ekim 2019   Vietnamlı 26 yaşındaki...
Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı? Sun Savunma Net...
Vatikan Günlükleri Brezilyalı Şeytan Çıkaran Gizli Katolik Tarikat Şeytanla Anlaştı Çocuklara günah çıkarma odalarında tecavüz...
Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor 23 Ekim, 2017 Çeviren: Ercan Caner,...
Sanat ve Cinsel Taciz Modern Rusya’nın sanatçıları, istismar edilen bir kadın oyuncu tarafından açılan tek...
Popüler Konular
  Coronavirus: Neden Şimdi Harekete Geçme Zamanı?   Politikacılar, toplum liderleri ve iş dünyasının patronları: Neyi ne zaman yapmalısınız Yazar: Tomas Pueyo, Medium, 11 Mart 2020 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mart 2020   Coronavirus hakkında bütün olup...
Kalpsiz, Soysuz, Arsız, Vicdansız, Ahlaksız, Beyinsiz Köpek Sen! Harbiyelilere Nutuk Okumayı yasaklayan zihniyetin mücahidi olup, ‘‘Okuyanı görürsem örgütçü diye okuldan atarım’’ diyebilecek kadar konuyu ileri götürebilen bukalemun ruhlu, her dönemin adamı, kaypak bir köpeksin! Ersel Şimşek, 17 Nisan 2019 Çünkü...
“Abdullah Öcalan… Memlekete hoş geldin” Gerçek Bir Kahramanın Aziz Hatırasına Yazar: Yılmaz Özdil Allah yardımcımız olsun.” Özel uçağa bindiler. Antalya’ya gittiler. Karpuzkaldıran askeri tesislerine yerleştiler. Uçağın kuyruğundaki Türk Bayrağı ve kimliğini gösteren işaretler kapatıldı. Üç gün sonra, vakit tamam… Tekrar...
TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 3 Haziran 2018   Çin gezimin bugünkü bölümünde görmeyi hep hayal ettiğim bir yeri ziyaret edeceğim. Son derece önemli bir tarihi buluntu. Bulunduğu zaman kendisinden çok...
“Büyük İsrail”: Orta Doğu için Siyonist Plan Kanlı “Oded Yinon Planı” Tam Metni Yazar: Oded Yinon, Kudüs, Şubat 1982                                        Önsöz: Michael Chossudovsky, 6 Eylül 2015 Yayıncı: Khalil Nakhleh, Belmont, Massachusetts, 23 Temmuz 1982 İbranice-İngilizce Çeviri: Israel Shahak, 13 Haziran 1982...
Keskin Nişancılar ve Silahları   Keskin nişancılar özel olarak seçilen ve yetiştirilen askerlerdir, bütün dünyada eğitimlerine ayrı bir önem verilir ve teorik/pratik eğitim esnasında aşağıdaki özellikler nişancılara kazandırılır: Asla belirli bir yerde uzun süre kalmazlar, Hiç beklenmedik yerlerden ateş edebilirler,...
Yunanistan Bağımsızlık Savaşının Kısa Tarihi Tarihi bilmeyenler onu tekrarlamaya mahkûmdur.  Edmund Burke Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Nisan 2018 Yunan Bağımsızlık Savaşı (1821-1829), Yunanlılar tarafından Osmanlı İmparatorluğundan bağımsızlıklarını kazanmak maksadıyla başlatılan, uzun ve kanlı savaşlar sonunda, Avrupalı Büyük...
Devamını oku:
Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller   Kenan Yelken,...

Trump NATO’dan çıkmak mı istiyor?

Trump NATO’dan çıkmak mı istiyor?   Yazarlar: Julian E. Barnes...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Haftanın tüm iğneleri toplumu kutuplaştırıp insanları birbirine...

TRUMP VE IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ

Tekno barbar diktatör Donald Trump Kaynak: theconservativetreehouse.com TRUMP VE IŞİD...

FBI Tarafından Evi ve Ofisi Basılan Trump’ın Avukatı Mahkeme Önünde

FBI Tarafından Evi ve Ofisi Basılan Trump’ın Avukatı Mahkeme Önünde...

Kapat