Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Başkan Donald J. Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arasındaki Telefon Konuşması Metni

Beyaz Ev

Basın Sekreterliği Ofisi, 24 Ocak 2018

Başkan Donald J. Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Arasındaki Telefon Konuşması Metni

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ocak 2018

Başkan Donald J. Trump bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapmıştır. Başkan Trump; Afrin, Suriye’de artan şiddet ve Suriye’deki ortak hedeflerimizin altını oyan riskler ile ilgili endişelerini aktarmıştır. Başkan, Türkiye’yi gerilimi düşürme, askeri faaliyetlerini sınırlandırma ve sivil kayıplarından kaçınma ile yurtlarından olmuş insan ve mülteci sayısındaki artışlar konularında uyarmıştır. Başkan Trump, Türkiye’yi dikkatli hareket etmeye davet etmiş, Türk ve Amerikan kuvvetleri arasında çatışma riski yaratabilecek herhangi bir faaliyetten kaçınması yönünde uyarmıştır. Başkan, her iki ulusun da bütün imkanları ile ortak hedef olan ISIS’in kalıcı yenilgisi üzerine odaklanması gerektiğini tekrar dile getirmiştir. Ve her iki lider de ISIS terör örgütünün halen devam etmekte olan yenilgisi sonrasında, 100.000’den fazla Suriyeli mültecinin ülkelerine dönmesi hakkında memnuniyetlerini dile getirmiş ve insanların evlerine dönmeleri için iş birliğini sürdürmeye söz vermişlerdir.

Başkan Trump, Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini çözmek için daha yakın iki taraflı iş birliği talebinde bulunmuştur. Liderler, Türkiye dahil komşularına hiçbir tehdit oluşturmayan birleşmiş bir Suriye’nin istikrarına olan ihtiyacı görüşmüşlerdir. Başkan Trump bunun yanı sıra; Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemler ile Birleşik Devletler vatandaşlarının ve yerel çalışanlarının Türkiye’de uzayan OHAL kapsamında gözaltında tutulmaları hakkında da endişelerini dile getirmiştir. İki lider, özellikle bölgesel istikrarı sağlamak ve ISIS, Kürdistan İşçi Partisi (PKK), El Kaide ve İran destekli terör dahil, terörizmin bütün formlarına karşı savaşma olmak üzere, Birleşik Devletler ile Türkiye arasındaki stratejik iş birliğini iyileştirme sözü vermişlerdir.

Çevirenin Notları: İki lider arasındaki telefon görüşmesinin, Beyaz Ev Basın Sekreterliği tarafından yayınlanan metni aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Aşağıda; Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından iki lider arasındaki görüşmeye dair yapılan açıklama yer almaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır.


Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde durulmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Şehir Savaşlarında Hayatta Kalmanın On Altın Kuralı

Şehir Savaşlarında Hayatta Kalmanın On Altın Kuralı Ercan Caner, SunSavunma.Net,...

Putin’den İlginç Açıklama: Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Tamamı Yakında Suriye’den Çekilecek

Putin’den İlginç Açıklama: Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Tamamı Yakında Suriye’den Çekilecek  ...

Darbe Üssü Akıncı’da ‘‘Şok’’ Parmak İzleri

Darbe Üssü Akıncı’da ‘‘Şok’’ Parmak İzleri   Müyesser Yıldız, Sincan...

Entegre Durumsal Farkındalık ve Görev Kontrol Sistemi

Entegre Durumsal Farkındalık ve Görev Kontrol Sistemi Nett Warrior muharebe...

YÖNETİLEMEYEN TÜRKİYE

YÖNETİLEMEYEN TÜRKİYE Yazar: Naci Beştepe, Sun Savunma Net, 29 Aralık...

Kapat