25° Açık

SURİYE DURUM RAPORU

GÜNCEL POLİTİKA - 16 Aralık 2016 19:55 A A

Halep kentinde tahliye için bekleyen otobüsler

SURİYE DURUM RAPORU

Yazar: Chris Kozak

Çeviren: Ercan Caner, 16 Aralık 2016

Muhalif güçler 13 Aralık 2016 günü, Türkiye ile Rusya arasındaki karşılıklı görüşmeler sonrasında Doğu Halep’te kalan mevziilerini tahliye etmek için ateşkesi kabul ettiler. Antlaşmaya göre, Doğu Halep’i terk etmek isteyen bütün muhalif güçler ve siviller Batı Halep’e tahliye edilecekler. 14 Aralık günü başlaması planlanan tahliyeler, İran’ın Şiilerin çoğunlukta olduğu İdlib eyaletinde bulunan kuşatma altındaki Fu’ah ve Kefreya’dan da tahliyelerin eş zamanlı olarak başlatılması yönündeki son dakika şartlarını ileri sürmesi nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Antlaşmanın uygulanmasına 15 Aralık günü devam edilmiş ve Fu’ah ve Kefraya’nın yanı sıra Halep’ten de tıbbi tahliyeler gerçekleştirilmiştir.

Bu arada IŞİD, rejim yanlısı kuvvetler ile yapılan çarpışmaların ardından, Rusya’nın sağladığı ağır hava desteğine rağmen, 11 Aralık günü, Doğu Humus Eyaletinde bulunan Palmyra’ı tekrar ele geçirmiştir. Palmyra’nın düşmesi Mayıs 2016 tarihinden bugüne kadar Irak ve Suriye’de IŞİD’in eline geçen ilk büyük kenttir ve IŞİD terör örgütünün, koalisyon kuvvetleri tarafından Ar-Raqqa ve Mosul kentlerinde ağır bir baskıya maruz kalsa da, düşmanlarının zayıf taraflarını istismar eden büyük operasyonlara komuta, kontrol ve kaynak  ayırma kabiliyetinde olduğunun en büyük ispatıdır. IŞİD terör örgütünün Palmyra’daki başarısı, Doğu Halep’te muhalif güçlere karşı kazandıkları zaferlere rağmen rejim yanlısı kuvvetlerin kıırılganlığını da göstermektedir.

Suriye Haber Ajansının bildirdiğine göre 4.000’den fazla IŞİD savaşçısı çok yönlü olarak başlattıkları saldırı sonrasında tarihi antik kenti yeniden ele geçirmeyi başarmışlardır. Rus savaş jetlerinin desteğine rağmen rejim yanlısı kuvvetler kenti korumakta başarılı olamamış ve geri çekilmiştir. Tanklarla desteklenen IŞİD militanları, Rus savaş jetlerinin bütün gece devam eden hava saldırılarında 300 kadar kayıp vermelerine rağmen kentin kontrolünü tamamen ele geçirmeyi başarmışlardır.

Savaş  öncesinde yılda 300.000 turist tarafından ziyaret edilen tarihi kent Palmyra Foto: AFP

Homs kenti valisi Talal al-Barazi, Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada tarihi kentin yeniden IŞİD terör örgütünün eline geçtiğini doğrulamış ve rejim yanlısı güçlerin kenti  geri almak için ellerinden gelen bütün gayreti  gösterdiklerini ifade etmiştir.


Irak ve Suriye’de ağır kayıplara uğrayan ve 2015 yılında kontrol ettiği toprakların % 14’ünü, 2016 yılında ise % 12’sini kaybeden IŞİD terör örgütünün yaptığı saldırıda başarılı olmasının nedenlerinin başında Raqqa ve Deir Az-zor’dan yaptığı önemli orandaki  kuvvet kaydırmaları gelmektedir.

Kaynak: Institute for the Study of War, LiveUAMap, Güncellenme Tarihi: Kasım 2016

Harita, Kasım 2016 tarihi itibarıyla Suriye’deki son askeri durumu göstermektedir. Assad, Halep’te muhalifleri  yenerek kenti terk etmeye mecbur bırakırken, Raqqa ve Deir Az-zor ve Mosul’da zor günler yaşayan, rejim yanlısı güçler, koalisyon kuvvetleri ve Kürt unsurlar, Irak’tan Şii gönüllüler, Özgür Suriye Ordusu ile İran Devrim Muhafızlarının yurt dışında görev yapan birliklerinin karşısında sıkışan IŞİD terör örgütünün Rus savaş jetlerinin sabaha kadar süren saldırılarına ve ağır kayıp vermesine rağmen Palmyra kentini ele geçirebildiği önümüzdeki günlerde Suriye’de çok farklı gelişmelerin olacağının bir göstergesidir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 19:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Donald Trump – Seçimde Yasa Dışı Milyonlarca Oy Kullanıldı ABD Başkanlık Seçimlerinde Hile!

Donald Trump - Seçimde Yasa Dışı Milyonlarca Oy Kullanıldı ABD...

Aç Sanatçı

Aç Sanatçı Yaptığı 5 milyon dolar değerindeki 18 ayar altın...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   AHLAK Bahçeli, hakkında dava açıldığı için Mansur...

Doğu Akdeniz’de Gerçek Hasmımız Kim?

Doğu Akdeniz’de Gerçek Hasmımız Kim?   Osman Başıbüyük, Sun savunma...

Albert Einstein – 135’inci Doğum Yılı

Albert Einstein – 135’inci Doğum Yılı Onları yarattığımız zamandaki aynı...

Kapat