Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

DERHAL SERBEST BIRAKIN!

Osman Kavala

DERHAL SERBEST BIRAKIN!

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Şubat 2021

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından 10 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklama aşağıdadır:

 

Birleşik Devletler bir kez daha Türkiye’ye Osman Kavala’yı derhal serbest bırakma çağrısında bulunmaktadır. Kavala’ya yöneltilen sahte suçlamalar, halen süren tutukluluk hali ve aleyhine açılan davaların birleştirilmesi dâhil yoluyla duruşmasının sonuçlanmasında devam eden gecikmeler hukukun üstünlüğü ilkesi ve demokrasiyi baltalamaktadır. Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uymaya ve iç hukuku ile uluslararası yükümlülükler gereği davaya adil, şeffaf ve süratli bir çözüm bulmaya çağırıyoruz.

 

Ayrıca Birleşik Devletler vatandaşı Dr. Henri Barkey’in haksız yere bu davaya dâhil edilmesini de endişeyle izliyoruz. Dr. Barkey’e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğuna inanıyor ve Türkiye’ye onun davasını adil, şeffaf ve süratli bir şekilde çözmeye çağırıyoruz.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Osman Kavala’ya İlişkin Açıklaması Hakkındaki Soruya Cevabı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

 

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

 

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

 

Önceki Makale  BU KEZ DE 28 ŞUBAT SANIKLARINDAN YARGITAY'A BİR BAVUL DOLUSU DOKÜMAN...

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

‘‘FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı’’ diyen sonra da ‘‘Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi’’ diyen Süleyman Soylu.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nı şiddetle kınıyor ve sabırlı olmaya ve Türk adaletine güvenmeye davet ediyorum. Türk adaleti; Rahip Andrew Brunson davasında, nasıl hiçbir etki altında kalmadan rahibin salıverilmesi kararını vermiş ise, Osman Kavala ve Dr. Henri Barkey’in de suçsuz olduklarının anlaşılması durumunda salıverileceklerine hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Hiç kimse Türk yargı sistemine ayar vermeye kalkmasın! Türkiye muz cumhuriyeti değildir…

 

Son günlerde DERHAL-IMMEDIATELY lafını çok sık kullanan Amerikan yeni yönetiminin Türkiye’ye yaklaşımına da dikkat çekmek istiyorum. Libya konusunda da ‘‘Derhal Libya’yı Terk Edin’’ başlıklı yazıyı Sun Savunma Net sitesinden okuyabilirsiniz. Kurumsal olduğunu iddia eden yeni yönetimi Türkiye’ye karşı söylemlerinde dikkatli olmaya davet ediyorum…

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
E.Tümamiral Soner Polat vefat etti

  Fetullahçı Terör Örgütünün hedef aldığı isimlerden olan Amiral Soner...

Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor

Kimsesizler Mezarlığı Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor   Çoğunluğu, morglarda...

SÖZDE NEDEN!

SÖZDE NEDEN! Her şeyi erteleyebilirsiniz, fakat zaman asla ertelemez ve...

Birleşik Devletler Ordusu Yurtdışı Seyahat Kısıtlamaları

Birleşik Devletler Ordusu Yurtdışı Seyahat Kısıtlamaları Ercan Caner, Sun Savunma...

Suriye’de Güvenli Bölgeler

Suriye’de Güvenli Bölgeler Yazar: David L. Phillips Çeviren: Ercan Caner,...

Kapat