Açık

Savaş Uçağı Mezarlığı

GÜNCEL POLİTİKA - 17 Ekim 2016 08:31 A A

Savaş Uçağı Mezarlığı

 Kaybolan 50 Alman Focke-Wulf Savaş Uçağı

  

  • Amatör bir havacılık tutkunu Türk hava üssü altında gömülü olan 50 Nazi savaş uçağı bulduğuna inanıyor.
  • Focke-Wulf FW-190 Würger[1] modeli savaş uçakları 1943 yılında Hitler tarafından demir ve krom karşılığında Türkiye’ye verilmişti.
  • İkinci Dünya Savaşı sonunda Washington, uçakların ABD imali hava araçlarıyla değiştirilmesi yönünde Ankara’ya baskı yapmıştır.
  • Uluhan Hasdal, imha edilmek yerine, savaş uçaklarının sökülerek gelecekte kullanılmak için gömüldüklerine inanıyor.

Yazar: DARREN BOYLE – MAILONLINE,
YAYIN TARİHİ:  15 Ekim 2016 |
GÜNCELLENME TARİHİ. 15 Ekim 2016

Çeviren: Ercan Caner

Bir Türk havacılık tutkunu, İkinci Dünya savaşı sonrasında, Ankara ile ABD arasında yapılan gizli bir antlaşma nedeniyle bir pistin altına gömülen, 50 adet Nazi savaş uçağının gizli yerini bulduğuna inanıyor.

Bir Türk tarihçisine göre Naziler tarafından Türkiye’ye 71 adet savaş uçağı verilmiş ve bunların 50 adedi savaş sonunda askeri bir üssün altına gömülmüştür.

Focke-Wulf FW-190 Würger modeli savaş uçakları gelişmiş ve hafif hava araçlarıdır ve İkinci Dünya Savaşında, efsanevi Spitfire uçaklarına karşı Almanlar tarafından büyük bir etkinlikle kullanılmışlardır.


focke-wulf-fw-190

1943 yılında Adolf Hitler fotoğrafta görülene benzer 71 adet Focke-Wulf FW-190 hava aracını demir ve krom karşılığı Türkiye’ye vermiştir.

fw-190-ingiliz-spitfire

FW-190 (sağda) İngiliz Hava Kuvvetlerine ait bir Spitfire uçağını takip ederken, Haziran 1942, İngiliz kıyıları.

nazi-ucaklari

Türkiye, savaşın ilk yıllarında dikkatli bir siyaset yürütmüş, Nazilere ham madde karşılarken müttefiklerle de görüşmelerine devam etmiş ve savaşın sonlarına doğru Hitler’e karşı savaşmak üzere koalisyon güçlerine katılmıştır.

fw-190

Savaşın sonunda ABD hükümeti, Ankara’dan FW-190 uçaklarını imha etmesini ve yerlerine ABD uçakları almasını talep etmiştir.

uluhan-hasdal

Havacılık tarihçisi Uluhan Hasdal, uçakların imha edilme yerine en azından 50 adedinin dikkatli bir şekilde sökülerek Kayseri şehrinin merkezinde eski bir hava alanının altına sonradan kullanılmak üzere gömüldüğüne inanıyor.

kayseride-gomulen-ucaklar

Bununla beraber jet savaş uçağı devrinin başlaması ve üzerinden zaman geçtiğinden uçakların günümüze kadar unutulduğunu düşünüyor.

İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru Türkiye müttefiklere yakınlaşır. ABD sona erdiğinde Türkiye’nin Almanların verdiği uçakları imha etmesini ve yerlerine ABD savaş uçaklarını tedarik etmesini talep eder. Bazı uzmanlar uçakların 1947 yılında Ankara ile Washington arasında imzalanan bir antlaşmaya göre sökülerek hurda olarak satıldıklarına inanmaktadırlar.

Ve 50 adet savaş uçağı ortadan kaybolur, Hasdal uçakların imha edilmek yerine dikkatli bir şekilde sökülerek yağ emdirilmiş bezlerle sarılarak gelecekte kullanma olasılığı göz önüne alınarak yeraltına gömüldüklerine inanmaktadır.

Bununla beraber jet savaş uçağı çağının başlaması ve radyal motorlu hava araçlarının artık askeri değerinin kalmaması nedeniyle FW-190 modeli savaş uçakları yeraltında unutulmuşlardır.

Hasdal, savaş uçaklarının dikkatli bir şekilde sökülerek depolanmaları nedeniyle bazılarının tekrar uçabileceklerine inanmaktadır. Havacılık tutkunu Hasdal Türk hükümetinden geçen yıl savaş uçaklarını gömüldükleri yerden çıkarmak için izin talebinde bulunmuş fakat çok büyük bürokratik engellerle karşılaşmıştır. Kazının başlaması son başarısız askeri darbe girişimi nedeniyle ertelenmiştir.

Bununla beraber Hasdal, savaş uçaklarının kesin yerini tespit ettiğinden emindir ve metal detektörden aldığı verilerin bunun en büyük kanıtı olduğuna inanmaktadır. Hasdal’ın ifadesine göre uçaklar sağlam bir şekilde imal edildiklerinden yeraltında 70 yıl kalmalarına rağmen hala kullanılabilirler.

İstanbul’da bulunan Hisart Canlı Tarih Müzesinin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yeraltından çıkarılacak savaş uçaklarını müzede sergilemek istediğini ifade etmektedir.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3839195/A-warplane-graveyard-50-German-Focke-Wulfs-disappeared-WWII-wrapped-sheets-buried-old-Turkish-airport.html#ixzz4NIN9vxd7
[1] Örümcek Kuşu – Dünyanın en vahşi kuşlarından bir tanesidir. Diğer kuşlar, fareler, kurbağalar, kertenkeleler ve çekirgelerden oluşan avlarını boyunlarına saldırarak öldürdükten sonra dikenlere takarak hareketsiz hale getirir ve yer. Aç olmadığı zamanlarda da öldüren çok başarılı bir avcı kuştur.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Muhteşem Erdoğan'ın Megalomanisi
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 08:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: