Site Rengi

Sun Savunma Haber

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç

Ayrıntıları

 

Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürgün edilmeleridir. Bu, onların dünyada uğradıkları aşağılayıcı cezadır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır. Maide 33. Diyanet İşleri Başkanlığı Tefsiri.

 

Yazar: Meira Svirsky, CLARION Project, 18 Ekim 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Ekim 2018

 

Suudi veliaht prensi Mohammed bin Salman gibi giyinen bir protestocu, Suudi yönetimi tarafından öldürüldüğüne inanılan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini kınarken Foto: Jim Watson/AFP/Getty Images

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudiler tarafından krallığın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili kan donduran ayrıntılar ortaya çıktıkça, siyasi ve finansal meseleler Amerika’nın göstermeyi planladığı herhangi bir tepkiyi güçleştirmektedir.

Siyasi açıdan Suudi Arabistan, Başkan Donald Trump’ın İran’ı izole etme ve mollaları dize getirme stratejisinin çok önemli bir parçasıdır. Krallık bunun yanı sıra Amerika’nın Orta Doğu’daki nüfuzunu yükseltme ve sadece İran’ı değil,  müttefikleri Rusya ve Türkiye’yi de devre dışında bırakmayı hedefleyen Suudi-İsrail-Birleşik Devletler ittifakının da ana oyuncularından bir tanesidir. Bu ittifakı zayıflatan herhangi bir tepki ister istemez İran, Rusya, Türkiye’ye yani bu tehlikeli ittifaka güç kazandıracaktır. Birleşik Devletler’in bunun olmasını istediği şüphelidir.

Suudi Arabistan, Trump’ın bugüne kadar başarılı ekonomik programına büyük zararlar verme imkân ve kabiliyeti ile Birleşik Devletler ekonomisinde ustalıkla kullandığı muazzam bir rol oynamaktadır. Bu, Suudilere yöneltilen suçlamalara nasıl tepki gösterileceğine karar verilirken Trump’ın kesinlikle almak istemeyeceği diğer bir risktir.

 

Suudi Arabistan veliaht prensi Mohammed bin Salman Foto: Amir Levy/Reuters

 

Olayla ilgili bilinmeyen ayrıntılar var ve bu hikâyenin nasıl sonuçlanacağı da bilinmiyor, fakat Kaşıkçı’nın da ana akım medyasının lanse ettiği gibi basit bir muhalif gazeteci olmadığı da açıktır.

Kaşıkçı’nın neden Suudi siyasi elitlerinin hedefi haline geldiği konusunda bazı şeyler biliyoruz. Kaşıkçı, Suudi rejimini sözünü esirgemeden eleştiren bir muhaliftir. Müslüman Kardeşler ve bu terör örgütünün, mevcut yönetimi devirmeyi hedefleyen Suudi Arabistan İslamcı politikasının son derece kararlı bir destekçisidir. Şiddetli bir İsrail aleyhtarıdır ve Filistin uzlaşmazlığını da kışkırtmaktadır.

Almanya’nın önde gelen basın kuruluşlarından Die Welt, gazeteciliğin, aslında Suudi istihbaratının üst düzey bir ajanı, Osama bin Laden’in yakın arkadaşı ve ünlü silah tüccarı Adnan Kaşıkçı’nın yeğeni olan Kaşıkçı için bir kılıf olduğu haberini yayınlamıştır.

Belki de ikili bir ajan olmuştu. Mevcut Suudi yönetimine de kesinlikle ihanet etmişti. Suudi Arabistan birkaç gün önce medyada dolaşan Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili ‘‘çok korkunç bir şekilde yanlış yerlere giden bir soruşturma’’  masalını büyük bir olasılıkla değiştirecek gibi görünmektedir. Türklerin iddia ettikleri ses kayıtlarına göre; Kaşıkçı konsolosluğa girdikten dakikalar sonra önce parmakları kesilmiş, sonra kafası kesilmiş ve en sonunda da bedeni küçük parçalara ayrılarak öldürülmüştür.

Amerika’nın en büyük müttefiklerinden bir tanesi tarafından gerçekleştirilen tüyler ürpertici şeyler.

Hâlâ yanıtlanmayan bir soru var: Trump, aynı derecede zalim bir ortakla yatağa girmek zorunda kalmadan, Amerika’nın ekonomisini ve fanatik İran rejimini yıkmayı hedefleyen zahmete değer politik gündemini nasıl kurtaracak?

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Gory Details of Khashoggi Murder Complicate US Response | Clarion Project

As gory details emerge confirming the murder of Saudi journalist Jamal Khashoggi at the hand of the Saudis in the kingdom’s consulate in Istanbul, political and financial matters complicate any response America may be contemplating as confirmation of the murder is all but a given.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    Olay gününün detayları..
    Olay günü Cemal Kaşıkçı, kayıtlarda olduğu gibi 13.15’de konsolosluğa girer. Girer girmez o sabah Suudi Arabistan’dan üç özel uçak ile gelen 15 kişilik ekip ve konsolosluktaki üç kişi hemen Kaşıkçı’yı boğar ve parçalara ayırır. Ses kayıtların göre bu işin bitmesi toplam 20 dakika sürdü. Kaşıkçının nişanlısı ancak 16.45’de yakın dostlarını onlar da Türk yetkilileri arar. Saat 17.15-17.30 arası Türk güvenlik güçleri olayı araştırmak için hareketlendiği saatlerde cinayeti işleyen 15 kişilik ekip geldikleri üç uçağa binerek 17.30’da İstanbul’dan üç ayrı istikamete havalanırlar.

  2. Ercan Caner dedi ki:

    Karar verildi. Beş kafa kılıçla kesilecek.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark

Hidrojen ve Atom Bombaları Arasındaki Fark Uzmanlara göre, iki bomba...

Yine Boeing

YİNE BOEING!   Boeing Firması yaptığı açıklamada durumdan haberdar olduğunu...

Hava Ambulans Çalışanları Derneği

‘‘Birlikten Kuvvet doğar!’’ Hava Ambulans Çalışanları Derneği Yazan: Ercan Caner,...

FİLO YÖNETİMİNDE ÖNLEYİCİ BAKIM

FİLO YÖNETİMİNDE ÖNLEYİCİ BAKIM Yazarlar: John Worth ve Garry Davies,...

Kapat