18° Parçalı bulutlu

Québec – Camiye Terör Saldırısında Altı Ölü

AMERİKA - 1 Şubat 2017 19:57 A A

Québec – Camiye Terör Saldırısında Altı Ölü

Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 30 Ocak 2017

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’nın mülteci programını askıya aldığını ve yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişlerinin geçici olarak yasaklandığını açıklamasının ardından, Kanada Başbakanı Trudeau ülkesinin mültecileri kabul edeceği açıklamasını yapmıştı, camiye saldırı bu açıklama sonrasında gerçekleştirildi.

Camiye yapılan saldırıda altı kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi de yaralandı. Kanada başbakanı olayı bir terör saldırısı olarak tanımladı. İslami kültür merkezine yapılan saldırı iddialara göre akşam namazı esnasında üç kişi tarafından gerçekleştirildi.

Bir polis sözcüsü iki kişinin tutuklandığını ve üçüncü bir kişininin hala aranmakta olduğunu bildirdi. Le Soleil’in görgü tanıklarına dayanarak bildirdiğine göre, saldırganlardan bir tanesi AK-47 tüfeği taşımaktadır ve bir görgü  tanığının ifadesine göre de maske takan saldırganlar ateş ederken ‘‘Allahu Ekber’’ diye bağırmaktadır.

Trudeau yaptığı  açıklamada çeşitliliğin güçleri olduğunu belirterek dini hoşgörünün Kanadalıların özellikleri olduğunu vurgulayarak bu anlamsız saldırıyı kınamıştır.

Polisin bildirdiğine göre saldırıda hayatlarını kaybedenler 35-70 yaşları arasındadır. Saldırı esnasında camide 50’den fazla insan bulunmaktadır. Saldırı esnasında camide olmayan cami başkanı Mohamed Yangui akşam namazlarında insanlardan çılgınca aramalar aldığını söyleyerek olayı barbarlık olarak nitelendirmiştir.


2016 yılı Ramazan ayında caminin önüne, üzerinde ‘‘Afiyet Olsun’’ yazan kesik bir domuz başı hediye paketi  yapılarak bırakılmıştır. Quebec İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan fakat henüz yayınlanmayan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Quebec halkının neredeyse yarısı dinlere karşı olumsuz bir görüşe sahiptir, fakat dinlere olan olumsuz yaklaşım oranı aynı değildir. Quebec halkının sadece % 5.5’i Hristiyan haçı görmekten hoşlanmadığını ifade ederken, % 48.9’u Müslüman peçeleri görmekten nefret ettiklerini açıklamışlardır.

Quebec’te camilerin kapısına bırakılan poster.

İslamafobi Kanada’da, özellikle son yıllarda Müslüman kadınların peçe takmasının yasaklanmasıyla ilgili politik tartışmaların sürdüğü bir ortamda oldukça artmıştır. 2013 yılında, Saguenay bölgesinde polisin bir camide yaptığı soruşturmada yerlere domuz kanı olduğuna inanılan kan dökülmüştür. Ontario’da bir cami  de 2015 yılında ateşe verilmiştir.

Çevirenin Notları: Bu nefret suçunu kınıyorum. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.theguardian.com/world/2017/jan/30/quebec-mosque-shooting-canada-deaths

 

Önceki Makale  Almanya’dan Türkiye’ye Bir Bakış

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
AMERİKA - 19:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: