savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,1929
EURO
35,1090
ALTIN
2.514,76
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
20°C

Kral Deli Donald’ın Demir Leydileri İşbaşında

Kral Deli Donald’ın Demir Leydileri İşbaşında

Kral Deli Donald’ın

Demir Leydileri İşbaşında

 

Yazar: Ahmed Charai, Gatestone Institute, 24 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Mayıs 2018

Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel (sol) ve İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen.
Fotolar: Nielsen – World Economic Forum, Haspel – CIA

  • Eski İsrail Başbakanı Golda Meir’den, eski Mısır Devlet Başkanı Anwar Sadat’a: ‘‘Ülkenizde benden yaşlı kadın diye bahsettiğinizi biliyorum. Evet, ben bir büyükanneyim ve siz de bir büyükbabasınız. Ve bir büyük ebeveynden diğerine; ümit ederim ki gelecekte torunlarımız barışı öğrenecekler.’’
  • Birleşik Devletlerde iki kadın, güç merkezi olarak nitelendirilen istihbarat servislerinin başına getirildi: Gina Haspel ve Kirstjen Nielsen.
  • Bu atamalar, ABD’de kamu hizmetinin sürekliliğini göstermektedir ve başkanın mutlak hâkim olmadığının da bir göstergesidir; gerçek bir demokrasinin işaretidir.

Bazı Arap liderleri kısmen de olsa, eski Dışişleri Bakanları Madeleine Albright ve Condoleezza Rice için kullandıkları cinsiyetçi ve saygısız dil ile öne çıkmışlardır. Mısır Devlet Başkanı Anwar Sadat, Golda Meir’den ‘‘Yaşlı Kadın’’ diye bahsetmektedir. Sadat, Knesset’e geldiğinde aralarında geçen ünlü konuşmada, kameraların önünde Meir Sadat’a; ‘‘Ülkenizde benden yaşlı kadın diye bahsettiğinizi biliyorum. Evet, ben bir büyükanneyim ve siz de bir büyükbabasınız. Ve bir büyük ebeveynden diğerine; ümit ederim ki gelecekte torunlarımız barışı öğrenecekler’’ ifadelerini kullanmıştır.

Libya diktatörü Muammar Gaddafi de Condoleezza Rice’ı, biraz ürkütücü bir takıntı ile ‘‘Afrikalı Prenses’’ olarak adlandırmıştır.

Solda eski İsrail Başbakanı Golda Meir ve ona ‘‘Yaşlı kadın’’ diyen eski Mısır Devlet Başkanı Anwar Sadat

 

Birleşik Devletlerde iki kadın: Gina Haspel ve Kirstjen Nielsen, güç merkezi olarak nitelendirilen istihbarat servislerinin başına getirildiler.

Bakan Nielsen, 2.000 çalışanı olan İç Güvenlik Bakanlığının (DHS- Department of Homeland Security) başına getirildi. İç Güvenlik Bakanlığı, 9/11 sonrasında idari, acil durum yönetimi, gümrük, sınır koruma ve göçmenlik gibi ayrı branşların bir çatı altında toplanmasıyla kurulmuştur. Son derece önemli bir görevdir.

Langley, Virginia’da bulunan Birleşik Devletler Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), hayallerin ötesinde, dünyanın en iyi istihbarat teşkilatı olmayı sürdürmektedir ve bu nedenle Birleşik Devletler dış politikasında çok önemli bir araçtır. Gina Haspel, CIA direktörlüğüne getirilen ilk kadındır.

Bu atama kesinlikle bir ‘‘tersine ayrımcılık’’ sonucu değildir. Direktör Haspel sanki kamu hizmeti için doğmuş gibidir. Prestijli askeri West Point Akademisine katılmak istemiş fakat onun zamanında kadınlar alınmadığı için bu isteğini gerçekleştirememiştir. Yine de 10’uncu Özel Kuvvetler Gurubu ile birlikte çalışmış ve sonrasında da CIA’ye katılmıştır.

Direktör Haspel, CIA’de 30 yıl boyunca, önce rapor memuru olarak çalışmış, sonra bazı örtülü operasyonlarda görev almış ve en sonunda da direktör yardımcılığı görevi öncesinde istasyon şefi olarak görev yapmıştır. Kendisinden önce görev yapanlardan John Brennan, Demokrat Partili olmasına rağmen, Haspel’in yeteneklerini ve dürüstlüğünü övmüş ve bu göreve getirilmesini güçlü bir şekilde desteklemiştir.

İki kadın da bugüne kadar omuzlarına yüklenen bütün görevleri başarıyla yerine getiren, öne çıkan ve keskin insanlardır.

Vurgulanması gereken diğer nokta ise Birleşik Devletler kurumsal yapısının özel olduğudur. Başkan tarafından atanmış olsalar da direktörler, başkanın emirlerine sadece yasalar ve özellikle de vazifeleri ve yönettikleri kurumların görev çerçevesi içinde kaldıkları sürece itaat etmektedirler. Bu durum, demokrasinin yaşadığı ve geliştiği Birleşik Devletler’de değişmez bir kuraldır.

Solda eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ona ‘‘Afrika Kraliçesi’’ diyen

eski Libya Devlet Başkanı Muammar Gaddafi

 

İki kadın, Başkan Donald Trump’ın gündeminde olan çok önemli iki konuyla ilgileneceklerdir. Direktör Haspel, finansal destekten, dinsel beyin yıkamaya veya eleman toplamaya kadar çok iyi bildiği terörizme karşı yürütülen savaştan sorumlu olacaktır. Görüşleri ve yazdıkları, özellikle de eski  çalışma arkadaşı Dışişleri Bakanı Mike Pompeo istihbaratın önceliğine önem verdiğinden kesinlikle diplomasiyi etkileyecektir. Son olarak da Başkanın Twetter mesajları, artık Merkezi istihbarat Teşkilatının çalışmalarından ziyade diğer alanlara yönelecektir.

Bakan Nielsen ise çok sıkıntılı göçmenlik meselesinden sorumlu olacaktır. Başkanın aşırılık yanlısı önerileri, hayatın gerçekleri ve yasalar karşısında teste tabi tutulacaktır. İç istihbaratın çalışmalarında bu meselenin öncelikli olacağına hiç şüphe yoktur.

Birleşik Devletlerde başkanın her şeye hâkim olmasını engelleyen, kamu hizmetinin  bu devamlılığıdır; bu da gerçek bir demokrasinin işaretidir.

Bu makale ilk olarak küçük farklılıklar ile ‘‘L’Observateur du Maroc & d’Afrique’’ sitesinde yayınlanmış ve yazarın nazik izni ile bu sitede tekrar yayınlanmıştır.

Çevirenin Notları: Gatestone Institute web sitesinde ‘‘USA: The Iron Ladies’’ başlığı ile yayınlanan yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazar ile yayıncı kuruluşun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilerek paylaşılması Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin, yazıda ifade edilen görüş ve iddiaları paylaştığı anlamına gelmemektedir.

‘‘Kanlı Gina’’ lakaplı yeni CIA Direktörü Gina Haspel hakkında ayrıntılı bilgileri, Sun Savunma Net sitesinde paylaşılan ‘‘Gina Haspel’i Müslümanlara Yaptığı İşkenceler nedeniyle Ödüllendirmeyin’’ başlıklı yazıdan (https://sunsavunma.net/gina-haspeli-muslumanlara-yaptigi-iskenceler-nedeniyle-odullendirmeyin/)  okuyabilirsiniz.

‘‘Kral Deli Donald’’ tanımlaması da Birleşik Devletler medyası tarafından; yakın çevresi tam anlamıyla daha resmi olan yapıları dışlayan eski monarşilere benzeyen, seçim kampanyası esnasında seçmenlerine, radikal değişiklikler yapma, Washington yönetim sistemini baypas etme veya yıkma sözü veren ve bu popülist söylemlerinden ötürü Amerikan halkının büyük desteğini kazanan  45’inci başkan Trump’a takılan lakaptır. ‘‘Kral Deli Donald’’ başlıklı yazıyı (https://sunsavunma.net/kral-deli-donald/) linkini tıklayarak okuyabilirsiniz.

Foto: Owen Gray Blog

 

Yeni İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen 45 yaşındadır ve görevi esnasında 240.000 çalışanı olan bakanlığı yönetecektir. Nielsen, Başkan George W. Bush yönetiminde özel yardımcı olarak ve İç Güvenlik Konseyinde çalışmıştır. Bush dönemi sonrasında özel sektörde çalışan Nielsen danışmanlık ve Civitas Group danışmanlık şirket başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Daha sonra Sunesis Consulting firmasını kurarak iç ve uluslararası müşterilerine siber güvenlik ve hazırlıklı olma meselelerinde danışmanlık hizmeti vermiştir.

 

USA: The Iron Ladies

“I know that at home you call me ‘the old lady.’ Well, I’m a grandmother, and you’re a grandfather. And so from one grandparent to another, let me express my hope that our grandchildren will know a future of peace …” – Former Israeli Prime Minister

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.