Açık

QUANTANAMO KÖRFEZİ CAMP DELTA – AMERİKAN ZULÜM VE VAHŞETİ

AMERİKA - 21 Kasım 2016 07:43 A A

QUANTANAMO KÖRFEZİ ‘‘CAMP DELTA’’ STANDART OPERASYON USÜLLERİ (SOP) DOKÜMANINDAN ALINTILAR

AMERİKAN ZULÜM VE VAHŞETİ

Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 21 Kasım 2016

ABD personelinin verdiği bütün emirler derhal yerine getirilecektir. Emirlere kasıtlı olarak itaat etmemek, direnmek ve isyankâr veya asi bir tutum takınmak şiddetle cezalandırılacaktır. Diğerlerine saygılı olunacaktır. Kamp personeli hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanmaya asla müsamaha gösterilmeyecektir.

Kampa Kabul İşlemleri Safha-1: Davranış Yönetim Planı safhasının maksadı; sorgulama esnasında yeni gelen tutuklu tarafından hissedilen uyumsuzluk ve şaşkınlık ruh halinden faydalanmaktır. Bu safhada tutuklunun izole edilmesi ve sorgulama personeline bağımlılığının artırılması üzerine odaklanılacaktır. Camp Delta’daki ilk iki hafta süresince tutuklular Seviye 5 olarak sınıflandırılacak ve özel bir blokta muhafaza edileceklerdir. Bu süre boyunca aşağıdaki kurallar uygulanacaktır:

 • Tutukluların Uluslararası Kızıl Haç veya dini personel ile temasına izin verilmeyecektir,
 • Tutuklulara kitap okuma ve haberleşme imkânı verilmeyecektir,
 • Tutuklulara sadece hazır yemek verilecektir,
 • Tutuklulara sadece temel ihtiyaç malzemeleri verilecektir.
 • Uyku altlığı,
 • Bir adet battaniye,
 • Bir adet havlu,
 • Diş fırçası ve diş macunu,
 • Bir adet strafor bardak,
 • Bir kalıp sabun,
 • Kamp kuralları,
 • Kuran,
 • Namaz takkesi ve tespih verilmeyecektir.

Kampı çevreleyen dış çitin ötesine kaçan tutukluları engellemek için başka hiçbir etkili yöntem yoksa öldürmek için ateş açılabilecektir. Öldürmek için başka geçerli nedenler var ise, tutuklulara çit ötesine geçmeden ateş edilecektir. UYARI ATEŞİ kullanılmayacaktır. Ateş ederken masum insanların zarar görmemesi için dikkatli olunacaktır. Tabancalar ateş etme kararı verilene kadar kılıflarında muhafaza edilecektir.

Tutukluların aranması esnasında askeri polis Kuran’a asla dokunmayacaktır. Kuran papaz veya Müslüman tercüman tarafından aranacaktır. Tutuklu Kuran’ın aranmasını kabul etmediği durumlar derhal rapor edilecektir. Kuran’ın her sayfası aranmayacak, sayfalar arama esnasında rastgele açılacaktır. Kuran aranırken saygı işareti olarak daima iki elle tutulacaktır. Kuran tutulurken daima kırılabilecek bir eşya gibi itina gösterilecektir. Kuran asla yere, tuvalet, lavabonun yakınına veya kirli/ıslak yerlere koyulmayacaktır. Kuran aranırken tutuklunun yatağı üzerine temiz bir havlu koyulacak ve sayfaları saygı ile açılacaktır.

Duş süresi beş dakikadır, tutuklu etek tıraşı olmak istediğinde kendisine ilave beş dakika süre verilecektir. Etek tıraşına haftada bir kez izin verilecektir. Tıraş esnasında blok muhafızları tutukluları sürekli gözlem altında tutacaklardır.

Namaz takkesi, beyaz veya siyah renkte olacaktır. Askeri polis tarafından eldiven kullanılarak aranabilecektir. Namaz takkesine değişiklik yapmak yasaktır,  böyle bir durumda tutuklu disiplin cezasıyla cezalandırılacaktır.

Oyun kartları hasar ve kayıp açısından sayılarak kontrol edilecektir. Oyun kartlarına zarar verilirse veya kaybedilirse tutuklu devlet malına zarar vermekten disiplin cezasıyla cezalandırılacaktır. Tutuklu kayıp oyun kartını blok muhafızına rapor eder ise cezalandırılmayacaktır.

Bir tutuklu arka  arkaya dokuz öğün yemek yemediğinde ve 48 saat su içmeyi ret ettiğinde açlık grevinde sayılacaktır.

Köpek timleri bir köpek ve bir köpekçi  personelden oluşacaktır. Her köpek bakıcısı personel kendi köpeğinin ısırma işaretlerini bilecektir. Serbest bir köpek gören ilk Amerikalı ‘‘SERBEST KÖPEK’’ diye yüksek sesle bağıracaktır. Serbest köpek acil  durumunda, herkes olduğu yerde ve sessiz kalacaktır. Sadece bakıcısı köpeği  kontrol altına almaya çalışacaktır. Köpek yakalanıp kontrol  altına alındığında bakıcısı ‘‘KÖPEK KONTROL ALTINDA’’ diye yüksek sesle bağıracaktır.

İntihar veya kendine zarar verme eğiliminde olan tutuklular gözlem altında tutulacak ve durumları her 15 dakikada bir kontrol edilecektir. İntihar ve kendine zarar verme belirtileri  tutukluların bağırması, beddualar etmesi ve duvarlara vurmasıdır. ‘‘Kendimi öldüreceğim’’ diye bağırmaları  da bir intihar belirtisidir.

28 Şubat 2003 tarihli bu Standart Operasyon Prosedürleri (SOP) dokümanı alınmasını müteakip derhal uygulanmaya başlanacaktır. Bu SOP, 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Savaş Kurbanlarının Korunması Antlaşmasına uygundur. Bütün personel bu SOP’yi okuyup anladığına dair bir doküman imzalayacak ve belirtilenlere kesinlikle uyacaktır.

Çevirenin Notu: WikiLeaks tarafından sızdırılan en önemli  dokümanlardan bir tanesi  olan Camp  Delta SOP’sinin orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

http://hrlibrary.umn.edu/OathBetrayed/SOP%201-238.pdf

 

Önceki Makale  Keşke Trump’ın Tweet’lerine de Böyle Tepki Gösterilseydi!..

Yazar Ercan Caner

Çeviren: Ercan Caner, Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini 2012 yılında Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. Bir yazılım firmasında proje yöneticisi ve havacılık projeleri alan uzmanı olarak çalışan Caner, Asliye Ceza Mahkemelerinde havacılık bilirkişisi görevini de yürütmektedir. Yazı ve çevirilerini academia.edu ve sunsavunma.net sitelerinde paylaşan Caner evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilen ve Fransızca okuyabilen Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 39 yılı kapsayan Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler, NATO ve savunma sektör deneyimlerine sahiptir.

E-posta: ercancaner@gmail.com Twitter: @ercancaner1963

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
AMERİKA - 07:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: