Açık

Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı ve NATO Genel Sekreteri Tarafından Yapılan Ortak Bildiri

GÜNCEL POLİTİKA - 10 Temmuz 2016 21:41 A A

Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı ve
NATO Genel Sekreteri Tarafından Yapılan Ortak Bildiri

 

Bizler, NATO-AB arasındaki stratejik işbirliğine yeni bir hız kazandırma ve bir temel verme zamanının geldiğine inanıyoruz.

AB Üye Ülkeleri ve NATO Müttefikleri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda birlikte çalışmaya ve herkesin yararı için bu stratejik işbirliğinin, tam bir karşılıklı açıklık içerisinde, organizasyonlarımızın karar verme mekanizma otonomisi ile uyumlu ve bütün üyelerimizin kendi spesifik güvenlik ve savunma politikalarına zarar vermeden yürütülmesine karar verilmiştir.

Günümüzde Avrupa-Atlantik toplumu, Güney ve Doğudan yayılan ve bugüne kadar görülmemiş tehditlerle yüz yüze gelmektedir. Vatandaşlarımız bizden bu tehditleri mevcut bütün yöntemleri ve kaynakları kullanarak yenmemizi ve güvenliklerini artırmamızı beklemektedirler.

Bütün Müttefikler ve Üye Devletler ile NATO ve AB, Avrupa-Atlantik güvenliği için önemli katkılarda zaten bulunmaktadırlar. NATO ve AB arasındaki sağlam işbirliği benzersizdir ve 15 yıl önce oluşturulan bu ortaklık da aynı amaca katkıda bulunmaktadır.


Karşı karşıya olduğumuz yeni tehditlerin ışığında gayretlerimizi artırmak zorundayız: birlikte ve yeni bir tutku ile çalışmanın yeni yöntemlerini bulmaya ihtiyacımız var; çünkü hepimizin güvenliği birbiriyle bağlantılı; çünkü birlikte yüz yüze olduğumuz tehditlere karşı daha geniş imkânları harekete geçirebiliriz ve çünkü NATO ve daha kuvvetli bir AB karşılıklı olarak birbirlerini güçlendirmektedir. Beraberce Avrupa ve dışında daha iyi bir güvenlik sağlayabilirler.

Bizler, Birleşmiş Milletler Sözleşmesinde de vurgulandığı gibi, inandığımız değerlerle uyumlu olarak komşularımız ve ortaklarımızın istikrarını geliştirmenin, güvenliğimize ve sürdürülebilir bir barış ile zenginliğe katkı sağlayacağına inanıyoruz. Komşularımız ve ortaklarımız halen karşı karşıya oldukları sayısız tehditlerle daha iyi baş edebilsinler diye onların egemenlikleri,  bölgesel bütünlükleri ve bağımsızlıkları kadar reform çabalarını da desteklemeye devam edeceğiz.

Yukarıda belirtilen hedefleri gerçekleştirmek maksadıyla acil olarak aşağıda sıralananların yapılmasına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz:

  • Zamanında bilgi ve mümkün olabildiğince azami ölçüde istihbarat paylaşımı ile stratejik iletişim ve müdahale yöntemlerini kullanarak, analiz, korunma ve erken tespit alanlarında birlikte çalışarak esnekliğimizi güçlendirmeyi de kapsayacak şekilde, hibrid tehditlere karşı koyma yeteneklerimizi geliştirmek. Organizasyonların kendi senaryolarına göre koordineli prosedürlerin geliştirilmesi önemli oranda gayretlerimizin uygulanmasına katkı sağlayacaktır.
  • Akdeniz ve başka yerlerdeki faaliyetlerimizin daha iyi koordinasyon ve karşılıklı desteklenmesinin yanı sıra denizdeki durumsal farkındalık paylaşımını da artırarak, denizde ve göç hususunda operasyonel işbirliğini genişletmek ve adapte etmek.
  • Görevlerimiz ve operasyonlarımız, tatbikatlar ve öğretim ve eğitim bağlamında siber güvenlik ve savunma alanındaki işbirliğimizi genişletmek.
  • AB Üye Ülkeleri ve NATO Müttefiklerinin tutarlı, tamamlayıcı ve karşılıklı çalışabilir savunma yeteneklerini ve çok taraflı projeleri geliştirmek.
  • Avrupa ile Atlantik arasında endüstriyel işbirliği ve daha fazla savunma araştırmaları ile daha güçlü bir savunma endüstrisi oluşturmak.
  • 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenecek koordineli tatbikatlarda ilk adım olarak uygulanmak üzere, hibrid savaşlar dâhil tatbikatlardaki koordinasyonu geliştirmek.
  • Alıcı ülkelerin deniz kuvvetlerinin kapasitelerini güçlendirmeyi de kapsayan bir çok farklı spesifik projeler vasıtasıyla farklı alanlarda, Doğu ve Güneydeki ortaklarımızın savunma ve güvenlik kapasitelerini geliştirmek ve esnekliklerini artırmak.

Bu alanlardaki işbirliği stratejik önceliğe sahiptir. Süratle uygulanmaları bir zorunluluktur. Avrupa Dış Eylem Servisi ve NATO Uluslararası Karargâhı, Avrupa Komisyonu ile birlikte, Aralık 2016 tarihine kadar bize ve Avrupa konseyine sunulmak üzere, uygun karargâh koordinasyon mekanizmalarını da kapsayacak şekilde, uygulama için somut opsiyonlar geliştirecektir. AB tarafında Komisyon Yüksek Temsilcisi / başkan Vekili bu faaliyete başkanlık edecek ve koordine edecektir.

Gelişmeleri düzenli bir şekilde gözden geçireceğiz.

Her iki organizasyonu da bu güçlendirilmiş ortaklığın başarısı için gereken politik destek ve kaynakları seferber etmeye davet ediyoruz.

8 Temmuz 2016 tarihinde Varşova’da 3 kopya olarak imzalanmıştır.

 

Önceki Makale  Çarşamba İğneleri 21 Ekim 2020

Donald Tusk
Avrupa Konseyi Başkanı

Jean-Claude Juncker
Avrupa Komisyonu Başkanı

Jens Stoltenberg
NATO Genel Sekreteri

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 21:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: