Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

AYASOFYA’NIN STATÜSÜ

Hassas Çalışmaya Müdahale mi?

AYASOFYA’NIN STATÜSÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘‘Hassas Çalışma’’ talimatı verdiği; 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müze ilan edilen Ayasofya ile ilgili ‘‘Ayasofya’da Kur’an da okunur, namaz da kılınır. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir’’ ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin; ‘‘Çan sesi değil, Allah’ın izniyle ezan sesi yükselecektir’’ açıklamaları sonrasında; UNESCO’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan da Hagia Sophia’nın statüsüyle ilgili bir açıklama geldi.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Temmuz 2020


UNESCO’dan sonra Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Hagia Sophia hakkında bir açıklama yapmıştır. Bakanlığın resmi web sitesinde paylaşılan resmi açıklama aşağıdadır:

Türkiye Hükümeti; UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu) tarafından İstanbul Dünya Mirası Tarihi Alanlarından bir tanesi tanınan Hagia Sophia’yı, olağanüstü bir tavır örneği sergileyerek, yaklaşık yüz yıldır bir müze olarak belirlemiştir.

Türkiye Hükümetine, Türkiye Cumhuriyeti’ne katkı sağlayan inanç gelenekleri ve farklı tarihe saygı göstermeye bağlılığının bir timsali olarak ve kalıntılarına herkesin erişebilmesini temin etmek maksadıyla Hagia Sophia’nın statüsünü müze olarak koruması çağrısında bulunuyoruz.

Yunan hükümeti tarafından ‘‘Hagia Sophia, UNESCO altında dünya kültür mirasına aittir. Kuran okuyarak onu camiye dönüştürme girişimi küresel topluma hakarettir’’ açıklaması yapılan müzenin duvarlarında Hıristiyan mirasının izleri. Kaynak: Getty Images.

Bu olağanüstü alan, zengin ve karmaşık 1.500 yıllık tarihine yansıyan; dini ifade ile sanat ve teknik dehanın bir mirasıdır. Buna ek olarak; alanın müze statüsü dünyanın dört bir yanından insanların erişebilmesine ve bu muhteşem başarı üzerinde derinlemesine düşünebilmesine imkân sağlamıştır.

Birleşik Devletler, Hagia Sophia’nın statüsünde yapılacak bir değişikliğin, bu olağanüstü binanın değerini ve modern dünyada çok nadir rastlanan; insanlığa hizmetin yanı sıra, çok ihtiyaç duyulan farklı gelenekler ve kültürler arasında köprü vazifesi gören benzersiz kabiliyetini azaltacağını değerlendirmektedir. Türkiye Hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması dâhil karşılıklı çıkarların geniş bir yelpazesinde birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.

 

Önceki Makale  Pentagon: Üçüncü Dünya Savaşı Kapıda, Hızlı ve Öldürücü Olacak!

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Pakistan Medreselerinde Sübyancı Patlaması

Pakistan Medreselerinde Sübyancı Patlaması Yazar: Lawrence A. Franklin, Gatestone Institute, 20...

Türk Dil Bayramı

Türkçemizin resmî dil olarak kabul edilişinin 743. yıl dönümü olan...

Rus Basınından Garip İddia

12:11:17Rus Basınından Garip İddia   Rus savaş uçakları, Türkiye’ye ait...

Stinger Etkisi

Yazı Dizisi II Stinger Etkisi Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Neden Çorapla Yatmalısınız?

Neden Çorapla Yatmalısınız? Pek çekici görünmüyor olabilir, fakat geceleri çorapla...

Kapat