savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0323
EURO
36,0001
ALTIN
2.577,79
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
31°C
Ankara
31°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
33°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
32°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Açık
32°C

Nükleer Saldırıda Yapılması Gerekenler

Nükleer Saldırıda Yapılması Gerekenler
A+
A-

Nükleer Saldırıda Yapılması Gerekenler

Olacağından değil de her an olabileceği için!

Yazarlar: Popular Mechanics Editörleri, 7 Şubat 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Nisan 2018

Kuzey Kore’nin neler yapabileceğini gördük, gerçi son zamanlarda haberlerde yer almasa da danıştığımız uzmanlar bize teröristlerin hala ülkeye kirli bombalar sokmak için çabaladıklarını ifade ettiler. Birleşik Devletlere düzenlenebilecek bir nükleer saldırı riski, Berlin kent merkezinde bir zamanlar olan duvardan günümüze kadar geçen sürede en üst seviyededir. Fakat böyle bir saldırıya neler neden olabilir? Bir nükleer bomba ne tür zararlar verebilir ve böyle bir saldırı gerçekleştiğinde hazırlıklı olmak için neler yapmalıyız?

Nükleer Saldırı Nasıl Yayılır?

  1. İlk şok dalgası, ilk halkadan sonra zayıflar, fakat yine de birçok binayı tahrip edecek ve çok sayıda kayba neden olacaktır.
  2. Nükleer bomba tarafından oluşturulan ateş topunun sıcaklığı on milyonlarca dereceye ulaşabilir.
  3. Patlama, ilk halka içindeki neredeyse herkes ve her şeyi imha edecek bir şok dalgası yayacaktır.
  4. Eğer nükleer bomba, zemin yerine havada patlatılır ise bölgedeki insanların %50 ile %90’ı tıbbi yardım almadıkları takdirde radyasyona maruz kalmaları nedeniyle hayatlarını kaybedecektir.
  5. 10- kiloton gücünde bir bomba yukarıdaki fotoğrafta görülen dış halka içindeki herkeste üçüncü derece yanıklara neden olacaktır.

Nükleer Saldırıyı Kimler Gerçekleştirebilir?

Teröristler: Columbia Üniversitesinden Ulusal Felakete Hazırlık Merkezi direktör yardımcısı Jeff Schlegelmilch’e göre bir nükleer silah en büyük olasılıkla bir kamyon içinde taşınacak ve zeminde patlatılacaktır. Schlegelmilch, nükleer bombanın gücünün, Hiroshima’ya atılan bomba gibi 10 ile 15 kiloton arasında olacağını tahmin etmekte ve bu tip bir tehditte hayatta kalınabileceğini ifade etmektedir. Sonuçların çok kötü olacağını söyleyen Schlegelmilch, Birleşik Devletlerin varlığını sürdürmeye devam edeceğini anlatmaktadır.

Kuzey Kore: Uzun bir süreden beri Kuzey Kore’nin nükleer tehdit kapasitesi 10 ile 15 kiloton aralığındadır. Fakat Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsünde füze savunması alanında üst düzey akademi üyesi ve Kuzey Kore’yi izleyen ‘‘38 North’’ sitesinde analizci olarak görev yapan Michael Elleman’a göre; Kuzey Kore bu yılın başlarında, gücü 150 ile 250 kiloton arasında değişen bir termonükleer silah denemesi gerçekleştirmiştir.

 Denemesi gerçekleştirilen nükleer silah büyük bir olasılıkla, Kuzey Kore tarafından 2017 yılı Kasım ayında denemeleri yapılan ve ABD topraklarının her yerine olmasa da birçok yerine erişebilen, Hwasong-15 modeli ICBM kıtalararası balistik füzesi tarafından taşınmaya uygundur.

Nükleer Saldırı Sonrasında Neler Olur?

Ateş Topu: Nükleer bomba ister havada ister yerde patlatılsın karşılaşılacak ilk tehlike on milyonlarca derece sıcaklığa çıkabilecek ateş topudur. Eğer ateş topunun içinde kalırsanız bu öldünüz demektir. Stevens Teknoloji Enstitüsünde Alex Wellerstein tarafından yapılan bir simülasyonda 10 kiloton gücünde bir nükleer bombanın 150 ile 200 metre yarıçapında bir ateş topu oluşturabileceği görülmüştür.

Şok Dalgası: Ateş topundan sonra gelecek olan şok dalgasıdır. Eğer nükleer bomba havada patlatılmış ise, 10 kilotonluk bir bomba, yer seviyesinde yaklaşık olarak 600 metre mesafedeki birçok binayı tahrip edecek ve neredeyse herkesi öldürecektir. Nükleer bomba zeminde patlatıldığında, oluşan şok dalgasının etkisi %23 oranında azalacaktır. 600 metre uzaklıktan sonra şok dalgası zayıflamış olmasına rağmen binalara zarar verebilir ve kitlesel ölümlere neden olabilir.

Zeminde meydana gelen bir nükleer patlama küçük bir şok dalgası yaratmasının yanı sıra havaya, rüzgâr ile kilometrelerce uzaklıklara taşınabilen radyoaktif maddelerle yüklü bir mantar bulutu da gönderir.

Radyasyon: Eğer ateş topu ve şok dalgasından kurtulmayı başarabilirseniz şimdi radyasyondan kaçınmanız gerekmektedir. 10 kilotonluk bir nükleer bombaya yaklaşık olarak 1200 metre mesafede maruz kalan insanların %90’ı tıbbi tedavi yapılmadığında hayatlarını kaybedeceklerdir.

Yaklaşık olarak 1.600 metre mesafedeyseniz hayatta kalma şansınız artacak fakat radyasyon acı algılayıcılarınızı da yok ettiğinden, büyük bir olasılıkla hissetmeyeceğiniz üçüncü derece yanıklara maruz kalacaksınız

Serpinti: Nükleer saldırı zeminde gerçekleştirildiğinde, nükleer madde ve atıklar patlama etkisiyle oluşan klasik mantar şeklindeki bulutun içine karışacaktır. Nükleer serpinti olarak adlandırılan bu bulut, kullanılan bombanın gücü ve rüzgârın şiddetine bağlı olarak kilometrelerce uzaklığa taşınabilecektir. Nükleer serpinti zemine geri döndüğünde daha fazla insanı hasta edecektir.

Ne Yapmalısınız?

Eğer patlama ve şok dalgasından kurtulursanız hayatta kalma şansınız vardır. Patlama merkezine yakınsanız derhal bir sığınağa gitmeli ve nükleer serpinti başlamadan önce en az 15-20 dakika sığınakta kalmalısınız.

Schlegelmilch’e göre eğer patlama merkezinden daha uzakta olunduğunda daha fazla olmasına rağmen durumu değerlendirmek için zaman yoktur. Nükleer parlama görüldüğünde yapılacak ilk şey gelecek olan şok dalgasından korunmak maksadıyla bir engel arkasına sığınmaktır.

Sonra mümkünse bir binanın içine girilmelidir. İdeal koruma yer altında kalın bir beton tabakası tarafından sağlanır. Cam ve birçok metal yeterli korumayı sağlamaz. Patlama zeminde gerçekleşmiş ise binaların en az dokuzuncu katından yükseklere çıkmak da koruma sağlayacaktır. Binanın merkezine yakın sağlam duvarları olan bir yerde kalmaya dikkat edilmelidir.

Herhangi bir nedenle açıkta bir yerde kalmışsanız ve nükleer serpintinin etrafınıza düşmekte olduğunu düşünüyorsanız bir bez parçası ile ağzınız ve burnunuzu örtün ve gözlerinizi kapatın. Ağzınız ve burnunuzu örtmekte kullandığınız bez parçası dahi dış giysilerinizi çıkarabileceğiniz bir sığınağa en kısa zamanda ulaşmaya çalışın. Mümkün olan en kısa zamanda duş alın.

Serpinti tehlikesi oldukça kısa sürelidir. Ülke Güvenliği Departmanı radyoaktivitenin patlamadan yedi saat sonra %90 oranında azaldığını ifade etmektedir. İki gün sonra ise başlangıçtaki radyasyonun sadece %1’i kalmaktadır. Yine de bir gün daha sığınakta kalmak emniyet açısından daha iyidir.

Radyasyon Nasıl Kansere Neden Olur?

İlk patlama esnasında ortaya çıkan enerjinin yaklaşık olarak %15’i ve nükleer serpinti yüksek frekanslı iyonlaştırıcı radyasyondur. Görülebilir ışık ve mikro dalgalar gibi diğer radyasyon formlarının aksine iyonlaştırıcı radyasyon, elektronları, vücudunuzdaki hücreleri oluşturanlar dâhil, moleküllerden uzaklaştırabilecek kadar hızlı ve enerjiktirler. Radyasyon, milyonlarca çok küçük iğnelerle vurulmuşçasına, rasgele bir şekilde hücrelerdeki DNA yapısına zarar vermektedir.

Eğer iyonlaştırıcı radyasyon DNA’larınızdan yeteri kadar elektronu uzaklaştırmayı başarırsa veya genlerinizde yanlış yerlere isabet etti ise hücre büyümesini kontrol eden genler anormal işlemeye başlarlar. Bazı hücrelerin bölünmesi, tümör oluşumu, kan kanseri veya diğer kanserlere neden olacak şekilde kontrolden çıkar.

Hücreleri daha az aralıklarla bölündüğünden ve kontrolden çıktığında içinde bulundukları ortama saldıracaklarından, çocuklarda risk özellikle daha fazladır

Hayatta Kalmak için Bilinmesi Gereken Tedbirler

Radyasyonda %99 oranında koruma sağlayan maddelerin kalınlıkları:

  • Çelik: 12,5 cm
  • Tuğla Duvar: 40 cm
  • Paketlenmiş Toprak: 5 cm
  • Su: 7,5 cm

Neden Beyaz Giymelisiniz?

Açık renkler radyasyonu daha fazla yansıtacaktır. Bu yansıtma fazla olmasa da işe yarayacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Nükleer Sözlük

Atom Bombası: Gücünü nükleer fizyondan, yani atomların parçalanmasından alan bombadır. Atom bombalarının çoğunluğu, her biri 1.000 ton TNT eşdeğerinde olan kiloton olarak sınıflandırılır.

Havada İnfilak: Nükleer silahın, tahrip edici özelliklerinden azami faydalanmak maksadıyla havada infilak ettirilmesidir. Patlama yukarıdan geldiğinden çevredeki binalar tarafından ölümcül etkilerinin engellenmesi çok daha azdır.

Hidrojen Bombası: Termonükleer silah olarak da adlandırılan bu silah atom bombasından çok daha güçlüdür. Aslında bir atom bombası tarafından harekete geçirilir ve gücünü ortaya çıkan nükleer füzyondan, yani atomların birleşmesinden alır.  Birçok hidrojen bombası, 1.000 kiloton eşdeğeri olan megaton olarak sınıflandırılmaktadır.

ICBM: Dünyanın atmosferi dışına çıkarak binlerce kilometre mesafe kat edebilen ve yörünge altı uzaya kadar ulaştıktan sonra tekrar atmosfere giren kıtalararası balistik füzelerdir. Genellikle nükleer silahların atılmasında kullanılırlar.

İnfilak Gücü: Bir nükleer silahın tahrip ve yok etme gücüdür.

Serpinti: Yer seviyesinde bir nükleer infilak gerçekleştiğinde oluşan patlama etkisiyle radyoaktif madde ve kirlilik havaya karışacaktır. Bu parçacıklar, yere tekrar düşmeden önce rüzgarla uzak mesafelere taşınırlar.

Yerde İnfilak: Nükleer silahın zeminde infilak ettirilmesidir. Havada infilaka nazaran daha az tahrip etkisi vardır, fakat serpinti etkisi çok daha fazladır.

 

What You Should Do in a Nuclear Attack

We’ve seen what North Korea can do, and even though it hasn’t been in the news lately, the experts we consulted say that terrorists are still trying to get dirty bombs into the country. The threat of a nuclear attack on the United States is higher than it’s been since Berlin had a wall down its center.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.