Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Akdeniz ve Haklı Davamız

 

Akdeniz ve Haklı Davamız

 

Türk donanmasının bölgede bulunmasının nedeni sadece Yunanistan’a ait gemiler tarafından yasadışı olarak engellenme girişimine maruz kalan Oruç Reis gemisine koruma sağlamaktır ve hiçbir şekilde gerginliği tırmandırma maksadı gütmemektedir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 03 Ekim 2020

 

Aşağıdaki paragraflar Türkiye Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun H. Sinirlioğlu tarafından Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine hitaben yazılan 21 Ağustos 2020 tarihli mektuptan alıntıdır. Mektupta Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetleri hakkında bilgi verilmekte ve haklı davamız savunulmaktadır.

Türkiye’nin hidrokarbon faaliyetleri önceden planlandığı şekilde devam edecektir. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin araştırma faaliyetlerini yürüttüğü alan; Birleşmiş Milletler’e 2004 yılında yazılı bir notla ve 18 Mart 2020 tarihli mektubum ile deklare edildiği gibi tamamen Türk kıta sahanlığı içinde kalmaktadır. Türk donanmasının bölgede bulunmasının nedeni sadece Yunanistan’a ait gemiler tarafından yasadışı olarak engellenme girişimine maruz kalan Oruç Reis gemisine koruma sağlamaktır ve hiçbir şekilde gerginliği tırmandırma maksadı gütmemektedir

Yunanistan’ın Oruç Reis’in faaliyetlerine itirazları hiçbir yasal temele dayanmamakta ve anakaralar arasındaki medyan hattının yanlış tarafında kalan adaların kıta sahanlığı/münhasır ekonomik bölge oluşturamayacakları yönündeki ilgili mahkeme kararlarını (Fransa-Birleşik Krallık davasında 1977 Uluslararası Adalet Divanı kararı, Romanya-Ukrayna 2009 Mahkeme kararı ve Nikaragua-Kolombiya 2012 Mahkeme kararı) tamamen göz ardı etmektedir.

Yunanistan, Oruç Reis gemisinin hidrokarbon faaliyetleri yürüttüğü saha ile ilgili iddialarını Kastellorizo’ya (Meis Adası) dayandırmaktadır. İddiaya göre 10 km² büyüklüğünde olan ve Türk anakarasından 2 kilometre ve Yunanistan anakarasından 580 kilometre uzakta olan adanın 40.000 km² büyüklüğünde kıta sahanlığı/münhasır ekonomik bölge yarattığı ileri sürülmektedir.

Bu, aslında saçma ve akıldışıdır ve uluslararası yasalara aykırıdır. Yunanistan ayrıca, İtalya ve Mısır ile yaptığı sözde münhasır ekonomik bölge anlaşmalarıyla adaların otomatik olarak kıta sahanlığı ve ekonomik bölge oluşturmadıkları gerçeğini de kabul etmiştir. 8,300 km² yüzölçümü ile Akdeniz’in beşinci büyük adası olan Girit Adası’na dahi Mısır ile Yunanistan arasında yapılan sözde anlaşmada azaltılmış yetki verilmiştir. Bütün bunlara rağmen sürüp giden Yunanistan iddiaları, ilgili uluslararası mahkeme içtihadına göre kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeden ziyade sadece bölgesel karasularına sahip olabilecek Kastellorizo Adasının tam etkisi olduğu yönündedir.

 

Önceki Makale  F-35 Maliyeti Artacak

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İran Petrol Yaptırımları Türk Lirası İçin Felaket Anlamına Gelebilir

İran Petrol Yaptırımları Türk Lirası İçin Felaket Anlamına Gelebilir  ...

Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış!

FinCEN Dosyaları Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış! Ercan...

Yüzde 100 yerli ve elektrikli: EVT S1

YERLİ OTOMOBİL VE TÜRKİYE GERÇEKLERİ Hacettepe Üniversitesi 3 yıllık bir...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Liderlerine Mektubu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Liderlerine Mektubu  ...

Mustafa Kemal’i tanımak…

Mustafa Kemal Atatürk Bu videonun hazırlanması emeği geçen herkesi kutluyor,...

Kapat